Zadbaj o storczyki w swoim domu

W polskich salonach pojawił się nowy dom dla storczyków. Trudno jest przejść obok jakiegokolwiek budynku, nie widząc przynajmniej raz storczyków. Mimo swojej popularności, storczyki mogą być trudne w pielęgnacji. Czy to prawda?

O storczyki trzeba dbać. Wystarczy poznać kilka zasad i trików, aby cieszyć się pięknem storczyków w swoim domu. Storczyki można spotkać zarówno na półkuli północnej, jak i południowej. Są one tak różnorodne pod względem wyglądu i wymagań, że trudno byłoby je wszystkie omówić w jednym artykule. Choć storczyki uprawiane w Polsce pochodzą najczęściej z klimatu tropikalnego, to jednak są też różnice.

Storczyk jest rośliną okrytonasienną o specyficznych wymaganiach co do gleby i podlewania. Preferuje bogatszą glebę oraz bardziej zacienione i wilgotne środowisko. Istnieją epifity, czyli storczyki rosnące w rozwidleniach między gałęziami, gdzie zebrały się zbutwiałe liście i trochę ziemi przyniesionej przez wiatr. Storczyki te wymagają więcej światła, a ich korzenie muszą mieć dostęp do powietrza.

Przed zakupem najlepiej zapytać sprzedawcę o łacińską nazwę storczyka. Jeśli znamy się na storczykach, możemy poszukać w Internecie informacji na temat ich wymagań, np. temperatury.

Storczyki w domu

Lasy tropikalne są ciepłe i wilgotne. Promienie słoneczne są blokowane przez wysoko rosnące liście. Jeśli szukasz najlepszego miejsca do uprawy storczyków w domu, ważne jest, aby wybrać miejsce, które jest podobne do tych warunków. Storczyk może być umieszczony na parapecie pod warunkiem, że nie jest on skierowany na południe. Podczas wietrzenia storczyk będzie musiał być przenoszony w bardziej ustronne miejsce. Storczyk może być trzymany w łazience pod warunkiem, że ma okno, które otrzymuje umiarkowaną ilość światła słonecznego. Roślina skorzysta na wysokiej wilgotności powietrza. Kuchnia nie jest dobrym miejscem dla delikatnych storczyków ze względu na częste zmiany temperatury i opary powstające podczas smażenia.

Roślina powie ci, czy miejsce jest odpowiednie. Zbyt dużo światła może powodować żółte przebarwienia na liściach. Czasami, przy zbyt silnym nasłonecznieniu, na storczykach mogą pojawić się brązowe plamy. Jeśli orchidea nie rośnie i nie kwitnie, to prawdopodobnie nie ma wystarczającej ilości światła.

Jak prawidłowo podlewać moje storczyki?

Podlewanie storczyków to bardzo ważna kwestia. Nie można po prostu skropić storczyka odrobiną wody i czekać, aż całkowicie wyschnie. Storczyki należy podlewać dopiero wtedy, gdy podłoże jest suche. Następnie należy je dokładnie podlać. Jest to szczególnie ważne w przypadku epifitów, które normalnie mają wodę tylko podczas deszczu. Są one niezwykle intensywne. Orchidea jest popularnym wyborem. Następnie orchideę pozostawia się do wyschnięcia na kilka godzin przed wylaniem.

Nie należy używać wody na kwiatach i liściach, ponieważ mogą pojawić się na nich brązowe plamy. Istnieje również duże prawdopodobieństwo rozwoju grzybów, jeśli temperatura w pomieszczeniu jest wyższa niż 16°C.

Nawozy do storczyków

Może zaistnieć potrzeba nawożenia storczyków po ich przekwitnięciu. Powinieneś używać tylko specjalnego preparatu do storczyków. Dzięki temu rośliny te będą miały zapewnione odpowiednie składniki odżywcze. Istnieją dwa główne sposoby nawożenia: można dodawać nawóz do 1/3 lub 1/4 każdego podlewania. Alternatywnie, można dodać nawóz do rośliny i podlewać ją czystą wodą.

Po kwitnieniu storczyki muszą być nawożone, ponieważ przygotowują się do kolejnej fazy wzrostu i zawiązywania pąków. Storczyki nie są zbyt wymagające, więc łatwo przesadzić. Zbyt duża ilość nawozu może spowodować, że liście zmienią kolor na ciemnozielony. Roślina nie będzie zdolna do kwitnienia.

Storczyki wymagają więcej troski niż większość roślin doniczkowych. Warto poświęcić im czas i wysiłek, aby cieszyć się pięknymi kwiatami i poczuć dumę z obcowania z tymi niezwykłymi roślinami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here