Sezon grzewczy sprzyja podejmowaniu pewnych decyzji. Chodzi oczywiście o – sposób wytwarzania ciepła. Wielu spośród nas nie musi tą sprawą zawracać sobie głowy – szczególnie ci mieszkający w blokach oraz gospodarstwach domowych podpiętych do systemu ogrzewania miejskiego. W ich przypadku – sposób wytwarzania ciepła w okresie grzewczym jest taki sam co roku. Inni natomiast aktywnie poszukują skutecznych i ekonomicznie korzystnych sposobów, by zagrzać swoje cztery kąty. Z pomocą przychodzą im dostawcy paliw opałowych – w tym także składy opału – specjalizujące się w dystrybucji i handlu paliwami.
Paliwo opałowe – jakie wybrać?
Wskazać można na dwie grupy paliw opałowych, szczególnie zyskujących na popularności w ciągu ostatnich lat. Mowa przede wszystkim o ekogroszku – paliwie produkowanym na bazie małych grudek węgla, a także o pellecie – czyli ścinkach i trocinach drzewnych, sprasowanych do postaci granulatu.
Paliwa te zyskują na popularności zarówno ze względu na ich wysoki poziom kaloryczności – co oznacza, że podczas spalania produkują dużą ilość energii cieplnej – lecz także z uwagi na ich ekologiczny charakter. Podczas ich wykorzystywania, uwalnia się minimalna ilość zanieczyszczeń, co sprzyja trosce o klimat i jakość powietrza. Najlepszym tego świadectwem jest fakt, że oba rodzaje paliw spełniają wszystkie normy europejskie dotyczące emisji szkodliwych gazów.
Zarówno ekogroszek jak i pellet drzewny są przy tym paliwami stosunkowo tanimi. Wśród dostępnych rodzajów, znajdziemy te o nieco mniejszym poziomie kaloryczności i w niższej cenie (przeznaczone do ogrzewania budynków komercyjnych, szpitali, szkół i innych), a także te o bardziej korzystnych parametrach. Z tych ostatnich najchętniej korzystają właściciele gospodarstw domowych.
Składy opału – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Składy węgla i opału to miejsca, gdzie przechowuje się przede wszystkim paliwa wytwarzane właśnie na bazie węgla oraz drewna. Wiele osób, przygotowujących się do sezonu grzewczego, poszukuje takich składów, w których zakupią paliwa najwyższej jakości oraz po konkurencyjnych cenach.
Przystępując do wyboru paliwa opałowego warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów, które pozwolą nam się upewnić, czy w danym składzie nie dodaje się do paliw niepożądanych składników. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, czy dane paliwo jest jednorodne pod kątem podstawowych właściwości fizycznych – takich jak kształt, wielkość i kolor. Nieuczciwi dostawcy próbują niekiedy zwiększyć swój zarobek kosztem niewprawionych klientów – i mieszają ze sobą różne rodzaje węgla.
Szczególnie, powinniśmy zwrócić uwagę, czy kupowany przez nas ekogroszek lub pellet jest złożony z bryłek jednobarwnych oraz o równomiernych względem siebie rozmiarach. Jeśli tak nie jest – najprawdopodobniej mamy do czynienia z nieuczciwym dostawcą, który chcąc na nas więcej zarobić, miesza paliwo dobrej jakości z jego kiepskim odpowiednikiem.
Inną nieuczciwą praktyką jest sprzedawanie wilgotnego węgla lub pelletu, które w ten sposób zwiększają swoją wagę. W rezultacie – kupujemy paliwo, które po wyschnięciu okazuje się być lżejsze, niż w momencie zakupu.
Nieuczciwi dostawcy są także skłonni oszukiwać swoich klientów podczas sprzedawania paliwa „na wagę”. Z tego powodu – najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest kupowanie paliw workowanych, pakowanych przez ich producentów.