Zakup nieruchomości wiąże się zazwyczaj z całą masą emocji. Perspektywa zamieszkania w nowym lokalu lub rozpoczęcia prowadzenia działalności może utrudnić nam racjonalne podejmowanie decyzji. Niezależnie od tego czy planowany zakup ma odbyć się za pośrednictwem biura nieruchomości, czy nie, należy samodzielnie zaznajomić się z bieżącą wersją księgi wieczystej. Taka lektura pozwoli uchronić nas przed niekorzystną transakcją.
Jakie nieruchomości posiadają księgę wieczystą?
Księga wieczysta to zbiór zapisów, które mają istotny wpływ na stan prawny nieruchomości. Taką księgę zakłada się dla:
- domów,
- mieszkań,
- gruntów,
- działek budowlanych,
- spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania.
Budowa każdej księgi wieczystej jest taka sama. Dokument ten składa się z czterech zasadniczych działów. W pierwszym dziale podane są: oznaczenie nieruchomości oraz prawa własnościowe. W drugim dziale mieszczą się wpisy na temat własności i użytkowania wieczystego. Trzeci dział dotyczy ograniczeń w prawach rzeczowych (na przykład służebności). W ostatnim dziale wpisuje się informacje o hipotece.
Dlaczego warto sprawdzać zawartość księgi wieczystej?
Niestety często zdarza się, że sprzedający nieruchomość nie zawsze jest z nami do końca szczery. Bywa, że świadomie lub nie, zataja przed potencjalnymi kupującymi informacje, które mają istotny wpływ na podjęcie decyzji o zakupie.
Jeśli nie zajrzymy do księgi wieczystej, to często pozbawiamy się możliwości rezygnacji z zakupu lub negocjacji ceny nieruchomości. Z księgi wyczytać można na przykład, że sprzedający nie jest jedynym właścicielem sprzedawanego gruntu lub budowli. Wśród cennych informacji znaleźć się mogą zapisy o ograniczeniach w użytkowaniu nieruchomości, na przykład o konieczności wyznaczenia drogi koniecznej. Niekoniecznie po naszej myśli może być obowiązek przepuszczania sąsiada przez własne podwórko.
Dla niektórych osób nie do przyjęcia jest także zakup nieruchomości obciążonej hipoteką. W księdze wieczystej odnotowuje się informacje o nazwie instytucji kredytującej oraz o wielkości zadłużenia. Warto jednak mieć świadomość, że obciążenia hipoteczne nie zawsze stanowią powód do rezygnacji z zakupu nieruchomości. W tej kwestii wiele się zmieniło. Banki i instytucje finansujące wypracowały procedury, które szybko i sprawnie rozliczają takie zobowiązania. Nie mniej jednak strona kupująca powinna być świadoma, że nieruchomość posiada wpisy w zakresie hipoteki.
Jak sprawdzić zawartość księgi wieczystej bez wychodzenia z domu?
Ze względu na to, że obecnie księgi wieczyste prowadzone są w postaci elektronicznej, mamy możliwość sprawdzenia ich zapisów bez wychodzenia z domu. Umożliwia nam to strona internetowa Znajdzksiege.pl.
Ten serwis internetowy gwarantuje wyszukanie księgi wieczystej po adresie lub po numerze działki. Obsługa strony jest niezwykle prosta. Gdy znajdziemy interesującą nas księgę wieczystą, jesteśmy proszeni o wpisanie adresu e-mail, na który ma być wysłana. Do opłacenia transakcji wykorzystuje się sprawdzone kanały płatności. Jeśli chcemy jedynie przeglądać dane, to usługa jest bezpłatna.
Podczas poszukiwań upragnionej nieruchomości zmuszeni jesteśmy do sprawdzania dużej ilości ksiąg wieczystych. Warto wtedy założyć sobie konto na portalu Znajdzksiege.pl. Przy wyszukiwaniu większej liczby ksiąg, przewidziane są rabaty.