Zalety i wady projektów domów z otwartym planem

Ponad połowie inwestorów marzy się otwarta strefa dzienna, z salonem połączonym w jedno wnętrze z kuchnią i jadalnią. O ile u nas znajdą się też w dużej ilości zwolennicy projektów domów z zamkniętą kuchnią, to już na przykład w Ameryce jednoprzestrzenne wnętrze z pokojem dziennym z kuchnią z jak największą wyspą i barem robi niezwykłą furorę i jest prawdziwym „must have” jeżeli chce się podnieść wartość nieruchomości. Podejście to prezentowane jest w zasadzie nieustannie we wszelkich programach telewizyjnych pokazujących przebudowy i remonty domów w Stanach Zjednoczonych, Australii lub Kanadzie. Nie należy oczywiście bezkrytycznie kopiować pokazywanych tam wzorów i rozwiązań, ale dobrze jest je traktować lekko z dystansem i po nałożeniu odpowiedniego filtra kopiować i adaptować do naszych realiów.

Projekty domów

Projekty domów z otwartym planem będą miały kilka bezapelacyjnych zalet. Pierwszą z nich jest wygospodarowanie w nim jednej wspólnej, wielofunkcyjnej powierzchni sprzyjającej przebywaniu wszystkich domowników razem. Różnice pokoleń są i zawsze będą, zawsze to najmłodsze będzie szukało swojego azylu i zamykać się w osobnych pokojach, ale możemy przynajmniej spróbować poprzez sprytne zabiegi bardziej zintegrować rodzinę. Posłużyć temu może nie tylko atrakcyjnie zaaranżowana pomiędzy salonem i kuchnią jadalnia, ale także możemy zastanowić się nad wstawieniem do pokoju dziennego na przykład stołu bilardowego lub np. piłkarzyków, by stały się magnesem przyciągającym dzieci do spędzania więcej czasu z rodzicami. Będzie to na pewno lepsze rozwiązanie niż bierne wspólne oglądanie telewizji. Mając do dyspozycji jednoprzestrzenną strefę dzienną, nawet wstawienie takich dodatkowych mebli czy sprzętów nie musi powodować nadmiernego „zaśmiecenia” przestrzeni. Otwarte wnętrza z zasady wydają się większe niż w rzeczywistości, więc miejsca na pewno wystarczy. Wady połączonych w jedno pomieszczeń są czysto techniczne. Jeżeli na przykład w kuchni będzie nieporządek, to z salonu będziemy go ciągle widzieć, a gdy gotujemy potrawy o intensywnym zapachu to mimo zastosowania okapu kuchennego na pewno przedostanie się on do reszty pomieszczeń. Nie można się z oczywistych przyczyn zamknąć w otwartej kuchni, więc decydując się na projekt domu z takim rozwiązaniem trzeba być świadomym, że mamy do dyspozycji jedno zamykane pomieszczenie mniej. Także komunikacja jest zwykle zintegrowana w strefę dzienną, więc  niemożliwe jest na przykład wejście do pokoi na poddaszu niezauważonym i może to czasami okazać się mocno dyskomfortowe.

dom

Trochę niejako przy okazji dotarliśmy do plusów i minusów rozplanowania domu z wszystkimi wydzielonymi pomieszczeniami. Zaletą takiego projektu jest minimalizowanie kłopotliwych elementów konstrukcyjnych – nie ma dużych rozpiętości i niepotrzebne są podciągi, bo zawsze jako podparcie mogą posłużyć ściany, gdy trzeba nośne. Wybór jednego z przedstawionych powyżej dwóch pomysłów na aranżację domu w środku pozostawiamy jak zwykle w gestii przyszłych jego mieszkańców.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here