Niezależnie od tego czy daną nieruchomość planujesz wynająć czy też sprzedać warto ją do tego odpowiednio przygotować, aby transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Jak przyciągnąć do siebie potencjalnego klienta? Czy warto przeprowadzić generalny remont? Jak prawidłowo przygotować mieszkanie do sprzedaż? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Dobry start!

Mieszkania z rynku wtórnego ze względu na całkiem przystępną cenę sprzedają się dużo lepiej niż dużo droższe nieruchomości z rynku pierwotnego.
Faktem jest, że każdy kto poszukuje nowego miejsca do zamieszkania przywiązuje dużą uwagę do jego wykończenia – nie da się ukryć, że większość z nas marzy o tym aby zaraz po otrzymaniu kluczy móc się przeprowadzić – ostatnio przeprowadzone badania tylko to potwierdziły. Znaczna część pytanych jednomyślnie potwierdziła, że szukając mieszkania chcą uniknąć ewentualnych prac remontowych. Pamiętaj, to wcale nie oznacza tego, że Ty jako sprzedawca powinieneś przeprowadzić generalny remont. Wręcz przeciwnie, odradzamy inwestowanie dużej kwoty na prace związane z przygotowaniem mieszkania. Można wydać znacznie mniej a efekt w dalszym ciągu będzie satysfakcjonujący.

Liczy się pierwsze wrażenie!

Jeżeli mieszkanie będzie wyglądało lepiej, Ty możesz zyskać znacznie więcej! Efekt wizualny z pewnością podniesie wartość nieruchomości, od czego zatem zacząć? “Home staging” bo tak profesjonalnie nazywa się etap przygotowania lokalu do sprzedaży należy zacząć m.in od generalnych porządków.

Jeżeli mieszkanie jest puste – świetnie, jeżeli nie to podejmij decyzję o tym co zostaje a co oddasz znajomym lub wyrzucisz. Po pozbyciu się zbędnych przedmiotów pora na odświeżenie koloru na ścianach w sypialni i w salonie – jeżeli ściany wyglądają dobrze a dodatkowo są jasne, śmiało możesz pominąć ten krok. Gdybyś jednak miał kupować farbę, wybierz tę w jasnym odcieniu, dzięki czemu mieszkanie będzie wyglądało świeżo i czysto. Takie kolory rewelacyjnie sprawdzają się szczególnie w małych pomieszczeniach bowiem optycznie powiększają przestrzeń.

Po malowaniu przychodzi pora na generalne porządki – mycie okien, podłóg i wietrzenie – przyjemy zapach to podstawa, dlatego też koniecznie zaopatrz się w odświeżacz powietrza np.: kwiatową wtyczkę do kontaktu. Zadbaj także o odpowiednie oświetlenie – dobrze dobrana moc oraz rodzaj żarówek potrafi zdziałać cuda!

Zaprezentuj funkcjonalność mieszkania! Tak ustaw meble aby pomieszczenia wyglądały na takie, które mogą dużo pomieścić. W tym wypadku skup się nie na salonie a na kuchni i łazience – to one w dużej mierze odpowiedzialne są za sukces szybkiej sprzedaży. Usuń z blatów dosłownie wszytko, stół ustaw najlepiej przy oknie, kup specjalny preparat do czyszczenia płytek i powierzchni ze stali nierdzewnej oraz olejek nabłyszczający do blatów i mebli. Nie musisz inwestować pieniędzy w nowe meble – wystarczy, trochę bardziej niż zwykle zadbać o te stare… Tak samo sytuacja wygląda w kwestii przygotowania łazienki.

Jak zamaskować drobne usterki i większe wady?

Usterki tego typu jak cieknący kran w łazience, zacinające się okno czy skrzypiące drzwi należy samodzielnie naprawić – wyniesie Cię to może 15 zł nie więcej. Nowa uszczelka i specjalny spray natłuszczający pomogą pozbyć się tych problemów. W wypadku większych wad masz dwa wyjścia – albo zajmiesz się tym sam albo pozostawisz to na głowie przyszłych właścicieli, pod żadnym pozorem nie próbuj ukrywać wad instalacji elektrycznej lub problemów ze zniszczoną podłogą, którą ukryłeś pod pięknym, dużym dywanem – prędzej czy później prawda wyjdzie na jaw a Ty narazisz się tylko na nieprzyjemności. Szczerość popłaca, zapamiętaj!

Postaw na detale!

Możesz zainwestować trochę pieniędzy w odpowiednie dodatki, które dodatkowo wpłyną na wygląd mieszkania. Jednym z popularnych trików dekoratorów wnętrz jest montaż luster w strategicznych miejscach. Zawieszając duże lustro na ścianie naprzeciw okna, mieszkanie będzie wydawało się na dużo większe. Nie tylko lustra i jasne ściany powiększają przestrzeń. Zastanawiasz się co jeszcze? Meble na nóżkach, tak sofa np. w kolorze butelkowej zieli wyposażona w ciemne nóżki dodaje stylu i elegancji nie zajmując dużo miejsca.
Kup również kilka roślinek – jeśli zdecydujesz się na żywe, to będziesz musiał pamiętać o tym aby co trzy dni je podlać. Dobrą alternatywą jest zakup pojedynczych, dużych ozdobnych gałązek bądź kwiatów – te nie uschną a będą prezentowały się całkiem nieźle. Żeby nie było tak nudno wprowadź trochę koloru w dodatkach – kolorowe poduszki i wazony tylko podkreślą nowoczesny styl wystroju.

Jak widać wprowadzając tylko niewielkie kosmetyczne zmiany można sporo zyskać. Wcale nie trzeba wydawać dużej sumy na remont, wystarczy puszka farby, dobre chęci, zapał do pracy i głowa pełna pomysłów. Tak przygotowane mieszkanie jest w 100% przygotowane do sprzedaży. Wartość nieruchomości może wzrosnąć nawet o 15-20 %. Każdy nabywca, który zdecyduje się na wstępne oglądanie z pewnością zwróci uwagę na estetykę oraz funkcjonalność lokalu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here