Ochrona roślin przed zimnem, wiatrem i śniegiem jest niezbędna zimą. Te uprawiane w pojemnikach można przenieść do zamkniętych pomieszczeń. Roślin posadzonych w gruncie nie można przenosić, dlatego trzeba znaleźć inne sposoby, aby przezimowały bezpiecznie okres zimowy.
Zabiegi, które pomagają roślinom przetrwać zimę
Na to, czy rośliny dobrze przezimują, mają wpływ różne czynniki, np.:
- jeśli jesienią nie pada dużo deszczu, rośliny zimozielone należy podlać, będą wtedy silniejsze,
- stosowania różnych środków pomagających zwalczać choroby roślin i drzewek, chore rośliny są dużo mniej odporne na mróz.
Czynności, których nie powinno się wykonywać w ogrodzie jesienią to:
- przycinanie gałęzi – uszkodzone części roślin są dużo bardziej wrażliwe na przemarzanie,
- nawożenie środkami odżywczymi z zawartością azotu po drugiej połowie lipca – przedłużony okres wegetacji powoduje większe uwrażliwienie roślin na działanie nieprzychylnych temperatur.
Ochrona roślin przed mrozem
Do ochrony pojedynczych roślin można zastosować specjalne klosze. Najlepiej, jeśli są wykonane z przezroczystego plastiku, umożliwiają wówczas dotarcie promieni słonecznych. Większą ilość roślin, często umieszczonych na grządkach najlepiej zabezpieczyć tunelem foliowym.
Młode, jednoroczne lub dwuletnie drzewka i krzewy najlepiej zabezpieczyć owijając słomą, którą można przykryć dodatkowo jutą i owinąć sznurkiem. Zamiast dwóch warstw można zastosować jednowarstwowe słomiane albo bambusowe maty. Trzeba również pamiętać, aby do okrywania roślin nie używać zwykłej folii, nie przepuszcza ona powietrza i może powodować rozwój chorób grzybowych oraz usychanie pędów roślin. Lepiej jest także stosować białą agrowłókninę, która w odróżnieniu od czarnej nie nagrzewa się tak bardzo, zbyt duże różnice temperatur również mogą mieć niekorzystny wpływ na wegetację roślin.
Najtańszym materiałem izolacyjnym są liście, którymi można okrywać rośliny i rabaty bylinowe. Nie należy okrywać nimi roślin zimozielonych, ponieważ liście często gniją i mogą powodować rozprzestrzenianie się chorób, zwłaszcza jeśli są to liście pochodzące z drzew owocowych.
Dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie ocieplanych styropianem skrzynek na kwiaty balkonowe. Skrzynki takie przygotowywane są z drewna, można je wykonać samemu, korzystając z cienkich desek drewnianych. Z zestawem wkrętaków zrobisz je błyskawicznie. Wnętrze skrzynek wyściełane jest styropianem, plastikowe doniczki trzeba zdjąć z balkonu i włożyć do tak przygotowanych skrzynek, można je również umocować dodatkowo zmiętymi gazetami, które również dobrze izolują ciepło. Tak zabezpieczone rośliny trzeba ustawić w zacisznym miejscu, dobrze osłoniętym od wiatru.
Rośliny, które wymagają osłony na zimę
Ochrony wymagają przede wszystkim rośliny zimozielone:
- różaneczniki,
- wrzośce,
- cyprysiki i ostrokrzewy.
Tego rodzaju rośliny potrzebują całą zimę wody, a nie mogą jej pobrać z zamarzniętej ziemi. Z tego powodu przed nastaniem mrozu trzeba je solidnie podlać i obłożyć korzenie grubą warstwą kory, aby nie dopuścić do nadmiernego przemarzania gleby wokół korzeni.
Włókniną można zabezpieczyć róże pnące, magnolie, hortensje ogrodowe. Zabezpieczenie roślin tunelem foliowym nie tylko chroni przed zimą, ale wydłuża znacznie wegetację roślin. W dobrze ocieplonym tunelu wiele roślin może być uprawianych również wtedy, kiedy pada śnieg, przykrywane są nim sadzonki narażone na uszkodzenia, miękkie rośliny oraz kwiaty. Grunt w takim miejscu nie jest całkowicie zamrożony, dlatego wiosną można szybciej dokonywać nasadzeń.