Zlewozmywak

Planując zakup zlewozmywaka warto ustalić podstawową sprawę – czyli ilość komór, które będzie on posiadał. Jest to ważne zarówno z uwagi na rozmiar zlewozmywaka, jak i na warunki korzystania z niego. Najczęściej wybierane są zlewozmywaki dwukomorowe, lecz ich jednokomorowe odpowiedniki również cieszą się popularnością. Ponadto, znajdziesz zlewozmywaki wyposażone w dodatkową półkomorę, o specjalnym przeznaczeniu. Zapraszamy do lektury krótkiego wprowadzenia w temat zlewozmywaków, w trakcie której podpowiemy na jaki model warto się zdecydować. 

Ilość komór a kształt zlewozmywaka 

Zdecydowana większość dostępnych w sklepach zlewozmywaków ma kształt lekko podłużnego prostokąta. Niektóre zlewozmywaki są także kwadratowe lub okrągłe. Rzadziej, spotykane są zlewozmywaki o kształcie trójkątnym, przeznaczone do montażu w kątach. Te uniwersalne kształty ułatwiają wygospodarowanie odpowiedniego miejsca na blacie pod zlew, a także ułatwiają jego montaż.

Kształt zlewozmywaka zależy w dużym stopniu od ilości komór oraz obecności dodatkowych elementów i funkcjonalności. Nie będzie zaskoczeniem, gdy zdradzimy, że największe są zlewozmywaki dwukomorowe. Szczególnie jeśli zastosowano w nich dodatkowo powierzchnię na suszarkę lub jeśli zostały wyposażone w dodatkową półkomorę. Urządzenia takie są wybierane przede wszystkim do kuchni dużych rozmiarów oraz przez te osoby, które lubią dużo i regularnie gotować. 

Obecna w nich dodatkowa półkomora ma bardzo rozbudowane zastosowanie. Możesz wykorzystać ją w organizacji swojej codziennej pracy w kuchni. Przykładowo – nadaje się do przechowywania sztućców, jako ociekacz, a także do przechowywania warzyw i innych produktów spożywczych, czekających na obróbkę kulinarną. Obecność dodatkowej półkomory warto uwzględnić odpowiednio wcześniej i przygotować wystarczająco duży blat. 

Zlewozmywaki kompaktowe – do kuchni średnich i małych 

W przypadku kuchni mniejszych rozmiarów warto wybierać zlewozmywaki jednokomorowe lub półtorakomorowe. Zlewozmywaki takie są też wybierane przez osoby, które przyrządzają posiłki sporadycznie, a tym samym nie potrzebują dostępu do dużego zlewozmywaka. Wbrew jednak pozorom, zlewozmywak jednokomorowy potrafi być wysoce użyteczny oraz pomocny w wykonywaniu rozmaitych kuchennych obowiązków i prac. 

W wyborze zlewozmywaka średniego lub małego kluczowy jest jego rozmiar. Zlew 50 cm to rozmiar najchętniej wybierany. Wielu odbiorców sięga także po zlewy o rozmiarach 40, 45 i 60 cm. Są chętnie wykorzystywane, gdy przestrzeń na blacie lub na szafce jest ograniczona. 

Pewnym ułatwieniem może być kwestia narożników w zlewie. Znajdziesz zarówno modele o zaokrąglonych narożnikach jak i te o narożnikach o kącie 90 stopni. Modele zaokrąglone są co prawda łatwiejsze w czyszczeniu, jednak te z kwadratowymi rogami są łatwiejsze do wpasowania oraz prezentują się lepiej.

Na koniec warto podkreślić, że do zlewozmywaka warto wybrać dopasowaną pod kątem rozmiaru baterię. Do zlewów większych rozmiarów polecamy baterie wysokie, z długimi lub elastycznymi wylewkami. W zlewozmywakach jednokomorowych najlepiej jest zastosować baterię jednoczęściową, w której wylewka i uchwyt stanowią jedną całość.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here