Twoje dzieci wyrosły już ze słodkich misiów i różowych króliczków? Mając “naście” lat nikt nie chciałby przebywać w ciągłym towarzystwie swoich kolorowych przyjaciół z dzieciństwa, dlatego też etap okresu dojrzewania powinien rozpocząć się remontem pokoi Twoich dorastających pociech. Jak urządzić pokój dla wymagającej młodzieży? Zaraz wszystko Ci wyjaśnimy.

Trudne decyzje…

Z reguły wszyscy rodzice jednomyślnie zgadzają się z tym, że przygotowanie pokoju dla nastolatka to nie lada wyzwanie. I nie ma w tym nic dziwnego, dziecko dopiero poszukuje własnego stylu, więc kłopot zaczyna się już praktycznie na wstępie, kiedy to trzeba pojąć decyzję w jakiej aranżacji ma być urządzony cały pokój. Koniec końców to rodzice podejmują ostateczną decyzję. Jedno jest pewne – króliczkom i misiom mówimy “papa”, później wbrew pozorom będzie jeszcze prościej.

Pokój młodzieżowy w porównaniu do tego dziecięcego będzie bardziej przypominał ten “dorosły”, po pozbyciu się tony zabawek z pewnością zrobi się przestronniejszy. I to właśnie od generalnych porządków należałoby zacząć.
Przeprowadzić je musisz wraz z dzieckiem tak byś przypadkiem nie pozbyła się czegoś ważnego, do czego jest jeszcze w dalszym ciągu mocno przywiązane. W końcu każdy z nas w dalszym ciągu ma w domu swojego ukochanego pluszaka z dzieciństwa.
Po przesegregowaniu wszystkiego, trzeba zająć się ścianami i podłogą.

Kolor ścian, podłoga oraz łóżko

Na ścianach może znaleźć się farba, tapeta lub fototapeta, tutaj wybór należy to was i waszych, a w szczególności indywidualnych upodobań Twojego dziecka. Obecnie na czasie jest urządzanie pokoju nastolatków, w których wystrój ściśle powiązany jest z ich pasją. Spójrz na załączoną fotografię – tutaj ewidentnie widać, że pokój należy do fana żeglowania i klimatów nadmorskich, drugi pokój jest nieco bardziej uniwersalny i stonowany ale po plakatach poznać można zamiłowanie dziecka do motoryzacji.
Zwróć uwagę na zastosowaną kolorystykę, w mniejszym pomieszczeniu wykorzystana została biała tapeta w delikatne kropki w odcieniu szarym, co dodatkowo optycznie powiększyło cały pokój. W większym natomiast zastosowano grę kolorów granatowo-białe pasy wydłużyły dosyć niskie pomieszczenie. Zanim podejmiecie ostateczną decyzję koniecznie zwróćcie uwagę na ustawność i całkowitą powierzchnię pokoju.

W pokoju oprócz jasnych paneli podłogowych, koniecznie powinien zaleźć się duży dywan, ulokowany pod łóżkiem, z którego zakupem z reguły wiążą się małe nieporozumienia pomiędzy rodzicami a niezdecydowanym nastolatkiem. Oczywiście wszystko zależy od wieku, dajmy na ten przykład świeżo upieczonych nastolatków, Ci z zdecydowanie wolą tradycyjne łóżka, z których można po prostu wyskoczyć, z kolei Ci o trzy lata starsi preferują wygodne rozkładane kanapy. Niezależnie od tego weź pod uwagę, że ma być to mebel wypoczynkowy przeznaczony dla jednej, nie za dużej osoby. Łóżko nie powinno zajmować całego pokoju!

Miejsce do pracy

Nie każdy nastolatek pała miłością do nauki i szkoły ale każdy potrzebuje wygodnego miejsca do odrabiania lekcji. Kolejny krok to stworzenie mu w pomieszczeniu “kącika do pracy”. Biurko powinno mieć długi blat, na którym znajdzie się miejsce na komputer i inne biurowe artykuły typu lampka, długopisy, zeszyty itp. Mebel powinien mieć także dodatkowe szafki, które ułatwią młodym zapanować nad bałaganem.

Niezwykle ważne jest odpowiednie krzesło, tutaj pamiętaj, że musi być one dostosowane do wieku dziecka. Mniej na uwadze to, że młodzież przed komputerem potrafi spędzać długie godziny, co nie jest zdrowe dla ich kręgosłupów.
Najlepszą lokalizacją dla biurka będzie miejsce w pokoju naprzeciwko okna, w końcu światło dzienne jest najzdrowsze dla młodych oczu, oprócz tego należy skupić się na doborze dodatkowego oświetlenia. Must have jest oczywiście tradycyjna lampka biurkowa.

Osobista garderoba

Nie zapomnijcie o pojemnej szafie lub komodzie na ubrania, co jak co ale w tym wieku ma się ich całkiem pokaźną ilość. Jeżeli w pokoju pozostanie jeszcze trochę miejsca możecie zdecydować się na dodatkowy wygodny fotel lub niewielki regał na książki ale nic na siłę, za dwa-trzy lata, kiedy potrzeb przybędzie możecie dokupić dodatkowe meble.

To tyle jeżeli chodzi o podstawowe elementy wyposażenia pokoju dla nastolatka. Kropką nad “i” są dodatki i akcesoria dekoracyjne. Te najlepiej kiedy będą powiązane z hobby Twojego dziecka o czy pisaliśmy wyżej. Nie musi być ich dużo, ważne aby współgrały z całą resztą. Na szczególnym miejscu na półce lub szafce stanąć powinny wszystkie zdobyte przez nastolatka medale oraz nagrody za osiągnięcia sportowe. Nic go tak bardziej nie zmotywuje do dalszej pracy nad sobą jak “osobista ściana chwały”.

Widzisz, urządzenie nowoczesnego pokoju dla prawie już dorosłego człowieka wcale nie jest takim skomplikowanym i kosztownym procesem. Jeżeli Twoje dziecko nie do końca jest pewne swojej decyzji, co do tego jak w ostateczności ma wyglądać pokój, usiądźcie i razem poszukajcie ciekawych inspiracji np. na stronach internetowych. Przeglądając te wszystkie kolorowe fotografie na pewno natkniecie się na taką, która zwróci waszą uwagę!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here