W dzisiejszych czasach kiedy praktyczne rozwiązania biorą górę nad wszystkim – deweloperzy starają się jak tylko mogą aby dogodzić swoim przyszłym klientom. Do niedawana nowe mieszkania można było zakupić wyłącznie w stanie deweloperskim lub inaczej “surowym”. Obecnie dużą popularnością cieszą się nieruchomości “pod klucz”. Jesteś ciekaw jakie standardy spełnia taki lokal? Ile kosztuje? Zapraszamy dalej.
Prosto, szybko i wygodnie…
Szukając nowego mieszkania coraz częściej szukamy ofert jak najpraktyczniejszych oraz najwygodniejszych dla nas samych. Już sam ten etap dla wielu bywa męczący, więc nierzadko nabywcy poszukują takich nieruchomości, w których nie trzeba przeprowadzać generalnego remontu co z kolei wiązało by się ze znalezieniem odpowiedniej grupy fachowców, dodatkowymi kosztami oraz przeciągnięciem przeprowadzki do nowego miejsca.
Na wstępie ustalmy czym różni się mieszkanie w stanie “surowym” od tego “pod klucz”. W sytuacji kiedy zdecydujesz się na pierwszą opcję po odebraniu kluczy i wejściu do środka zobaczysz jedynie “gołe” otynkowane ściany, brak podłóg, oraz wystające kable i rury – sam widzisz, że bez kilkutygodniowego remontu się nie obędzie.
Opcja druga jest zdecydowanie przyjemniejsza dla oczu – pomalowane ściany, gres na podłodze, glazura, armatura w łazience, gniazdka elektryczne, częściowo wyposażona kuchnia… W tym wypadku wystarczy zadbać tylko o odpowiedni wystrój, wprowadzić możesz się natychmiast a potem stopniowo dokupywać poszczególne meble oraz dodatki.
Niestety ta wygoda musi kosztować – może i remont Cię ominie ale portfel na pewno zrobi się chudszy.
Jak wygląda zakup takiego mieszkania?
Z reguły nieruchomości “pod klucz” określane są mianem tych z wyższej półki ponieważ to Ty przedstawiasz deweloperowi swoje warunki a on zajmuje się całą resztą. Zanim podpiszesz umowę oraz wpłacisz zaliczkę, konieczne będzie ustalenie tego jak ma wyglądać Twoje przyszłe lokum – co ma znajdować się na podłogach i ścianach, w łazience w kuchni itp. Kiedy dojdziecie do porozumienia inwestor poda ostateczny termin wykończenia mieszkania oraz poprosi Cię o uiszczenie zaliczki.
Czy mieszkanie “pod klucz” ma zalety?
Pewnie, że tak – pierwszą i chyba najważniejszą jest sam fakt, pominięcia zakup materiałów budowlanych oraz późniejszego nadzoru nad pracami remontowymi.
Kolejnym plusem jest możliwość dokładnego rozplanowania wydatków.
Jeżeli udasz się do dewelopera i zapytasz o przypuszczalny całkowity koszt mieszkania “pod klucz” będziesz wiedział o jak wysoki kredyt należy się starać. Dosyć powszechnym błędem jest złe oszacowanie wolnych środków przeznaczonych na tę inwestycję. Biorąc kredyt na mieszkanie w stanie surowym, młodym osobom często brakuje pieniędzy na jego wykończenie a jak wszyscy wiemy banki niechętnie udzielają kolejnych pożyczek…
Warto również wspomnieć o tym, że remont i tak wyniesie Cię mniej niż gdybyś przeprowadzał go we własnym zakresie. Dlaczego? Niektórzy inwestorzy żyją w dobrych relacjach z ekipami remontowymi oraz hurtowniami, potrafią wynegocjować dużo niższe ceny z korzyścią dla klienta.
Wady?
Skoro są plusy to muszą być także i minusy – jednym jest brak ingerencji w rodzaj i jakość użytych materiałów do wykończenia mieszkania. Kolejnym może być cena – każdy kolejny pomysł przyczynia się do podniesienia kosztów całkowitych. Na szczęście na tym koniec!
Otrzymując klucze do mieszkania, sprawdź dokładnie jakość wszystkich wykonanych prac – w przeciwnym razie podpisując akt notarialny, wyrazisz zgodę na zakup nieruchomości np. z popękanymi ścianami lub źle zamontowanym oświetleniem.
Kilka opcji do wyboru
Każde nieruchomość określana mianem mieszkania pod klucz wykańczana jest w różnych standardach.
Są opcje podstawowe oraz te luksusowe typu “premium” dla najbardziej wymagającej klienteli.
Wraz z poziomem wykończenia wzrasta cena takiej nieruchomości. Jak to wygląda w praktyce? Udając się do głównego oddziału firmy deweloperskiej, przedstawione zostaną Ci wszystkie standardy wykończeń wraz z wstępnym kosztorysem. W momencie kiedy podejmiesz ostateczną decyzję zostaniesz przekierowany do biura “kosztowego”. Tam biorąc pod uwagę projekt mieszkania oraz zakres prac wykończeniowych zostanie wyliczony koszt ostateczny całej transakcji.
Na tym etapie przygotowań masz prawo się jeszcze wycofać ale pamiętaj, że za przygotowanie projektu oraz wyceny będziesz musiał zapłacić. Jeżeli natomiast wszystko zostanie przez Ciebie zatwierdzone prace wykończeniowe ruszą natychmiast.
Mieszkania pod klucz to świetny wybór dla tych, którzy marzą o tym aby przeprowadzić się na gotowe, chcą uniknąć pyłu, kurzu, hałasu oraz kłopotów z nieodpowiedzialnymi fachowcami. Cena nieruchomości tego typu to dodatkowe 800 zł a nawet 1200 zł na jednym metrze kwadratowym – oczywiście kwota ta będzie różna dla innych inwestycji deweloperskich. Nie ważne na którą opcję się zdecydujesz, pamiętaj aby na początku zrobić dokładne rozeznanie a dopiero potem, po dłuższym zastanowieniu podjąć ostateczną decyzję.