Przed Tobą ciężkie zadanie związane z przeprowadzeniem remontu łazienki? Całość wydaje się być jeszcze bardziej skomplikowana przez to, że jest to pomieszczenie naprawdę niewielkich rozmiarów. Spokojnie dzisiaj pokażemy Ci jak w prosty sposób zaaranżujesz sobie łazienkę nowoczesną a przede wszystkim funkcjonalną.
Popraw komfort swojego życia!
Remont łazienki jak wszyscy wiemy nie jest “lekki, prosty i przyjemny”, wręcz przeciwnie cały proces, począwszy od przygotowania projektu po etap prac wykończeniowych jest procesem niezwykle czasochłonnym a w dodatku również i kosztownym. O ile wygląd salonu zdarza nam się odświeżać co rok lub dwa, to łazienkę zazwyczaj remontujemy raz na dziesięć-piętnaście lat. Jeżeli odpowiednio się przygotujesz, gwarantujemy, że wszystkie prace związane z jej wykończeniem potrwają znacznie krócej a w dodatku nie prędko pomyślisz o kolejnej metamorfozie.
Od czego zacząć?
Oczywiście jak zwykle od przygotowania kompleksowego projektu. Dlaczego jest to tak ważne, pisaliśmy o tym w odrębnym artykule – znajdziesz go na naszej stronie, zachęcamy do zapoznania się z jego treścią. Zanim zaczniesz szkicować, zastanów się w jakim stylu ma zostać zaaranżowana Twoja łazienka. Jeżeli nie mieszkasz sam, koniecznie podpytaj się reszty członków rodziny jakie są ich oczekiwania oraz pomysły na jej wykończenie. W końcu pomieszczenie jest dla Was a nie odwrotnie.
Dla porównania umieściliśmy dwie fotografie – jedna z nich przedstawia łazienkę zaprojektowaną zgodnie z zasadami stylu nowoczesnego, druga natomiast jest nieco bardziej tradycyjna. I to właśnie na ich przykładzie omówimy poszczególne aspekty, które należy wziąć pod uwagę urządzając małą łazienkę.
Podstawowe wyposażenie
Zaczniemy od wyposażenia, pewnie zdążyłeś już zauważyć co łączy obie aranżacje? Tak to brak wanny, która zastąpiona została kabiną prysznicową. W przypadku małych łazienek ta zmiana jest jak najbardziej opłacalna i niekiedy konieczna. Zwróć uwagę, że kabina wcale nie musi być mała. Nawet jeżeli będzie większa to w dalszym ciągu i tak zajmie mniej miejsca niż wanna.
Jaką kabinę wybrać? Najlepsze będą te z małym brodzikiem lub nowość na rynku – czyli tzw. kabiny bez-progowe, z odpływem umieszczonym bezpośrednio w podłodze. Te ostatnie praktycznie nie rzucają się w oczy!
Sedes – czy nie lepiej wygląda ten podwieszany? Przyjrzyj się zdjęciom i oceń sam. Tradycyjny zajmuje zdecydowanie więcej miejsca a i efekt wizualny jest średni.
A co z pralką? Bez wątpienia dobrze by było gdyby znalazła się ona w łazience, jednak jeżeli pomieszczenie jest zbyt ciasne, a warunki pozwalają możesz zainstalować ją np. w kuchni. W sytuacji kiedy inne pomieszczenie nie wchodzi w grę a w łazience jest mało miejsca dobrym rozwiązaniem będzie zakup pralki w pomniejszonej wersji i umieszczenie jej pod umywalką.
Skoro już jesteśmy przy temacie umywalek, to praktyczniejsza była by ta podwieszana ale to już mniej istotne, zabudowana sprawdzi się równie dobrze. Liczy się rozmiar i to co znajduje się pod nią. W przypadku obydwu aranżacji miejsce pod umywalką zastało zagospodarowane w najlepszy możliwy sposób. Szafek i półeczek w małej łazience nigdy za wiele, pamiętaj o tym aranżując swoją. To dodatkowe miejsce do przechowywania np. na środki czystości i detergenty, kosmetyki, produkty do kąpieli, ręczniki itp. To co w nich się znajdzie zależy tylko i wyłącznie od Ciebie.
Wybór kolorów i materiałów
Kiedy w ręku będziesz miał już plan z układem funkcjonalnym, to teraz zastanów się nad kolorystyką oraz rodzajem płytek ściennych. Zdajemy sobie sprawę z tego, że jasne kolory są zdecydowanie korzystniejsze ale w łazience świetnie sprawdza się gra kontrastów co widać na załączonych aranżacjach. Obowiązkowym odcieniem w obu pomieszczeniach jest biel do niej dobrany został drugi zupełnie przeciwstawny kolor – róż i brąz. Czy nie uważasz, że taka gra kolorem korzystnie wypada w tak małych pomieszczeniach, wbrew pozorom i zasadom, łazienka wcale nie wygląda na mniejszą, wręcz przeciwnie jest estetyczna i nowoczesna. W sytuacji kiedy pomieszczenie jest wysokie i wąskie dobrym trikiem będzie zastosowanie szerokich płytek ściennych, dzięki temu łazienka będzie wydawała się na szerszą i pojemniejszą niż jest w rzeczywistości.
Akcesoria…
A co z dodatkami i dekoracjami? W małych łazienkach należy ograniczyć się do minimum, jeżeli dysponujesz odrobiną wolnego miejsca np. na półkach możesz ustawić na nich kilka praktycznych ozdób takich jak: świece lub patyczki zapachowe, kolorowe butelki lub słoiki z solą do kąpieli czy małą roślinkę (najlepiej sztuczną). I to tyle, w łazience świetnie sprawdza się zasada minimalizmu – im mniej tym lepiej.
Najlepszym artykułem dekoracyjnym do pomieszczenia będzie duże lustro, które dodatkowo optycznie powiększy jej przestrzeń, pamiętaj tylko o jego doświetleniu poprzez użycie np. designerskiej oprawy ściennej.
Widzisz, mała łazienka wcale nie musi być tak dużym kłopotem. Dobre przygotowanie to większa połowa sukcesu. Przestrzegając tych kilku prostych zasad, możesz stworzyć niezwykle eleganckie, nowoczesne a przede wszystkim praktyczne pomieszczenie, które ułatwi Ci codzienne funkcjonowanie.