Jak urządzić ogród na tarasie czyli jakie kwiaty na taras wybrać

Wiele osób traktuje taras jako przedłużenie domu, szczególnie że w ciepłe dni wystarczy otworzyć drzwi, aby można było cieszyć się dodatkowym “pokojem”. Pomimo tego mało kto stara się urządzić go w taki sposób, aby zachwycał swoim wyglądem i sprawiał, że będzie się chciało w nim przebywać.

  1. Jakie rośliny wybrać na taras?
  2. Rośliny sezonowe na taras
  3. Rośliny wieloletnie na taras
  4. W czym posadzić rośliny na tarasie
  5. Podłoże dla roślin tarasowych
  6. Pielęgnacja roślin na tarasie

Nie sztuką jest wstawienie kilku krzeseł, stolika i losowo wybranych kwiatków, gdyż efekt takich działań raczej nie będzie stanowił powodu do dumy. Spróbuj więc zrobić coś wyjątkowego i sprawdź, jak łatwo urządzić ogród na tarasie. Dzięki temu zyskasz przytulne miejsce pod otwartym niebem, które będziesz mógł traktować jako przydomowy azyl.

Jakie rośliny wybrać na taras?

Zanim jednak przejdziesz do kupowania mebli ogrodowych na taras, zastanów się jakie rośliny warto w nim posadzić. Jest to szczególnie istotne w przypadku małych tarasów, gdzie źle dobrane rośliny mogą optycznie pomniejszyć wnętrze. Najlepiej jest zdecydować się na różnorodność (co dotyczy zarówno kształtu, jak i kolorów kwiatów), aby uniknąć monotonności. Dużą zaletą roślin doniczkowych jest to, że w razie potrzeby lub zmiany koncepcji będziesz mógł je szybko przestawić, co wprowadzi nowy wystrój do twojego tarasu.

Rośliny sezonowe na taras

Wiele osób, które posiadają taras i chcą stworzyć na nim mały ogród, wybiera rośliny sezonowe. Proste w utrzymaniu, a jednocześnie ładne są między innymi tulipany, bratki oraz hiacynty. Ich zaletą jest to, że ożywią twój taras na długo, zanim na drzewach pojawią się liście. Jednocześnie po okresie kwitnienia stracą swój urok i będziesz musiał pomyśleć nad innymi roślinami. Ciekawą alternatywą mogą być chryzantemy, wrzosy, pelargonie lub petunie. Dzięki temu, że każda z nich kwitnie w innym okresie, możesz po prostu co jakiś czas wymieniać je na inne. Wówczas twój ogród będzie zachwycał o każdej porze roku. Wadą roślin sezonowych jest to, że wymagają więcej pracy. Nie zapomnij również o roślinach o zimozielonych liściach. To właśnie dzięki nim taras nie będzie wyglądał pusto podczas zimowych miesięcy. Sprawdź ofertę roślin na taras w sklepie https://www.castorama.pl/, a zyskasz dostęp do najlepszej oferty, z której będziesz mógł skorzystać bez potrzeby wychodzenia z domu.

Rośliny wieloletnie na taras

Za wybraniem roślin wieloletnich przemawia między innymi oszczędność. Po co każdego roku (a nawet co kilka miesięcy) wydawać pieniądze na nowe, skoro wystarczy wybrać wieloletnie krzewy, rośliny kwitnące lub pnącza, aby można było przez cały czas cieszyć się ładnym tarasem. Przekłada się to również na oszczędność czasu. Jeżeli na przykład zdecydujesz się posadzić wieloletnie pnącza, po kilku latach zyskasz oryginalną ozdobę. Przed zakupem roślin sprawdź, czy mogą przezimować na tarasie, czy też należy je schować do piwnicy. Najczęściej wybieranymi pnączami ozdobnymi są wiciokrzew, winobluszcz oraz winorośl. Uniwersalne są także iglaki, które pozwolą ci przez cały rok cieszyć się zielonym tarasem. W dodatku tego typu rośliny charakteryzują się dużą odpornością na mrozy. Do uprawy doniczkowej polecane są takie gatunki jak cis pospolity Hicksil, jałowiec (dostępny w różnych odmianach), świerki, jodły oraz tuje. Podobnie jak w przypadku roślin sezonowych, najlepsze efekty przyniesie zakup kilku różnych iglaków. Dzięki temu w dowolnym momencie będziesz mógł je poprzestawiać, co wprowadzi efekt świeżości bez potrzeby kosztownych i czasochłonnych zmian w wystroju tarasu.

W czym posadzić rośliny na tarasie

Oprócz wspomnianych roślin możesz także pomyśleć nad zasadzeniem różnego rodzaju ziół. Dzięki temu nie tylko wprowadzisz kolejną ozdobę, ale też zawsze będziesz miał pod ręką naturalne przyprawy. Zakup kwiatów to jednak nie wszystko, bo musisz pamiętać o doniczkach. W przypadku tarasu najlepiej sprawdzą się zewnętrzne, które najszybciej zamówisz w sklepie internetowym oferującym doniczki. Możesz skorzystać z licznych filtrów, dzięki czemu łatwo wyszukasz doniczki o określonym kształcie (dostępne są kwadraty, kule, dzwony, stożki, owale, walce i wiele innych wariantów), wymiarach lub rodzaju. Koniecznie zwróć uwagę na to, jaki kolor będzie najlepiej pasował do twojego tarasu. Po co bowiem kupować tradycyjne białe lub brązowe modele, skoro możesz znaleźć doniczkę w dowolnym kolorze. W stałej ofercie takiego asortymentu sklep oferuje między innymi doniczki beżowe, fioletowe, czerwone, niebieskie, pomarańczowe, szare, zielone oraz żółte. Przy wszystkich produktach znajdziesz zdjęcia, które pokazują, jak prezentuje się każda doniczka.

Podłoże dla roślin tarasowych

Rośliny sadzone w doniczkach powinny mieć dobrze podłoże. Ważne jest przede wszystkim to, aby ziemia była żyzna i przepuszczalna. W zdecydowanej większości przypadków sprawdzi się podłoże o obojętnym pH, jednak w przypadku roślin iglastych lepsza będzie ziemia o lekko kwaśnym pH. Możesz skorzystać z gotowych mieszanek ziemi do roślin doniczkowych lub preparatów, które ułatwią ci stworzenie idealnych warunków dla rozwoju rośliny. Przed jej wsypaniem ułóż kilkucentymetrową warstwę żwiru lub grysu.

Pielęgnacja roślin na tarasie

Wymagania związane z pielęgnacją poszczególnych rodzajów roślin mogą się różnić, dlatego powinieneś je sprawdzić po tym, jak już wybierzesz rośliny, które będą ładnie wyglądały na twoim tarasie. Informacje, które ułatwią ci pielęgnację roślin, znajdziesz w rozbudowanym dziale z poradami i wskazówkami, który dostępny jest na stronie wspomnianego sklepu internetowego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here