mieszkanie funkcjonalne

Każdy z nas chciałby mieć kuchnię uporządkowaną, praktyczną i wygodną w użytkowaniu. Czym jest czysty funkcjonalizm w kuchni i jak go osiągnąć? Odpowiadamy!

Kuchnia funkcjonalna – czyli jaka?

Czysty funkcjonalizm w architekturze i wystroju wnętrz bazuje na przekonaniu, że domy należy projektować i urządzać w taki sposób, by maksymalnie ułatwić mieszkańcom codzienne funkcjonowanie. Prekursor tego nurtu, Le Corbusier – architekt i designer działający w pierwszej połowie XX w. – twierdził wręcz, że dom powinien być „maszyną do mieszkania” projektowaną wedle tych samych zasad, co samochody, czyli z naciskiem na funkcjonalność. Choć na pierwszy rzut oka modernistyczna, minimalistyczna estetyka proponowana przez Le Corbusiera może wydawać się surowa, nie da się odmówić jej zalet. Kuchnia urządzona zgodnie z zasadami czystego funkcjonalizmu jest wygodna, intuicyjna i prosta w użytkowaniu, umeblowana oszczędnie i w sposób przemyślany.

Jak wybrać funkcjonalne meble kuchenne?

Co właściwie kryje się za pojęciem czystego funkcjonalizmu w kuchni? Przede wszystkim meble kuchenne dobrane do metrażu i kształtu pomieszczenia oraz naszych indywidualnych potrzeb. W praktycznej kuchni musi znaleźć się miejsce na komfortową w użytkowaniu strefę gotowania oraz uporządkowaną, pojemną i łatwo dostępną strefę przechowywania. Wybierając meble kuchenne kierujemy się zatem ich walorami praktycznymi. Zamiast szafek z ozdobnie frezowanymi drzwiczkami i misternymi uchwytami wybierzmy modele o gładkich, bezuchwytowych frontach z wykończeniem łatwym do wyczyszczenia, pozbawionym trudno dostępnych zakamarków.

Zrezygnujemy również z dekoracyjnych lamp czy kinkietów na rzecz bardziej praktycznej listwy LED. Jest ona nie tylko łatwa do utrzymania w czystości, lecz także zapewnia intensywne równomierne oświetlenie całej strefy roboczej, w przeciwieństwie do światła punktowego.

Doskonałym pomysłem okaże się zakup zestawu kuchennego na wymiar, z zabudową AGD, oświetleniem podszafkowym i szafkami idealnie dopasowanymi do metrażu pomieszczenia oraz ewentualnych wnęk i skosów. Warto skorzystać z innowacyjnych rozwiązań i użytecznych gadżetów, takich jak gniazda pop-up i minipuszki pop-up. To sprytnie zakamuflowane dodatkowe gniazda elektryczne, które instaluje się w blatach lub obudowach szafek.

mieszkanie

Funkcjonalna strefa przechowywania w kuchni – jak ją urządzić?

Najważniejszym wyznacznikiem funkcjonalności kuchni jest pomysłowo rozplanowana strefa przechowywania. Uporządkowane minimalistyczne wnętrze pełne sprytnych schowków jest przeciwieństwem tradycyjnej „spiżarnianej” kuchni, w której przybory, pojemniki i naczynia stoją na widoku. Blaty powinny być puste – łatwe do szybkiego umycia, z mnóstwem wolnego miejsca na przygotowanie posiłku czy rozpakowanie zakupów.

W umiejętnym zorganizowaniu strefy przechowywania pomogą nam szuflady dedykowane do kuchni funkcjonalnej. Pomysłowe rozwiązanie stanowią szuflady cargo, zaopatrzone w wysuwne kosze, idealne do przechowywania przypraw, naczyń i innych akcesoriów, w tym również pojemników do segregacji śmieci. Szuflady cargo są pakowne i łatwe w użytkowaniu, a ponadto eliminują problem uciążliwego poszukiwania potrzebnych przyborów. Jednym ruchem ręki wyciągamy na widok całą zawartość szafki, ponieważ wszystkie kosze są przymocowane do jej frontu i wysuwają się jednocześnie.

Podobny system można zainstalować w meblu narożnym – najlepiej sprawdzi się duża szuflada typu nerka, znakomita do przechowywania garnków, misek i małych urządzeń AGD. W funkcjonalnej kuchni nie może zabraknąć szuflad sambox z funkcją automatycznego, cichego domyku. Korzysta się z nich komfortowo i bezpiecznie – dzięki specjalnie wyprofilowanym prowadnicom szuflada popchnięta z dużą siłą zamyka się łagodnie, bez ryzyka przytrzaśnięcia palców.

Warto zainwestować również w organizery na sztućce, przybory do pieczenia i inne małe elementy wyposażenia. Szuflada zaopatrzona w organizer zawsze będzie utrzymana we wzorowym porządku, co pozwoli oszczędzić czas potrzebny na poszukiwanie niezbędnych akcesoriów.

kuchnia

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here