Niezależnie od tego czy jesteś najemcą czy wynajmującym istnieje kilka ważnych aspektów o których w obu przypadkach należy pamiętać.

Inwestycja w przyszłość!

Wynajem nieruchomości ma się dobrze, bowiem co trzecia osoba jest potencjalnym najemcą lub wynajmującym. To nie tylko sposób na polepszenie komfortu życia ale świetny pomysł na całkiem dochodowy biznes.
Dzisiejszy artykuł nakierowany jest w dużej mierze na osoby młode, które właśnie w tym momencie podjęły decyzję o wyprowadzce z domu rodzinnego. Być może spowodowane jest to ofertą lepszej pracy w innym mieście lub chęcią usamodzielnienia się – przyczyn może być wiele, więc skupimy się na tym na co należy zwrócić szczególną uwagę podpisując umowę z przyszłym najemcą. Warto wiedzieć czego się wystrzegać aby nie stracić swoich pieniędzy.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Udało się! Po wielu godzinach spędzonych przed monitorem komputera w końcu znalazłeś idealne miejsce do zamieszkania. Atrakcyjny wygląd, świetna lokalizacja i niska cena – wydaje Ci się, że lepiej być nie może. Uważaj! Przestrzegamy przed tego typu na wyraz “idealnymi” ofertami – nierzadko, młodością rządzi naiwność – bądź czujny i nie daj się oszukać. Zanim podpiszesz jakąkolwiek umowę i wpłacisz zaliczkę upewnij się dwa razy co do wiarygodności najemcy.

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na zgodność stanu rzeczywistego z mieszkaniem, mniej na uwadze to, że to co na kartce jest przestrzenne i przytulne w realiach może być zupełnie inne. Bardzo często spotkać się można z ogłoszeniami pozbawionymi zdjęć nieruchomości co wydawać by się mogło, że powinno to utrudnić podjęcie decyzji ale z drugiej strony mając dosyć długi opis najemcy zawierający same superlatywy, koniec końców decydujemy się na wynajęcie owego mieszkania.
Nie zawsze jest tak źle, nierzadko te drobne kłamstewka są sposobem na “złapanie klienta”, udaj się na obchód po mieszkaniu a kiedy uznasz, że do tego z opisu mu daleko, masz dwa wyjścia – albo poszukasz czegoś innego albo zaczniesz się targować z właścicielem.

Jednak nie tylko aspekt wyglądu mieszkania jest tutaj ważny, zastanawiasz się co jeszcze? Upewnij się czy aby na pewno najemca jest właścicielem nieruchomości – niestety ale krętaczy nie brakuje, wielu wynajmujących przecierało oczy ze zdumienia spotykając się później z właściwą osobą…
Co wolno właścicielowi a czego nie? Nie może on zadawać Ci niekomfortowych osobistych pytań np. dotyczących Twojego partnera, nie powinien także wchodzić do mieszkania pod Twoją nieobecność lub składać niezapowiedzianych odwiedzin – najpierw kontakt telefoniczny a dopiero potem osobista wizyta. Takie zachowanie podchodzi już pod paragraf i jest karalne!

Na wstępie należy ustalić także kwestię płatności, sprawdź czy w cenę wynajmu wynoszącą 2000 zł wliczone są również inne opłaty np. za energię elektryczną, kablówkę i internet. Ustalcie również dokładną datę płatności oraz możliwe przedłużenie terminu zapłaty, podwyżki lub kary – zwróć uwagę na to, czy wszystkie te informacje zawarte zostały w umowie, którą otrzymasz. Jeżeli wszystko jest w porządku – możesz śmiało podpisywać.
Jeżeli jesteśmy już przy “umowie” – to bezwarunkowo powinna być ona sporządzona w formie pisemnej z uwzględnieniem nawet najdrobniejszego szczegółu, “umowa słowna” – pozbawiona jest wartości – niezbyt korzystna dla najemcy a już tym bardziej dla Ciebie. Zastanów się jak później udowodnisz, że np. koszty podwyżki czynszu miał pokryć właściciel a nie Ty… Bez umowy na papierze nie będziesz czuł się bezpiecznie – musisz mieć pewność od kiedy do kiedy przysługuje Ci wynajem oraz jak długi jest okres wypowiedzenia umowy. Pamiętaj, że prawo do wypowiedzenia umowy ma zarówno najemca jak i Ty sam.

Kaucja – kolejny ważny czynnik, który powinien Cię zainteresować. To nic innego jak płatność z góry za dany okres wynajmu. Zazwyczaj nie wynosi ona więcej niż cztery tysiące złotych (za dwa miesiące). Jeżeli właściciel domaga się znacznie więcej a dodatkowo wstępna umowa wzbudza podejrzenia, radzimy Ci abyś rozejrzał się za czymś innym…

Na ile wynająć mieszkanie?

To pytanie zapewne pojawia się w głowie każdego wynajmującego. Wszystko zależy od Ciebie i od najemcy. Może się zdarzyć tak, że mieszkanie zostanie udostępnione tylko na pół roku a po tym czasie zostanie przeznaczone na sprzedaż. Chociaż na rynku nie brakuje i takich mieszkań, które można wynajmować w nieskończoność – są to przede wszystkim nieruchomości z rynku deweloperskiego oraz osób prywatnych, których jest to jedyny sposób zarabiania pieniędzy.
W sytuacji kiedy umowa sporządzona zostanie na okres nieokreślony, możesz dogadać się z właścicielem co do wprowadzenia drobnych zmian w mieszkaniu, np. zmiany koloru ścian, podłogi lub glazury w łazience. Jeżeli macie ze sobą dobry kontakt nie powinno być z tym, najmniejszego problemu.

Bazując na wyżej wymienionych wskazówkach z pewnością bez problemu uda Ci się znaleźć mieszkanie odpowiednie dla siebie, szybko i bez zbędnych kłopotów związanych z formalnościami.

 

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here