Jak wybrać regał na wino?

0
2222

Wino to szlachetny trunek, występujący w niezliczonych ilościach odmian i rodzajów. Nie jest niczym dziwnym, że kto raz spróbuje je kolekcjonować, ten zwykle zatraca się w tym hobby bez reszty. Jednak aby nasze zbiory były bezpieczne, potrzebujemy odpowiedniego miejsca na ich przechowywanie. Najlepszym wyjściem jest odpowiednio przygotowany stojak, który możemy postawić w chłodnym miejscu i który z jednej strony wytrzyma ciężar wina, a z drugiej zabezpieczy go przed światłem i urazami mechanicznymi butelek. Jak zatem wybrać dobry regał na wino? Gdzie go postawić i jakie pełni funkcje? O czym pamiętać podczas wybierania?

  1. Kiedy warto rozważyć zakup stojaka na wino?
  2. Regał na wino – jakie pełni funkcje?
  3. Pojemność regału na wino
  4. Z jakiego materiału może być wykonany regał na wino?

Kiedy warto rozważyć zakup stojaka na wino?

Stojak lub regał na wino może być bardzo pomocny w sytuacji, gdy planujemy powiększać naszą kolekcję ciekawych roczników. W takiej sytuacji, już w momencie gdy mamy tylko kilka butelek, ich przechowywanie może nastręczać trudności. Dodatkowo duże znaczenie ma miejsce oraz warunki, w jakich trzymamy trunek, szczególnie gdy jest to zestaw nietypowych i unikalnych win, które trudno jest dostać. Stojak na wino pozwala ustawić się praktycznie wszędzie, dzięki czemu możemy bez problemu regulować warunki, w jakich leżakuje nasza kolekcja. Jest to szczególnie istotne w przypadku wina, ponieważ warunki zewnętrzne mogą wpływać na jego smak i właściwości zapachowe.

Regał na wino – jakie pełni funkcje?

Najważniejszym zadaniem regału lub stojaka na wino jest utrzymanie butelek w odpowiedniej pozycji i miejscu. Mebel powinien być solidny, tak aby być w stanie utrzymać ciężar wina. Z tego względu najlepszą opcją jest wybranie regału wykonanego z drewna lub metalu, ponieważ oba te materiały są w stanie wytrzymać spore obciążenie i jednocześnie zapewniają unieruchomienie butelek w konstrukcji na kształt koszyczka.

Drugim zadaniem stojaka do wina jest także ochrona zawartości przed zniszczeniem. Z tego względu powinniśmy postawić regał na płaskiej, stabilnej powierzchni, a sam mebel powinien być odporny na czynniki zewnętrzne, jak na przykład wilgoć. Ma to duże znaczenie – wino powinniśmy przechowywać w chłodnym miejscu, co zwykle oznacza piwnicę, czyli środowisko o zwykle podwyższonej wilgotności powietrza.

Pojemność regału na wino

Wybierając regał na wino musimy pamiętać o tym, że nie każda przegródka będzie miała ten sam rozmiar. Butelki poszczególnych rodzajów wina różnią się między sobą, w wyniku czego musimy przemyśleć zakup nie tylko pod kątem ilości egzemplarzy w naszej kolekcji, ale także ich kształtów i wymiaru. Wprawdzie spora część gatunków będzie występować w standardowej pojemności 0,75 litra, jednak możemy również trafić na wina w butelkach typu Magnum (1,5 litra), Jeroboam (3 litry), a nawet większe. Z tego względu zanim kupimy regał, należy się zastanowić, ile miejsc standardowych, a ile większych powinien on mieć, by pomieścić nasza kolekcję.

To samo zagadnienie dotyczy również szampana – zazwyczaj butelki z tym alkoholem mają inny wymiar, niż te przeznaczone na wino. Odkryj stylowe produkty do domu, dzięki którym poczujesz się jak u siebie w sklepie https://www.wonder.pl/.

Z jakiego materiału może być wykonany regał na wino?

Najlepszym wyborem pod względem materiałów, z jakich wykonany jest stojak, jest drewno lub metal. W pierwszym przypadku musimy pamiętać, aby półeczki na stojaku były odpowiednio grube, tak aby nie miały problemu z wytrzymaniem obciążenia. Drewno jednak świetnie się sprawdza, ponieważ ogranicza dostęp światła do powierzchni butelki, a także jest w stanie wytrzymać wyższą wilgotność powietrza. Wybierając stojak drewniany należy unikać najtańszych modeli, a preferować raczej wytrzymałe gatunki, jak na przykład dąb. Dzięki temu mebel posłuży nam przez wiele lat, a także nie będziemy ryzykować, że któregoś dnia po prostu złoży się pod ciężarem trunków.

Stojak stalowy kusi przede wszystkim wyglądem. Jest elegancki, więc jego mniejszą wersję możemy ustawić w miejscu reprezentacyjnym, tak aby aktualnie wykorzystywane wino było pod ręką. W przypadku dużych regałów z metalu, dzięki ich konstrukcji możemy mieć pewność, że butelki nie wyślizgną się ze swojego miejsca i nie stłuką. Stal jednak może nagrzewać się pod wpływem słońca i ciepła, w związku z tym decydując się na taki mebel musimy zadbać o to, by stał w chłodnym, zacienionym miejscu. Jeżeli jednak jesteśmy w stanie spełnić ten warunek, nasza kolekcja będzie bezpieczna zarówno od urazów mechanicznych, jak i przemian smakowych pod wpływem nadmiernej ilości ciepła.

Dobrej jakości regał na wino powinien być wytrzymały, nie nagrzewać się i być w stanie utrzymać ciężar większej ilości butelek z trunkiem. Musimy zadbać także, aby miał przegródki o różnych rozmiarach, co pozwoli nam na trzymanie różnych gatunków wina bez ryzyka, że któreś wypadnie ze względu na zbyt krótką przegródkę. Stojak, który posłuży nam przez lata nie będzie też tani, jednak zdecydowanie lepiej jest dokonać jednego porządnego zakupu, niż któregoś dnia zastać naszą kolekcję potrzaskaną na ziemi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here