Zasady programu Mieszkanie Plus

Nie stać cię na wynajem mieszkania, a uzyskanie kredytu hipotecznego na zakup lokalu stoi poza zasięgiem twoich możliwości? Rozwiązaniem sytuacji może okazać się program Mieszkanie Plus.

Mieszkanie  Plus – co to takiego?

Mieszkanie Plus to rządowy program, którego celem jest zmniejszenie deficytu mieszkaniowego w Polsce poprzez budowę lokali na wynajem. Warto dodać, że powstałe w ten sposób mieszkania będą dostępne po stosunkowo niskich cenach. Dzięki temu spora ilość osób otrzyma szansę na wynajem upragnionego „em” (z możliwością wykupu). Zgodnie z założeniami programu, w ciągu najbliższych dziesięciu lat wybudowanych zostanie aż trzy miliony mieszkań. Powstaną one między innymi w Białej Podlaskiej, Jarocinie, Katowicach, Kępicach, Kępnie, Gdyni oraz Wałbrzychu. Więcej informacji na temat warunków budowy mieszkań zawarliśmy w artykule https://sonarhome.pl/lp/mieszkanie-plus-zasady-czynsz-warunki-wniosek.

Dla kogo Mieszkanie Plus?

Mieszkanie Plus to program, który – w odróżnieniu od Mieszkania dla Młodych czy też Rodziny na Swoim – nie jest skierowany wyłącznie do osób w określonym wieku czy też spełniających wymóg posiadania potomstwa. W teorii więc może z niego skorzystać każda osoba fizyczna. Należy jednak dodać, iż powstał on głównie z myślą o ludziach, którzy nie mogą ubiegać się o kredyt hipotecznych, a wysokość zarobków nie pozwala na samodzielny zakup nieruchomości. Warto zauważyć, iż obecnie ceny mieszkań są bardzo wysokie. Jak bardzo? Wszystko zależy od indywidualnych cech nieruchomości. W wycenie lokalu z pewnością pomoże darmowa wyceniarka dostępna na stronie https://sonarhome.pl/wycena-mieszkania.

Kolejną grupą, która może liczyć na potraktowanie priorytetowe są osoby, których suma zarobków przekracza próg dochodowy umożliwiający ubieganie się o otrzymanie lokalu od gminy. W takiej właśnie sytuacji znajduje się obecnie aż 40% Polaków! I chociaż – jak wspominaliśmy na wstępnie – posiadanie potomstwa nie jest warunkiem koniecznym umożliwiającym skorzystanie z programu Mieszkanie Plus, to jednak już teraz wiadomo, że na priorytetowe traktowanie będą mogły liczyć również rodziny wielodzietne. Czyje jeszcze potrzeby będą brane pod uwagę w pierwszej kolejności? Wśród czynników działających na korzyść osób pragnących wziąć udział w programie Mieszkanie Plus, wymienić należy między innymi:

– obecne miejsce zamieszkania (w sytuacji uprzywilejowanej będą mieszkańcy terenów przeludnionych),

– złe warunki lokalowe,

– fakt ubiegania się o swoje pierwsze mieszkanie.

Wysokość czynszu

Podstawą umożliwiająca działanie programu Mieszkanie Plus będzie przede wszystkim budownictwo spółdzielcze i społeczne. To właśnie ono pozwoli na wynajem lokali powstałych w ramach projektu po niskiej cenie. Jakiej konkretnie? Według założeń cena czynszu za metr kwadratowy nie powinna przekroczyć 20 zł. Warto zauważyć, że celem programu nie jest wyłącznie pomoc osobom fizycznym, ale również rozwój rynku nieruchomości na wynajem. W chwili obecnej koszty wynajmu mieszkania są bardzo wysokie i wynoszą około 50 zł za metr kwadratowy. Naturalnie przyczyną tego zjawiska są wysokie ceny gruntów. Właśnie dlatego mieszkania w ramach programy Mieszkanie Plus powstawać będą na obszarach stanowiących własność Skarbu Państwa.

Po więcej informacji na temat rynku nieruchomości w Polsce zapraszamy na stronę https://sonarhome.pl.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here