Jesteś posiadaczem domku, który swoim wyglądem przypomina te z bajek? Stare drewno, kolorowe okna… Chcesz go sprzedać ale zastanawiasz się czy warto? Jak najbardziej, wbrew pozorom takie niewielkie nieruchomości z tradycją są w cenie a dodatkowo co powinno Cię ucieszyć – chętnych nie brakuje!

Domy z potencjałem!

Stare domy z reguły zbudowane są z drewna i choć ich powierzchowny wygląd może wzbudzać współczucie to w środku zazwyczaj jest bardzo przytulnie.
Oczywiście większość tego typu budowli nie nadaje się do zamieszkania na stałe ale ich potencjał można wykorzystać w zupełnie inny sposób. Dlatego zanim zdecydujesz się na rozbiórkę takiego domu, spróbuj wystawić go na sprzedaż. Oczywistą sprawą jest, że nie zarobisz na nim kroci ale dodatkowe pieniądze z pewnością zasilą Twój budżet domowy.

Domki takie najczęściej zlokalizowane są na wsiach, terenach nadleśniczych oraz górskich – ogólnie rzecz ujmując, widząc stary dom bardzo często odnosimy takie wrażenie, że dookoła są tylko same drzewa, ale nie zawsze… Są również i takie gdzie domek stoi przy domku.

Myślisz, że Twój dom straszy?

Nic bardziej mylnego, nie jedna osoba marzy o tego typu budowli … Stary skrzypiący domek, w całości wykonany z bali, położony na gdzieś na pustkowiu to dla wielu spełnienie marzeń z dzieciństwa. Nabywając go będą mieli dodatkowe miejsce, do którego mogą przyjeżdżać co weekend, na wakacje, urlop. Cisza, spokój i świeże powietrze – w takich warunkach, blisko natury lubią wypoczywać chyba wszyscy.

A może teraz sam spojrzysz na to z innej strony – być może mieszkasz w samym centrum dużej aglomeracji a na każdy wyjazd poza miasto musisz odłożyć jakąś część swojej wypłaty… Zastanów się, bo warunki już masz, wystarczy tylko, że trochę dofinansujesz jego funkcjonalność a do końca życia będziesz mieć zapewnione miejsce do odpoczynku… 

Domy dla zysku?

Stare domy sposobem na biznes? Jak najbardziej, sprytny przedsiębiorca z pewnością znajdzie pomysł na to jak można wykorzystać stary dom? Zastanawiasz się w jakim celu?

Najbardziej oczywiste jest wykorzystanie go jako domku rekreacyjnego – jeżeli jest on zlokalizowany np. w pobliżu jezior, lasów lub innych miejscowych atrakcji, turyści bardzo chętnie skorzystają z takiej formy noclegu – nocowanie w starych domach to nie tylko niezwykłe doświadczenie, to przede wszystkim wyzwanie a szczególnie dla “typowych miastowych”. Należy go wtedy odpowiednio przygotować i urządzić, tak aby goście mogli czuć się komfortowo.

Oprócz tego w środku starych domów nierzadko tworzy się muzea gospodarstwa wiejskiego lub inne tego typu atrakcje, które mają za zadanie przyciągnąć turystów do okolicy oraz zapoznać ich z lokalną kulturą.

Zburzyć stary aby postawić nowy – to żadna nowość

Dosyć częstym zjawiskiem jest zakup za śmiesznie niską cenę takiego domu tylko po to aby następnie go rozebrać a w to miejsce wybudować nowy, tak dzieje się w przypadku kiedy chatka znajduje się w naprawdę malowniczej okolicy. Wtedy nawet wydatek związany z budowlą i remontem nie powstrzyma potencjalnego chętnego przed zakupem Twojego starego domu!

Jak widać nie musisz obawiać się tego, że stary dom jest już na starcie skazany na stratę i rozbiórkę.
Przygotuj ogłoszenia – rozwieś je w miejscowości gdzie znajduje się budowla oraz w jej okolicach – a może jakiś miejscowy się nim zainteresuje, nie masz pewności czy pod Twoją nieobecność nikt nie próbował się z Tobą skontaktować.
Niezwykle pomocny może okazać się być również internet – tam znajdziesz całe mnóstwo ogłoszeń typu “sprzedam stary dom”, “skrzypiąca chatka czeka na swojego właściciela” itp.

Zanim ktoś się zgłosi może to Ty sam znajdziesz potencjalnego kupca?
W internecie widnieją również oferty typu “kupię” – skąd wiesz czy akurat w tym momencie jakiś inwestor nie poszukuje tego takiego domu?
Najlepiej byłoby gdybyś ze sprzedażą uporał się sam – korzystanie z pomocy pośredników oraz agencji nieruchomości to dodatkowy wydatek a i ich profesjonalne podejście do tego tematu nie może dać Ci gwarancji, że w ciągu miesiąca czy dwóch znajdzie się potencjalny kupiec.

Ile za domek?

Jeżeli jesteśmy w temacie finansów, to pamiętaj aby dobrze zastanowić się nad ceną sprzedaży nieruchomości. Jej wysokość powinna być ściśle powiązana z takimi czynnikami jak: lokalizacja, stan techniczny domku (wraz z wyposażeniem), jego powierzchnia oraz dodatkowe udogodnienia a także wielkość działki przynależącej do nieruchomości. Pamiętaj aby nie przesadzić z wysokością ceny chyba, że stary domek w rzeczywistości nie jest taki stary – zamiast studni ma doprowadzoną instalację wodno-kanalizacyjną a dodatkowo o nastrój dba w dalszym ciągu sprawny kominek. Cena musi być adekwatna do jakości – w przeciwnym razie zainteresowanych zakupem policzysz na palcach jednej ręki…

Podsumowując, na rynku nieruchomości stare domy przeznaczone na sprzedaż stanowią niewielki procent a pomimo to i tak zawsze znajdzie się osoba prywatna lub przedsiębiorca, który ich zakup traktuje jako przyszłościowo prosperujące inwestycje.

[Głosów:4    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here