Wady i zalety mieszkania na ostatnim piętrze

Zanim zdecydujesz się na zakup lub wynajęcie mieszkania w bloku czy apartamentowcu, musisz odpowiedzieć sobie na wiele pytań. Jedno z nich dotyczy tego, które piętro będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednie. To ostatnie ma wiele plusów, jednak nie jest całkowicie pozbawione wad. Na co więc warto zwrócić uwagę?

Zanim zdecydujesz się na zakup lub wynajęcie mieszkania w bloku czy apartamentowcu, musisz odpowiedzieć sobie na wiele pytań. Jedno z nich dotyczy tego, które piętro będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednie. To ostatnie ma wiele plusów, jednak nie jest całkowicie pozbawione wad. Na co więc warto zwrócić uwagę?

Prywatność
W porównaniu z innymi mieszkaniami na niższych piętrach, te na najwyższym poziomie zawsze zapewniają znacznie więcej prywatności i swobody. Jeśli jesteś osobą, która ceni sobie odosobnienie i pragnie uzyskać tego rodzaju regeneracyjną samotność, najlepszym rozwiązaniem jest mieszkanie na ostatnim piętrze. Liczba osób wchodzących do klatki schodowej czy windy będzie ograniczona wyłącznie do najbliższych sąsiadów i ich znajomych, dzięki czemu istnieje mniejsze ryzyko, że spotkasz kogoś obcego.

Równie ważne jest też to, że nikt nie będzie zaglądał w Twoje okna, jak ma to miejsce na parterze. Nawet jeśli wykupisz mieszkanie przy ruchliwej ulicy lub w centrum miasta, to nie musisz obawiać się tego, że przechodnie zobaczą to, co właśnie robisz.

Wyższa temperatura i dostęp do światła
Mieszkania na ostatnim piętrze uznawane są też za bardziej ekonomiczne, ponieważ generują mniej wydatków na prąd i ogrzewanie. Ciepło z innych lokali w bloku zawsze przechodzi do góry, więc zimą można cieszyć się przyjemną temperaturą nawet bez rozkręcania grzejników do maksymalnego poziomu.

Przez wzgląd na najwyższe położenie w mieszkaniu nie zabraknie również światła słonecznego, dzięki czemu później będziesz włączać lampy. Zimą może być to kwestia nawet kilkudziesięciu minut, co zdecydowanie pozytywnie wpływa na zawartość portfela.

Wadą jest tu jednak to, że latem wysoka temperatura w mieszkaniu na ostatnim piętrze bywa nie do zniesienia, jeśli blok nie jest dobrze wyizolowany, czym koniecznie trzeba się zainteresować przed zamieszkaniem.” – podkreśla Marcin Sodo z www.nawigator-nieruchomosci.pl, ekspert z zakresu zarządzania oraz administrowania nieruchomościami oraz współwłaściciel firmy Nawigator Nieruchomości. 

W takim wypadku nawet zamontowanie grubych rolet może nie przynieść ulgi, więc niezbędne okaże się zainwestowanie w klimatyzację. Zawsze więc warto sprawdzić, czy budynek, w którym chcesz mieszkać, na zamontowaną nowoczesną termoizolację.

Cisza
Jeśli zdecydujesz się kupić mieszkanie na najwyższym piętrze, możesz uciec od irytujących głośnych dźwięków. Nie tylko nie będziesz słyszeć sąsiadów poruszających się nad Tobą, ale również ominie Cię ciągłe wsłuchiwanie się w otwieranie drzwi wejściowych czy przejeżdżającej windy. Dodatkowo hałas z ulicy również będzie ograniczony, a jeśli w okolicy Twojego budynku znajduje się park czy inny teren zielony, to całkiem możliwe, że częściej usłyszysz śpiew ptaków niż rozmowy ludzi.

Mniejsze ryzyko włamań
Chociaż nowoczesne bloki i apartamentowce posiadają zabezpieczenia przed złodziejami, to jednak nadal można spotkać się z sytuacją, kiedy osoba z zewnątrz wchodzi do budynku i szarpie za klamki mieszkań na niższych piętrach. Wg raportów policji złodzieje, jeśli nie mają konkretnego celu, nie wchodzą wyżej niż na drugie piętro, więc nawet w niskim bloku Twój dobytek może być całkowicie bezpieczny.

Lepszy widok z okien
Wpatrywanie się w chodnik czy ulicę nie należy do najprzyjemniejszych czynności, dlatego walor lepszego widoku z okien z mieszkań na najwyższym piętrze jest naprawdę warty doceniania. Nawet jeśli wybierzesz dość ciasno zagospodarowane osiedle, to nadal z różnych okien swojego mieszkania będziesz mógł dostrzec ciekawsze i ładniejsze obiekty, niż gdyby lokal znajdował się na parterze.

Problemy przy ewakuacji
W razie klęski żywiołowej lub innej katastrofy, ucieczka z ostatniego piętra może być utrudniona. W czasie pożaru budynku strażacy i inne służby niosące pomoc mogą nie mieć jak dotrzeć do Twojego mieszkania. Takie sytuacje jednak zdarzają się bardzo rzadko i to w skali całego świata, jednak warto je mieć na uwadze.

Wymagająca przeprowadzka
Wnoszenie mebli na ostatnie piętro w budynku może być niezwykle uciążliwe nawet wtedy, gdy masz windę do dyspozycji. Równie męczące bywa przeprowadzenie generalnego remontu, kiedy to do wniesienia jest kilkadziesiąt kilogramów materiałów budowlanych.

[Głosów:70    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here