Co to jest zarządzanie nieruchomościami?

Zarządzanie nieruchomościami to administrowanie budynkami, zlecanie prac konserwacyjnych, dbanie o finanse i dobro właścicieli obiektu oraz szereg innych zobowiązań. Najczęściej to, co obejmuje obowiązki zarządcy, określa umowa pomiędzy właścicielem nieruchomości, a firmą, która nią zarządza. Jednak na czym tak naprawdę polega zarządzanie nieruchomościami oraz kto może zostać zarządcą?

Zarządzanie nieruchomościami – główne cele i zadania

Najważniejszym celem instytucji lub firmy, która zarządza daną nieruchomością, jest zachowanie jej w dobrym stanie. Tutaj właśnie zaczynają się obowiązki, jakie do wykonania ma profesjonalny zarządca, np. taki jak firma https://www.nordhome.com.pl/wspolnoty-mieszkaniowe. Do zadań tych z pewnością należeć będzie nie tylko zapoznanie się ze stanem technicznym budynku, ale także jego stanem prawnym i finansowym. Co więcej, aby obiekt nie tracił na wartości, zarządca musi stale przeprowadzać badania stanu technicznego. W momencie wykrycia wady lub uszkodzeń, jego zadaniem jest znalezienie odpowiednich fachowców, którzy problemy te jak najszybciej usuną. Wszystko po to, by właściciele nieruchomości (np. mieszkań w bloku) byli zadowoleni z funkcjonowania obiektu (a zwłaszcza części wspólnych, np. takich jak winda, klatki schodowe czy parkingi itd.). Innym zadaniem zarządcy jest dążenie do osiągnięcia przez właściciela jak największych dochodów, dlatego wykwalifikowany specjalista musi znać nie tylko prawo czy rynek finansowy, ale również ma wiedzę z zakresu ekonomii, podatków czy nauk społecznych.

Jak wybrać najlepszego zarządcę?

Jeszcze kilka lat temu, aby zostać zarządcą, niezbędne było posiadanie licencji. Dziś jednak zapis ten już nie obowiązuje, więc zarządcą może zostać praktycznie każdy. Jedynym obowiązkiem jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Jednak jak pokazują badania, najczęściej wybierani specjaliści to ci, którzy w jakiś sposób mogą potwierdzić swoje umiejętności (czy to licencją, czy posiadanym wieloletnim doświadczeniem). W końcu administrowanie budynkami to spora odpowiedzialność dlatego powierzenie jej komuś niezaufanemu wydaje się mało realne. Przy wybieraniu zarządcy, poza sprawdzeniem, czy posiada licencję i jak dużym doświadczeniem może się pochwalić, warto zwrócić uwagę również na metody, jakimi posługuje się w pracy. Jeżeli korzysta z nowoczesnych form, to kontakt z nim będzie zdecydowanie łatwiejszy (np. za pomocą specjalnego portalu dla właścicieli mieszkań), a dodatkowo jego pracę będzie można kontrolować za pośrednictwem internetu.

Plan zarządzania nieruchomością

Każdy profesjonalny zarządca powinien opracować plan zarządzania budynkami. Z jego pomocą spełnienie oczekiwań właścicieli oraz dbanie o obiekt będzie łatwiejsze. Poza aktualnym stanem technicznych i finansowym dobry plan musi zawierać także prognozę stanu nieruchomości oraz planowane działania zmierzające do ewentualnego zwiększenia jej wartości.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here