Przytulne kolory, minimalistyczne dodatki i miękkie tkaniny opanowały nasze wnętrza. Styl scandi zagościł na dobre w naszych salonach i sypialniach. Czemu jednak rozglądamy się za nowymi trendami w urządzaniu wnętrz? Czy styl japandi wyprze bezpieczny scandi?
Poznajcie siostrę scandi, czyli japandi!
Styl japandi inspiracje aranżacyjne czerpie z mieszanki dwóch popularnych trendów: skandynawskiego i japońskiego. Podtrzymuje stonowane kolory i uporządkowane wnętrza, jednak wprowadza do pomieszczeń nowość: więcej światła i solidną dawkę minimalizmu. Wnętrza urządzone w stylu japandi idealnie komponują się z jasnymi przestrzeniami – duże okna, surowe i smukłe lampy, mało przedmiotów i nierzucająca się w oczy zabudowa meblowa. Scandi w salonie to najczęściej szafa sofa i biały stół, otoczony białymi krzesłami. Japandi oznacza niskie stoliki w towarzystwie sof, przy których można przysiąść bezpośrednio na miękkim dywanie. Do wnętrza w stylu scandi wstawimy liściaste rośliny w plecionych doniczkach – do japandi z pewnością wybierzemy okazałe, doskonale przystrzyżone drzewko bonsai w glinianej donicy. Co jest wspólne, a co różne dla scandi i japandi? Przyjrzyjmy się bliżej obu stylom.
Styl scandi – kiedy szarości towarzyszą bieli
Pomieszczenia urządzone w stylu scandi charakteryzują się stonowanymi kolorami – najczęściej jest to biel i odcienie szarości. To nowoczesne wnętrza, które określić można jako proste i oszczędne w formie; mamy wrażenie, że każdy mebel pełni tu konkretną funkcję. Dodatki we wnętrzach urządzonych w nurcie scandi pochodzą ze świata natury, znajdziemy tu wiele odwołań do drewna i wikliny, betonu czy lnu. Kolor pojawia się tu raczej rzadko. Wnętrza w stylu scandi z pewnością przedstawić można jako lekkie i przemyślane.
Jak urządzić wnętrze w stylu japandi?
Styl japandi wydaje się cieplejszy od scandi. W stylu japandi drewnem okłada się nie tylko podłogi, ale także ściany. Co prawda ilość mebli i dodatków zostaje tu ograniczona do minimum – czasami można odnieść wrażenie, że jest aż za pusto – jednak wnętrza urządzone w stylu japandi są bardzo funkcjonalne. Lekkie dywany kolorystyczne zgrywają się z pozostałymi dodatkami, na przykład stolikami czy pufami. W japandi pojawia się zdecydowanie więcej zieleni niż w scandi – co prawda rośliny nadal mają być surowe w formie, ale ponieważ jest ich więcej, to znacząco ocieplają pomieszczenia. O ile styl scandi charakteryzował się niską zabudową meblową, o tyle japandi stawia na stworzenie maksymalnie minimalistycznie zaaranżowanych wnętrz. Decydując się na zaprojektowanie zabudowy wnęk i ścian, do pomieszczenia wkracza tak lubiany przez japandi minimalizm. Ten styl urządzania wnętrz określają również proste, równe linie – których nie da się stworzyć zabudową katalogową. Japandi, czerpiąc z kultury japońskiej, wymaga otaczania się tylko potrzebnymi przedmiotami – zatem na próżno szukać w nim tak popularnych w scandi konsoli i komód. Zgodnie z minimalistycznymi wytycznymi, ławy i stoliki są surowe w formie i niskie, a sofy i fotele proste w formie. Oświetlenie w stylu japandi ma zapewnić dużo jasnego, zbliżonego do naturalnego światła.
Czy japandi zastąpi scandi?
Zarówno japandi, jak i scandi uwielbiają prostotę, oszczędne formy, bliskość natury i umiar. Jednak różnice między nimi są na tyle istotne, że trudno jednoznacznie stwierdzić, że styl japandi zastąpi scandi. Dla miłośników surowych wnętrz, bielonego drewna i stonowanych barw, japandi będzie zbyt nowoczesne. Z kolei dla osób, które lubią wprowadzać światło do pomieszczeń, które chwalą sobie wnętrza kapsułkowe i projektowane meble na wymiar, urządzenie wnętrza w stylu skandynawskim okaże się niewystarczające. Pomieszczenia urządzone w stylu japandi są wprost stworzone dla osób, które lubią grę teksturami i dla których naturalne drewno ma niepowtarzalny urok. Japandi to także prosty sposób na wprowadzenie cieplejszych kolorów, oczywiście w minimalnym wydaniu, do urządzonych w stylu skandynawskim pomieszczeń.