Ubijaki wibracyjne – przeznaczenie, zastosowanie, technikalia

0
1298

Ubijak wibracyjny, znany także jako skoczek i stopa wibracyjna, to urządzenia przeznaczone do zagęszczania gruntu, które charakteryzuje się stosunkowo niewielkimi wymiarami zewnętrznymi, umożliwiającymi pracę w wąskich alejkach i nie tylko. Podstawową cechą odróżniającą ubijaki od zagęszczarek jest bowiem fakt, iż w ich przypadku elementem mającym bezpośredni kontakt z podłożem jest stopa, a nie duża płyta robocza. Każdy model ubijaka jednak czymś się różni.

Jak działają ubijaki wibracyjne?

Ubijak wibracyjny składa się między innymi z mocnej ramy osłonowej, która w wielu przypadkach pełni od razu rolę uchwytu. Zazwyczaj jest wykonana z bardzo wytrzymałej stali, odpornej na działanie wibracji oraz czynników atmosferycznych. We wnętrzu konstrukcji znajduje się silnik spalinowy wraz ze zbiornikiem paliwa, jak i miech oraz stopa wibracyjna. Cały korpus charakteryzuje się doskonałym wyważeniem. Silnik spalinowy podczas pracy generuje wibracje, które są przenoszone bezpośrednio na stopę wibracyjną.

Urządzenie wskutek wibracji wypiera cząstki powietrza oraz wody na zewnątrz, skutecznie likwidując wszelkie puste przestrzenie, które w dłuższej perspektywie czasowej mogą się zapadać. Nawierzchnia staje się znacznie gęstsza i solidniejsza, co ma ogromne znaczenie w przypadku prac budowlanych.

Gdzie stosuje się ubijaki wibracyjne?

Ubijaki wibracyjne mają bardzo szerokie zastosowanie. Stopa, dzięki niewielkim wymiarom, sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie da się użytkować dużej i masywnej zagęszczarki do gruntu wyposażonej w płytę roboczą. Przeważnie firmy budowlane użytkują te urządzenia podczas przygotowania podłoża pod ułożenie kostki brukowej czy pod fundamenty. Znakomicie ubijają piach, żwir oraz pospółkę czy glinę, umożliwiając obniżenie jej poziomu nawet o 50 cm w przypadku najbardziej sypkich lub miękkich i mokrych podłoży.  

Podstawowe parametry ubijaków wibracyjnych

Wszystkie ubijaki wibracyjne różnią się wieloma parametrami technicznymi, mającymi wpływ na ich użytkowanie w obrębie danej firmy budowlanej. Jednym z najważniejszych jest masa całego urządzenia, która ma wpływ na jego wydajność i możliwości. Ciężkie i masywne modele sprawdzą się doskonale w przypadku zagęszczania już ubitych podłoży, a wersje lżejsze w wymagających pracach przydomowych. Wielu producentów informuje także o wydajności ubijania w metrach kwadratowych w danym przedziale czasowym, jak i o wartości siły odśrodkowej czy częstotliwości wibracji. Niezwykle istotna jest jednak głębokość ubijania. Zazwyczaj producenci ubijaków wyrażają ten parametr w centymetrach i mówi on o wydajności danego ubijaka.

Niezależnie jednak od pojedynczych parametrów, warto także zwrócić uwagę na producenta. Ubijaki wibracyjne to urządzenia, od których zależy postęp prac na danej budowie, dlatego ich awarie lub uszkodzenie mogą oznaczać duże kłopoty z dalszymi pracami. Warto zatem zdecydować się na model znanej i lubianej firmy, która specjalizuje się w produkcji sprzętu budowlanego, tylko wtedy możemy mieć pewność, że urządzenie będzie spełniać swoje założenia przez wiele lat od zakupu.

[Głosów:2    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here