jabłoń

Jest jedną z najstarszych polskich odmian jabłoni. Niezwykle odporna na mrozy, ma smaczne i kruche owoce, które uwielbiał podobno sam Jan III Sobieski. Jabłoń Kosztela jest idealną odmianą jabłoni, jeżeli zależy nam na smacznych owocach, bez konieczności poświęcania wielu godzin na uprawę i pielęgnację.

Jabłoń Kosztela – charakterystyka

Termin zbioru owoców jabłoni Kosztela przypada na okres między wrześniem a październikiem. Smaku i kruchości owoce nabierają, gdy po zebraniu odleżą kilka dni w zimnym pomieszczeniu np. piwnicy. Owoce są zielone lub jasnożółte, jednak zdarza się, że na niektórych pojawi się drobny rumieniec. Nie należy się też niepokoić, gdy na owocach pojawią się ciemne plamki, są one cechą charakterystyczną owoców. Jabłoń Kosztela świetnie znosi mrozy, a przechowując owoce w zimnym pomieszczeniu możemy cieszyć się nimi aż do wiosny. Nie nadają się jednak do transportu, ponieważ obtłuczone, sinieją. Owoce od razu po zerwaniu nie są tak smaczne i miękkie, jak te które odleżą nawet kilka miesięcy w chłodzie. Po tym czasie są bardzo słodkie i kruche, wcześniej jabłka są twarde i kwaskowate.

Uprawa i choroby

Idealnymi zapylaczami dla jabłoni Kosztela są odmiany Gloser, Boiken, James Grieve oraz Wealthy. Roślina dobrze znosi mrozy. Jabłoń Kosztela rośnie bardzo szybko, jednak pierwszych owoców możemy dopiero spodziewać się po ok. 10 latach od zasadzenia. Sadzić należy jabłoń w glebie lekkiej, kwasowej, jednak drzewo nie jest wymagające. Jednocześnie to odmiana bardzo odporna na choroby i łatwo się rozmnaża. Jabłoń Kosztela lubi miejsca delikatnie zaciemnione lub słoneczne oraz świetne znosi ujemne temperatury.

Chociaż jabłoń Kosztela jest odporna na choroby, to w dalszym ciągu zagrażają jej szkodniki, szczególną uwagę należy zwrócić na:

  • owocówkę jabłkóweczkę,
  • mszycę jabłoniową,
  • owocnicę jabłkową,
  • bawełnicę korówkę.

W razie potrzeby należy wykonać opryski. Należy również pamiętać o wykonaniu podcięcia czubka drzewa oraz korony na wiosnę. Aby zaoszczędzić na czasie, można zakupić sadzonkę jabłoni Kosztela. Sadzonkę taką można zakupić w doniczce, nie tylko w hodowlach stacjonarnych, ale również internetowych. W drzewka-faworytka.pl można znaleźć sprawdzone i zdrowe sadzonki, z których uzyskamy silne i owocujące drzewa.

Co ważne, chociaż owoce tej odmiany są bardzo smaczne, to z powodu kruchości nie nadają się do przetworów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here