Szukasz dochodowego sposobu na stały co miesięczny przychód? Do głowy przyszedł Ci pomysł wynajmu mieszkań? Świetnie, teraz tylko pozostaje kwestia nabycia nieruchomości, którą przeznaczysz na ten cel oraz zarejestrowanie działalności. Zanim na dobre rozpoczniesz poszukiwania lokalu, sprawdź na jakie mieszkania obecnie jest największe zapotrzebowanie!

Dochodowy biznes!

Koszt wynajęcia mieszkania obecnie waha się w granicach 1800-2000 zł. Odliczając z tego ok. 400 zł, które przeznaczysz na pokrycie czynszu to na czysto zostanie Ci 1400-1600 zł – miesięcznie! Śmiało można stwierdzić, że Ty leżysz a pieniądze same się zarabiają. Z roku na rok przybywa osób, które żyją tylko i wyłącznie z inwestycji mieszkaniowych.

Szczęście mają Ci, którzy dysponują wolnym mieszkaniem – praktycznie mogą oni natychmiast przystąpić do realizacji swoich planów. W gorszym położeniu znajdują się te osoby, które takiego lokalu nie mają. Co wtedy? Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup mieszkania pod wynajem.

Od czego zacząć?

Jeżeli masz zamiar profesjonalnie zajmować się inwestowaniem w nieruchomości to najpierw powinieneś zainwestować w siebie a w zasadzie w swoją wiedzę na ten temat. Kup kilka ciekawych pozycji dla początkujących inwestorów – w tym zawodzie wiedza ma znaczenie. Musisz wiedzieć w co warto inwestować a w co nie! Dzisiaj natomiast zajmiemy się tym jakie warunki powinno spełniać Twoje pierwsze mieszkanie na wynajem.

Do wyboru masz dwie opcje – zakup nieruchomości z rynku pierwotnego lub wtórnego. W tym wypadku polecamy skupić się na tej drugiej, w końcu mieszkanie nie jest dla Ciebie ale nie zapominaj o tym, że powinno ono spełniać odpowiednie standardy tak aby przyciągnąć potencjalnego chętnego. Mieszkania z rynku wtórnego są dużo tańsze niż te od dewelopera. Różnica na metrze kwadratowym w skrajnych przepadkach wynosi nawet 800 zł na metrze kwadratowym! No chyba, że możesz sobie na to pozwolić – wszystko zależy od Ciebie oraz wysokości wolnych środków przeznaczonych na tę inwestycję.

Punkt drugi to lokalizacja – najlepiej byłoby gdyby mieszkanie znajdowało się w pobliżu centrum miasta, w niedalekiej odległości od szkół, uczelni, sklepów, przychodni, aptek itp. Koniecznie sprawdź połączenia komunikacji miejskiej !

Kolejna sprawa to metraż takiego mieszkania – oczywiście większa powierzchnia to większe koszty ale tutaj mamy dla Ciebie miłą niespodziankę. Obecnie dużą popularności wynajmowanych nieruchomości cieszą się te dwu-pokojowe – i na nie właśnie jest największe zapotrzebowanie. Miejsca jest wystarczająco a i koszty utrzymania ją w zasięgu każdego najemcy. Nie ukrywajmy atrakcyjna cena czynszu ma znaczenie – powinna być ona przystępna ale nie zapominaj o sobie, w końcu chcesz aby Twoja inwestycja w niedługim czasie zaczęła przynosić upragnione zyski, prawda?

Jeżeli jesteś początkujący w tym temacie to radzimy aby nie szukać drogich inwestycji i nie podejmować decyzji o zakupie mieszkania, w które należy poddać generalnym pracom remontowym. Wnętrze nie musi być luksusowe ani nowoczesne, wystarczy aby było czyste i zadbane. Najlepiej gdyby mieszkanie znajdowało się na pierwszym lub drugim piętrze, wtedy nikt nie zwróci uwagi na to czy w bloku jest działająca winda.

Po zakupie weź się za porządki!

O tym jak przebiega proces transakcji zakupu nieruchomości pisaliśmy już we wcześniejszych artykułach – zachęcamy Cię do zapoznania się z ich treścią, znajdziesz tam wiele cennych wskazówek, które ułatwią oraz przyspieszą zakup wybranego przez Ciebie mieszkania.
Po uporaniu się ze wszystkimi formalnościami i odebraniu kluczy przychodzi pora na zadbanie o wygląd mieszkania oraz przygotowanie ogłoszenia. Posprzątaj – wytrzyj kurze, umyj podłogi i okna, zawieś czyste firanki, kup jakieś roślinki oraz odświeżacze powietrza. Jeżeli mieszkanie tego nie wymaga, malowanie ścian i wymianę podłogi możesz sobie odpuścić, zajmij się natomiast wystrojem.

Mieszkania przeznaczone na wynajem należy odpowiednio wyposażyć. Wygodne łóżko w sypialni, sofa w salonie, stół w kuchni oraz pojemne szafy do przechowywania to podstawa o której należy pamiętać już na początku. Obowiązkowo w mieszkanie powinno być zaopatrzone w pralkę, kuchnię oraz lodówkę, dodatkowe sprzęty AGD takie jak zmywarka, telewizor czy ekspres do kawy z pewnością zachęcą większą liczbę potencjalnych najemców oraz podniosą wstępną cenę wynajmu.

Ogłoś się!

W momencie kiedy mieszkanie będzie już w 100% przygotowane, to teraz należy zająć się przygotowaniem odpowiedniego ogłoszenia, umieszczeniem go na odpowiednich stronach. Pamiętaj o zdjęciach – to bardzo ważne jeżeli zależy Ci na tym aby lokal zaczął szybko na siebie zarabiać.
Podsumowując zakup mieszkania pod wynajem wcale nie jest taką skomplikowanym przedsięwzięciem, tym bardziej dla osób, które miały już okazję kupować nieruchomość z przeznaczeniem dla siebie i swojej rodziny. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, które ułatwią Ci poszukiwania oraz zabezpieczą przed wydaniem zbyt dużej ilości gotówki

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here