Wnętrze w stylu retro

Choć nowoczesne aranżacje cieszą się współcześnie powszechnym zainteresowaniem, dla pewnej grupy odbiorców zdecydowanie bardziej interesujące są wnętrza retro. Odznaczają się niezwykłym bogactwem kolorów oraz wzorów, przez co mogą początkowo sprawiać wrażenie tandetnych i przeładowanych formą. Typowe jest dla nich to, że w porównaniu ze stylem nowoczesnym gromadzi się w nich znacznie więcej mebli oraz dodatków, które na dodatek mogą wykazywać się dużą różnorodnością. Jeśli jednak takie wnętrze zostanie urządzone z odpowiednim wyczuciem smaku, zyska niepowtarzalny klimat, którego nie znajdziemy w aranżacji w żadnym innym stylu.

Wnętrza inspirowane designem z lat 50., 60. i 70. zyskują obecnie coraz więcej zwolenników. Zestawianie ze sobą wielu kolorów i geometrycznych wzorów, które na pierwszy rzut oka mogą do siebie nie pasować, w rzeczywistości, przy odpowiednim dobrze poszczególnych elementów, może mieć wiele uroku. W ten prosty sposób uda się stworzyć atrakcyjne wnętrze nawiązujące stylem do minionej epoki.

Odpowiednie meble i dodatki

Wnętrze retro jest zdecydowanie łatwiej urządzić, inspirując się gotowymi realizacjami albo przeglądając stronę internetową sklepu oferującego meble i dodatki wpisujące się w stylistykę rodem z PRL-u. Przykładem jest Dekoori.pl, gdzie poza wyposażeniem wnętrz w stylu nowoczesnym, glamour i skandynawskim dostępne są też elementy wyposażenia utrzymane w stylistyce retro. Czym charakteryzują się takie wnętrza? Zazwyczaj są to barwne aranżacje, w których nierzadko pojawiają się różne, geometryczne wzory. Obecne są zarówno w elementach wyposażenia takich jak meble, czy szklane dekoracje, ale także w materiałach wykończeniowych, np. motywy umieszczone na tapetach.

W pomieszczeniach w stylu retro królują tekstylia, które wpływają na ich ocieplenie. Nie brakuje wśród nich narzut, dekoracyjnych poduszek, a także firan i zasłon. Na ścianach pojawiają się obrazy, a na podłogach dywany. I choć aranżowane współcześnie wnętrza nieco odbiegają od tych z minionej epoki, to i tak doskonale oddają jej klimat.

Retro i vintage – gustowne połączenie

Odnawianie starych mebli to nie tylko sposób na wypełnienie nadmiaru wolnego czasu, ale także możliwość tworzenia niepowtarzalnych i niezwykle urokliwych elementów wyposażenia. Meble, dodatki i akcesoria w stylu vintage doskonale odnajdują się w aranżacjach retro, dlatego z powodzeniem mogą  w nich zagościć. Znajdziesz je między innymi na stronie DomIDeko.pl. To szeroki wybór elementów takich jak komody, szafki RTV, biurka oraz fotele wyróżniających się przyciągającą uwagę i niezwykle ciekawą kolorystyką. Wprowadzenie ich do aranżacji wpłynie na jej ożywienie i doda uroku.

Warto w tym miejscu wspomnieć, czym retro różni się od vintage. O wyposażeniu retro będziemy mówić w przypadku nowych produktów, które stylizowane są na stare tak, by swoim designem nawiązywały do stylistyki z okresu PRL. Natomiast wyposażenie vintage rzeczywiście pochodzi z minionej epoki i nadgryzione zębem czasu odzyskuje ponownie świetny wygląd za sprawą technik, które umożliwiają jego odnowienie. Elementy wyposażenia retro oraz vintage mogą być ze sobą zestawiane i doskonale razem wyglądać. Ważny jest ich odpowiedni dobór, co pozwoli na tworzenie gustownych kompozycji. Wśród współcześnie dostarczanych na rynek produktów nie brakuje tapet, mebli, zegarów i opraw oświetleniowych w stylu retro. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, warto uzupełnić aranżację, w którą takie elementy zostaną wkomponowane, o wprowadzające ducha tamtych czasów meble vintage.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here