“Zamienię mieszkanie na większe!” i odwrotnie – jeszcze kilka lat temu było to jedno z najczęstszych ogłoszeń z jakim spotykano się przeglądając oferty z rynku nieruchomości. Dzisiaj, kiedy ceny mieszkań są stosunkowo przystępne a kredyty tańsze, coraz rzadziej napotkać można chętnego na ten rodzaj transakcji.
Z czym wiąże się zamiana mieszkania, jakich formalności należy dopilnować? – o tych i innych aspektach opowiemy Ci w dalszej części.
Dla kogo?
Twoje obecne mieszkanie ma za mały metraż lub wręcz przeciwnie, jest za duże a w związku z tym jego koszty utrzymania sieją spustoszenie w Twoim portfelu? Co zrobić w sytuacji kiedy zakup nowej mniejszej lub większej nieruchomości nie wchodzi w grę?
Jednym z praktycznych rozwiązań jest poszukanie osoby, która ma podobny (a raczej przeciwny) problem do Twojego i chętnie zamieniłaby się na mieszkania.
Gdzie zatem należy szukać? Oczywiście w internecie, na stronach poświęconych obrotem nieruchomościami oprócz ofert typu “kupię” i “sprzedam”, znaleźć można całe mnóstwo tych oznaczonych tytułem “zamienię”. Jeżeli nie masz możliwości skorzystania z przeglądarki internetowej, poproś o pomoc swoich najbliższych lub sąsiada. Pozostaje Ci również przejrzenie ogłoszeń na miejskich tablicach, które znajdują się praktycznie w każdym większym mieście. Ewentualnie możesz udać się do lokalnego biura nieruchomości, w tym wypadku pamiętaj jedynie o dodatkowych kosztach.
Niezwykle ważne “prawo do lokalu”!
Szybkość oraz łatwość przebiegu transakcji w dużej mierze uzależniona jest od tego jakie prawo jako właściciel masz do lokalu, w którym obecnie mieszkasz, i jakie prawo do lokalu ma potencjalny ochotnik na zamianę. Wyróżniamy m.in. odrębne prawo własności do lokalu, spółdzielczo-lokatorskie prawo do lokalu, oraz prawo do nieruchomości komunalnej. Oczywiście o wiele prościej byłoby gdyby każda ze stron posiadała takie samo prawo do własności ale jak wiadomo w życiu bywa różnie więc zawsze lepiej jest przygotować się na każdą ewentualność.
W przypadku zamiany mieszkań, których właściciele posiadają odrębne prawo własności cały proces realizacji wygląda niemalże tak samo jak przy zakupie nieruchomości. Konieczne będzie sporządzenie umowy oraz aktu notarialnego. Umowa zawarta pomiędzy stronami jest kwestią indywidualną, bowiem w każdym przypadku może być inna.
Są sytuacje kiedy właściciele po prostu się zamieniają bez dopłat i innych ustaleń. Dla przykładu posiadacz mniejszego mieszkania urządzonego w nowoczesnym stylu nie musi wykładać dodatkowej gotówki na dużo większy lokal nadający się do remontu. Przed udaniem się do notariusza w celu podpisania aktu notarialnego sprawdź czy zabrałeś ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty. Są to m.in.: dowód osobisty, odpis z księgi wieczystej, zaświadczenie o braku zadłużenia, informacja o osobach zameldowanych w lokalu, kopię aktu notarialnego dotyczącego nabycia owej nieruchomości. Mając to wszystko w przeciągu 30 minut staniesz się właścicielem nowego mieszkania.
Jak wiadomo nie od dziś spółdzielnie mieszkaniowe lubią swoim lokatorom podkładać kłody po nogi, tak samo jest i w tym wypadku. Spółdzielnie wyrażają zgodę na zamianę mieszkania na drugie mieszkanie spółdzielcze lub lokal z odrębnym prawem własności. Właściciele wspólnot nie uwzględniają możliwości na zamianę na nieruchomość komunalną.
Prosty sposób na nowe, większe mieszkanie!
Zamiana mieszkania to dobra droga do zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego. Zastanawiasz się o co nam chodzi?
Są osoby, które faktycznie decydują się na ten krok, tylko z powodu braku pieniędzy na zbyt wysoki czynsz ale nie brakuje i takich, które myślą sprytnie i przedsiębiorczo. Właściciele dużych mieszkań chętnie zamieniają się na mniejsze w wyniku czego nierzadko otrzymują dosyć sporą dopłatę. Pieniądze te inwestują albo traktują jako swój wkład własny w zakup nowego mieszkania – w ten prosty sposób zwiększa się ich szansa na otrzymanie kredytu hipotetycznego, tym samym na zakup wymarzonego nowego mieszkania. Sprytnie, prawda? Jesteśmy pewni, że nawet o tym nie pomyślałeś…
Tak czy nie?
Zatem zamieniać się czy nie? To pytanie pojawia się w głowie każdego, kto boryka się z problemami finansowymi lub szuka sposobu na lepsze i wygodniejsze życie. Takich osób w dzisiejszych czasach jest naprawdę całe mnóstwo. Znaczna większość to osoby starsze, które nie są w stanie samodzielnie utrzymać nieruchomości o dosyć pokaźnym metrażu – dlatego chętnie zamienią się np. na małe mieszkano umiejscowione na parterze. Niejedna duża rodzina z dziećmi skorzystała już z takiej propozycji. Zniechęcać z pewnością mogą sprawy wiązane z formalnościami, na pierwszy rzut oka wydają się być skomplikowane ale zawsze w trudnych sytuacjach możesz poradzić się fachowca. Radca prawny, dobrze zaznajomiony z prawem nieruchomości odpowie na wszystkie Twoje pytania, rozwieje wszelkie wątpliwości a także udzieli Ci cennych wskazówek.
A może wykażesz się odrobiną przedsiębiorczości i zamianę potraktujesz jako szansę na dodatkowy zastrzyk gotówki, którą następnie zainwestujesz?