Zalety kosiarki rotacyjnej

0
3223

Kosiarka to jedna z tych maszyn, które w rolnictwie odgrywają niezwykle ważną rolę. Trawy, a także wiele innych roślin zielonych, wymagają bowiem koszenia w odpowiednim momencie. A ponieważ rośliny te w rolnictwie są niezwykle potrzebne, można śmiało powiedzieć, że kosiarki z pewnością nie stracą swej popularności w najbliższym czasie.

Gdy tylko zaczyna się okres zielonych żniw, na pola wyjeżdżają maszyny, które mają za zadanie przygotować rośliny zielone do przetworzenia. I najczęściej są to kosiarki rotacyjne. Wydawać by się mogło, że właściwie to właśnie one zdominowały w ostatnich latach branżę. Warto bowiem pamiętać, że kosiarka rotacyjna nie jest jedynym typem kosiarek. Ale skoro to właśnie ona cieszy się największą popularnością, to jej warto przyjrzeć się z bliska.

Dziś kosiarki rotacyjne do koszenia traw i roślin zielonych wykorzystywane są w całej Polsce. Nic więc dziwnego, że ich projektanci prześcigają się w pomysłach, aby je ulepszać. ogólnie rzecz jednak biorąc, można śmiało powiedzieć, że choć maszyny te są prost w swej konstrukcji, pracują niezawodnie i są bardzo wydajne. Jeśli więc chodzi o zalety kosiarki rotacyjnej, to właśnie niezawodność i wydajność wymienić należy na pierwszym miejscu.

Aby lepiej zrozumieć ten typ maszyny, warto zacząć w ogóle od tego, skąd bierze się jej nazwa. Kosiarka rotacyjna zawdzięcza ją zespołom tnącym. Są to albo bębny, albo specjalne dyski, które wyposażono w specjalne noże, ułożone precyzyjnie po obwodzie. Od rodzaju zespołu tnące zależy natomiast rodzaj napędu kosiarki. Gdy jest ona wyposażona w bębny, wówczas napęd jest umieszczony na górze. Takie rozmieszczenie poszczególnych elementów sprzyja zwiększeniu odporności kosiarki na zapychanie oraz daje możliwość koszenia także podczas jazdy do tyłu.

W przypadku dyskowej, napęd umieszczony jest na dole. Sama jego konstrukcji powoduje natomiast, że ten rodzaj kosiarki jest lżejszy. A poza tym łatwiej jest go naprawić. No i kosiarki te mają mniejsze zapotrzebowanie energetyczne i są bardzo wydajne. Skoszone rośliny łatwiej też wysuszyć.

Mówiąc o tym, jakie są zalety kosiarki rotacyjnej, nie sposób nie powiedzieć o jej niezwykłej precyzji pracy. W praktyce bowiem kosiarki rotacyjne do koszenia traw i roślin zielonych sprawdzają się idealnie. Minimalizują straty, jeśli tylko zachowane są zasady bezpieczeństwa. i tu kluczową rolę odgrywa prędkość koszenia. Pamiętać należy, że chociaż potrafią one bardzo szybko pracować, zwolnienie tempa to zawsze gwarancja wyższej jakości koszenia. Trawy i rośliny zielone są przecież siane na terenach różnie ukształtowanych. Kosiarka musi więc mieć czas na to, by zareagować na zmianę poziomu wysokości. Jeśli takiego czasu nie uzyska, wówczas może okazać się, że sporo rośliny zostało dalej na polu.

Wybierając kosiarkę, zawsze należy pamiętać,by dostosować ją nieco do charakteru terenu. Szczególnie, gdy kupowana jest ona na własny użytek i właściciel gruntu doskonale wie, z jakimi rodzajami podłoża będzie wiązało się koszenie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here