Szamba betonowe

Dostęp do własnego szamba to w przypadku wielu gospodarstw domowych warunek sprawnego funkcjonowania. Jeśli tylko nie da się podłączyć do rurociągów kanalizacji miejskiej, wówczas pozostaje właśnie montaż własnego zbiornika na szambo. Wśród oferowanych zbiorników znajdziesz rozmaite modele, które można podzielić na dwie główne kategorie, w zależności od materiału wykorzystanego w produkcji. Mowa o szambach betonowych oraz plastikowych. Poniżej opowiemy o nich nieco więcej – przedstawimy plusy i minusy obu rozwiązań oraz doradzimy, po które z nich warto sięgnąć, jeśli zależy ci na zbiorniku wytrzymałym i użytecznym.

Najważniejsze właściwości fizyczne zbiorników na szambo

Zbiorniki betonowe i plastikowe różnią się między innymi masą. Oczywiście, szamba betonowe są o wiele cięższe, podczas gdy zbiorniki plastikowe odznaczają się dość niską masą. Z tych powodów, zbiorniki betonowe są też bardziej wytrzymałe i solidne. Ich większa masa sprawia, że po umieszczeniu na gruncie osadzają się w nim bardzo stabilnie. Po wprowadzeniu w ziemię są natomiast odporne na różne potencjalnie szkodliwe oddziaływania – ucisk ze strony wód gruntowych, a także nacisk gruntu.

Szamb plastikowe są o wiele lżejsze – waga większości dostępnych rozmiarów mieści się w przedziale 150-400 kg. Jest to duże ułatwienie w czasie transportu, jednak przekłada się również na ich mniejszą odporność. Przede wszystkim, są o wiele mniej odporne na oddziaływania sił fizycznych – ucisk gruntu. Dlatego producenci szamb plastikowych zalecają, by montować je pod powierzchnią podjazdu oraz/lub zabezpieczać używając specjalnej, betonowej pokrywy.

Tani zbiornik na szambo – plastikowy czy betonowy?

Jest sprawą oczywistą, że wielu właścicieli gospodarstw domowych poszukuje możliwości zaoszczędzenia na zbiorniku na szambo. Dlatego decydując się na wybór szamba taniego, warto skupić się przede wszystkim na zbiornikach betonowych. Choć beton i plastik są materiałami relatywnie tanimi, to jednak zbiorniki betonowe wypadają pod tym względem o wiele atrakcyjniej.

Dotyczy to zarówno samego zakupu szamba, jak i zamówienia usług jego transportu oraz montażu. Szczególnie polecamy korzystanie z oferty Mamut – szamba betonowe, która dedykowana jest do szerokiej grupy odbiorców. Z szamb tych korzystają zarówno osoby pragnące usprawnić działanie swojego gospodarstwa domowego, jak i osoby poszukujące zbiornika na szambo na swoją działkę, domek w lesie lub w górach.

Dodatkowe usługi związane z montażem szamba

Należy jednak podkreślić, że szamba betonowe są o wiele cięższe od ich plastikowych odpowiedników. Stwarza to pewne utrudnienie w czasie transportu, gdyż zbiornik przeciętnych rozmiarów może ważyć nawet kilka ton (lub więcej). Transport we własnym zakresie jest w zasadzie niemożliwy, dlatego należy zdecydować się na pomoc dostawcy – który z pewnością dysponuje samochodem ciężarowym o odpowiednim udźwigu.

W trakcie składania zamówienia warto upewnić się, czy twój dostawca oferuje także inne usługi związane z montażem szamba. Chodzi przede wszystkim o: przygotowanie gruntu, wykopanie otworu w ziemi, jego zabezpieczenie, wprowadzenie szamba, a następnie jego zasypanie. Niekiedy, miejsce na lokalizację szamba uwzględnia się już na etapie planowania budowy. W innym wypadku konieczne może okazać się również skorzystanie z pomocy specjalisty, który określi optymalne miejsce na lokalizację zbiornika.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here