Światło niezbędne do życia

0
1421

Gdy decydujemy się na uprawę roślin w warunkach domowych, powinniśmy zadbać o szereg różnych aspektów. Od nich zależy nie tylko rozwój, ale nawet przeżycie flory. Jednym z koniecznych elementów jest dobór odpowiedniego oświetlenia. Poza tym rośliny będą potrzebować wody, idealnej temperatury, a także składników odżywczych niezależnie od tego, na jaki rodzaj uprawy się decydujemy. W głównej mierze chodzi o to, by stworzyć bezpieczne, ale również jak najbardziej naturalne i sprzyjające warunki do rozwoju roślin. A to szczególnie istotne w momencie, gdy decydujemy się na uprawę w zamkniętym pomieszczeniu, do którego nie dociera światło słoneczne.

Nie wszystkie źródła światła są dobre

Wybierając odpowiednie oświetlenie do swojej uprawy, należy pamiętać o tym, że nie każde rozwiązanie będzie odpowiednie. W palecie możliwości oferowanych nam przez producentów znajdują się modele wykorzystujące różne technologie, a tym samym dedykowane odmiennym potrzebom i warunkom. Sama barwa, natężenie oraz czas naświetlania będą miały kolosalne znaczenie dla prawidłowego rozwoju roślin, w zachodzących procesach wzrostu wegetatywnego oraz kwitnienia. Popularnością wśród hodowców cieszą się lampy CFL. To tak zwane świetlówki kompaktowe lub fluorescencyjne lampy kompaktowe. Ich niewątpliwymi zaletami są bardzo atrakcyjna cena oraz łatwość montażu. Lampy CFL nie potrzebują dodatkowego zasilacza, jak to ma miejsce w przypadku modeli HPS. Wystarczy założyć żarówkę na odbłyśniku. Poza tym świetlówki kompaktowe są bardzo ekonomiczne i zużywają niewiele prądu, a to wpływa na koszty całej uprawy roślin. Wadą może być na przykład to, że wytwarzają mało światła, co może wpływać na słabszy wzrost sadzonek.

Modele HPS i LED

Poza lampami CFL na rynku dostępny jest szereg innych możliwości. Praktyczne są na przykład modele wykorzystujące tak modne LED-y. To droższe propozycje, ale są energooszczędne i mają większą żywotność. Poza tym można dobrać różne barwy światła do potrzeb konkretnych roślin na różnych fazach ich rozwoju. Dzięki temu świetnie wspomagają te procesy. LED-y są uniwersalne i nie emitują niepotrzebnego ciepła. Najczęściej jednak lampy CFL konkurują z modelami HPS. Są one najbardziej znane i najczęściej hodowcy używają ich w czasie kwitnienia roślin jako oświetlenie główne. Wytwarzają one jednak dość dużo ciepła i trzeba zadbać o odpowiednią wentylację. Popularne są również lampy typu MH szczególnie przy rozsadach i uprawie roślin sałatkowych. Wybór odpowiedniego oświetlenia nie jest prosty i należy wziąć szereg różnych aspektów pod uwagę. Najważniejsze jest jednak to, by pamiętać, że światło to życie, a lampy CFL, LED-owe czy HPS dostarczają roślinom dokładnie tego, czego faktycznie potrzebują.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here