Pokój dzienny jest miejscem najbardziej tętniącym życiem w całym domu. To w końcu tam, całą rodziną odpoczywacie po długim i ciężkim, rozmawiacie, śmiejecie się, oglądacie filmy…
Salon powinien być przede wszystkim bardzo ustawy i zaopatrzony w wygodne meble. Chcesz wiedzieć co obowiązkowo musi znaleźć się na wyposażeniu każdego pokoju dziennego?

Elementy bazowe – czyli jakie?

Pomieszczenie to choć może być urządzone według zupełnie odmiennych stylów aranżacyjnych, składa się w większości z tych samych elementów wyposażenia oraz dodatków. Pomimo tego, że niekiedy diametralnie się od siebie różnią to w dalszym ciągu pełnią tę samą funkcję.
Zatem na czym skupić się najbardziej aranżując pokój dzienny? Wbrew pozorom aby cieszyć się funkcjonalny i stylowym salonem nie trzeba wiele. Jak sam się przekonasz, przy pomocy kilku elementów można uzyskać efekt wprost jak z katalogów.
Dzisiaj zajmiemy się pokojami dziennymi urządzonymi w sposób tradycyjny z delikatną nutką nowoczesności. Całość omówimy na przykładach fotografii dołączonych do artykułu.

Podpatrz jak robią to inni!

Przyjrzyj się uważnie i zwróć uwagę co łączy ze sobą oba pomieszczenia? Widzisz, choć znajdują się one w dwóch innych domach, układ pokoju jest praktycznie taki sam.
Punktem centralnym salonu jest oczywiście duża i wygodna szara kanapa/sofa koniecznie na nóżkach. Zapytasz się pewnie dlaczego? Otóż, nie od dziś wiadomo, że wszystkie meble na nóżkach oddziałują korzystnie na wygląd przestrzeni – optycznie ją powiększają a dodatkowo ułatwiają nam sprzątanie – raz, dwa uwiniesz się z odkurzeniem podłogi znajdującej się pod nimi.

Kanapa powinna być na tyle duża aby swobodnie mogły zmieścić się na niej trzy cztery osoby i na tyle wygodna aby wypoczynek na niej był nad wyraz przyjemny, w końcu po objedzie to tam najchętniej wszyscy ucinamy sobie kilkuminutową drzemkę. Skoro poruszyliśmy już kwestę snu, dobrze by było gdyby sofa była modułowa, czyli rozkładana z funkcją spania.To świetna opcja dla tych, którzy często goszczą u siebie rodzinę lub znajomych z dalszej części naszego kraju. Dodatkowe miejsce do spania powinno znaleźć się w każdym domu! 
Kolejnym ważnym elementem jest wygodny, designerski fotel, który może być w kolorze zbliżonym do całej aranżacji lub zupełnie kontrastowym, przez co wprowadzi trochę oryginalności i życia do wnętrza. Fotel również powinien być wygodny ale przede wszystkim powinien skupiać swoją uwagę niecodziennym wyglądem i nowoczesnym kształtem.

Dywan i stolik kawowy

Co jeszcze wspólnego mają ze sobą projekty pokoi dziennych? To oczywiście duży dywan, może być gładki i mięciutki, w sytuacji kiedy klimat salonu jest minimalistyczny to dobrym wyborem będzie zakupienie dywanu ze wzorem lub wyraźnym tłoczeniem. Tak jak w przypadku innych elementów wystroju tak samo i ten powinien być spójny z całością.

Kolejnym meblem, który przyda się w każdym salonie jest nic innego jak nowoczesny stolik kawowy, pamiętaj nie musi być duży – w końcu posiłki jadasz przy dużym stole w kuchni lub jadalni. Na rynku dostępnych jest wiele przeróżnych modeli stolików kawowych – od tych prostych po te zdecydowanie bardziej nowoczesne.
Zastanawiasz się czy to aby dobra inwestycja? Zapewniamy Cię, że jak najbardziej – to jedna z mniejszych ale za to praktyczniejszych rzeczy w całym pomieszczeniu. Dlaczego? Ten z pozoru niby zbędny gadżet może posłużyć Ci jako (jak sama jego nazwa wskazuje) podstawka pod filiżankę z aromatyczną kawę i talerz ze słodkimi ciasteczkami; miejsce na duży wazon, w którym codziennie będą stały świeże, kolorowe kwiaty lub inne dekoracje np. świeczki zapachowe a także najnowsze katalogi aranżacyjne! Widzisz jedna mała rzecz a pomysłów na jej wykorzystanie może być tysiące.

Oświetlenie i kolory

Pokój dzienny nie może obyć się bez jeszcze jednego przedmiotu, który jest jednocześnie elementem dekoracyjnym i funkcjonalnym. Mowa tutaj o dużej lampie podłogowej. Jednym z najczęściej popełnianych błędów przy urządzaniu salonu jest zaopatrzenie go tylko w jedno źródło światła czyli plafon lub żyrandol. Oprócz oświetlenia głównego w pomieszczeniu powinny znajdować się także te dodatkowe. Im większa i dziwniejsza będzie lampka tym lepiej, szczególnie jeżeli przygotowujesz projekt salonu w stylu nowoczesnym.
To tyle w temacie wyposażenia, jeżeli chodzi o kolory ścian to tutaj w dalszym ciągu obowiązuje ta sama zasada aranżacyjna – jasne odcienie dedykowane są w szczególności małym pomieszczeniom, natomiast w pokojach o większej powierzchni można pobawić się z kolorem. Akcesoria i dodatki dobierz tak aby pasowały do całości ale nie przesadzaj zbytnio z ich ilością.

Podsumowując, przygotowując projekt pokoju dziennego na samym początku skup się na tym co najważniejsze. Zacznij od podstawowych elementów wyposażenia – kanapy, fotela, stolika kawowego, lampy i dywanu, dekoracjami zajmij się dopiero na samym końcu. Przy wyborze mebli koniecznie zwróć uwagę na ich wymiar oraz funkcjonalność – pamiętaj, że pokój dzienny powinien być ustawy ale to Ty i Twoja rodzina macie się czuć w nim dobrze!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here