Agregat do malowania ścian – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

0
899

Odpowiednie narzędzia są podstawą wszystkich prac. Dzięki nim wykonywane zajęcie staje się nie tylko wygodniejsze, ale również dokładniejsze. Do takich niewątpliwie należy agregat malarski, o którym w tym poradnik przeczytasz. Czytając poradnik, poznasz wiele rzeczy na temat agregatów malarskich. Przeczytaj już teraz!

Czym jest agregat malarski

Jest to urządzenie, przy którego użyciu mamy możliwość nakładania farby na powierzchnię w sposób bezdotykowy. Urządzenie to zostało wynalezione po to, aby usprawnić proces malowania. Dzięki niemu nie trzeba korzystać z wałków, pędzli, czy innych akcesoriów malarskich, jakie znamy. Decydując się na malowanie za pomocą agregatu, praca będzie znacznie szybsza, jak też dokładniejsza.

Agregat składa się z silnika, pompy, jak też przewodu i dyszy. Silnik i pompa umieszczone są na wspólnej ramie, natomiast przewód i dysza umożliwiają nakładanie farby na daną powierzchnię.

Wyróżnia się trzy metody nakładania farby za pomocą agregatów malarskich. Do takich należą:

  • natrysk hydrodynamiczny (airless),
  • natrysk pneumatyczny,
  • natrysk powietrzny niskociśnieniowy.

Za najbardziej uniwersalny uważa się hydrodynamiczny agregat malarski. Można za jego pomocą rozpylać cząsteczki farby bez użycia powietrza, dzięki czemu praca jest szybsza i dokładniejsza.

malowanie natryskowe

Agregaty malarskie i ich rodzaje

Można spotkać wiele modeli agregatów malarskich. Wiele z nich posiada szeroki wachlarz zastosowań. Jeżeli chodzi o odpowiedni wybór agregatu, warto, aby był on podyktowany tym, gdzie i jak często urządzenie będzie użytkowane. Wybór również uzależniony może być od materiału, który będziemy chcieli pokryć farbą.

Ogólnie agregaty podzielić można na ich wielkość, czy budowę. Jeżeli dane urządzenie będzie pracować w budownictwie, podział może być również ze względu na rodzaj napędu, czy zasilania. Można płynnie przejść do kwestii zasilania danych urządzeń. Otóż dzielą się one na spalinowe, oraz elektryczne. Jednak jak dzielą się dane urządzenia ze względu na metodę podawania farby? Sprawdź poniżej.

Agregaty tłokowe, często wyposażony w płytki sterujące przepływem farby

Ich charakterystyczną cechą jest duża wydajność, jak również sprawność pompy. Dzięki dużej sile ssącej jak też dzięki odpowiedniej konstrukcji tłoka, urządzenie to może pracować z wieloma materiałami. Do takich zaliczają się np.: szpachle, farby antykorozyjne, czy przeciwpożarowe. Pompy, które zastosowane są w danych agregatach, należą do energooszczędnych i pracują tylko wtedy, kiedy wartość ciśnienia w danym układzie spada poniżej poziomu określonego.

Agregaty membranowe, proste i tańsze urządzenia

Charakteryzują się nieskomplikowaną budową, przez co ich cena również jest niższa. Niewielka waga, a także rozmiar to również to, co je charakteryzuje. Dzięki temu, urządzenia te można użyć do malowania z wykorzystaniem lekkich farb. Jeżeli chodzi o pompy, w danych agregatach pracują one bez przerwy. Praca trwa nawet wtedy, gdy ciśnienie w układzie jest na optymalnym poziomie. Całość przełożyć się może na wyższą konstrukcję energii elektrycznej.

W jaki sposób malować za pomocą agregatu malarskiego

Na samym wstępie należy przygotować i zabezpieczyć powierzchnię, przed zabrudzeniem za pomocą farby. Warto także zastosować ubiór ochronny, koniecznie z maską na usta i nos. Jeżeli chcemy malować na wysokości, należy wyposażyć się w szelki alpinistyczne i kask.

Następnie można zabrać się za przygotowanie agregatu do malowania. Należy także przygotować odpowiednią farbę – dobrze ją wymieszać ręcznie, lub za pomocą mieszadła. Podczas tej czynności należy uważać, aby mieszana farba się nie napowietrzyła.

Pozostaje, wybór odpowiedniej dyszy (proces wyboru zostanie opisany w następnym akapicie). Kolejno należy wybrać odpowiednie ciśnienie. Sugestią jest zaczynanie malowania z dolnej wartości ciśnienia, które zostało zasugerowane na karcie technicznej produktu, jaki posiadamy.

Malując najlepiej utrzymywać 25-30 centymetrową odległość od powierzchni. Pistolet najlepiej trzymać w sposób prostopadły wobec powierzchni, którą malujemy.

natryskowe malowanie ogrodzenia

Jak dobrać odpowiednią dyszę do malowania

Wybierając dyszę, należy kierować się tym, jakiej farby użyjemy, jak też powierzchnią, którą mamy zamiar pomalować. Dysze znakuje się trzema cyframi. Pierwsza oznacza kąt natrysku. Jeżeli widzimy cyfrę 3, kąt natrysku będzie wynosił 30 stopni, jeżeli 6 – 60 stopni itd. Warto wiedzieć, że im kąt natrysku jest większy, tym strumień farby będzie szerszy. Dla przykładu można rzec, że przy malowaniu ścian, czy innych powierzchni płaskich, najlepiej wybrać dyszę z cyfrą 5, lub 6 z przodu. Dzięki temu szerokość pasma malowania będzie wynosiła około 30 centymetrów.

Jeżeli mamy zamiar malować powierzchnie wąskie, np. deski, rozmiar dyszy może być o małym kącie natrysku.

Rozmiar dyszy to jednak nie tylko kąt natrysku. Otóż pozostają jeszcze dwie pozostałe cyfry. Oznaczają one, rozmiar dyszy w tysięcznych cala. Dla przykładu jeżeli rozmiar dyszy będzie posiadał oznaczenie 620, oznacza to, że kąt natrysku będzie wynosił 60 stopni, a rozmiar dyszy będzie wynosił 0,020 cala. Jeżeli mamy do czynienia z kartami technicznymi farb, warto wiedzieć, że czasami cale zastąpione są milimetrami.

Podział

Przyjmuje się podział odnośnie różnych rodzajów farb.

  • 0,009 – 0,013 – dla farb poliuretanowych, poliwinylowych, chlorokauczukowych,
  • 0,011 – 0,015 – dla farb olejnych,
  • 0,015 – 0,017 – dla farb akrylowych,
  • 0,013 – 0,021 – dla farb lateksowych,
  • 0,025 – dla farb epoksydowych,
  • 0,035 – dla szpachli i gładzi.

Warto mieć na uwadze, że jeżeli zastosujemy niewłaściwe dysze, odbije się to na wydajności pompy. Otóż zbyt mała średnica danej dyszy może sprawić, że pompa nie wytworzy wystarczającego ciśnienia, a farba nie zostanie równo rozprowadzona.

Agregat do malowania – jak odpowiednio go czyścić

Podobnie jak w przypadku innych urządzeń, tak samo i tutaj sprawdza się powiedzenie “jak dbasz, tak masz”. Agregat malarski, o który odpowiednio zadbamy, będzie działał niezawodnie przez wiele lat.

Należy wiedzieć, że po zakończonej pracy, agregat malarski musimy przepłukać, po to, aby uniknąć zaschnięcia farby. Jeżeli dana farba zaschnie, może doprowadzić to do ograniczenia poprawnego funkcjonowania maszyny, bądź nawet do jej zniszczenia.

Jeżeli mamy do czynienia z farbami wodnymi, możemy użyć czystej, zimnej wody. Dla farb rozpuszczalnikowych należy sięgać, po rozpuszczalnik, najlepiej taki sam, jaki zawarty jest w farbie. Przede wszystkim szczególną uwagę warto zwrócić jeżeli czyścimy pistolet malarski, oraz dyszę.

Czasami może zdarzyć się sytuacja, że agregat malarski będzie jakiś czas nieużywany. Wtedy, warto pomyśleć o zakonserwowaniu. Robimy to, czyszcząc odpowiednio układ pompy, jak i pozostałe elementy. Warto także zaciągnąć urządzenie specjalnym płynem konserwującym. Zadaniem danego płynu jest smarowanie pompy, zapobieganie przed wystąpieniem korozji cylindra, jak też tłoka. Ponadto płyn jest odporny na zamarzanie, zatem nie ma problemu z przetrzymywaniem urządzenia w nieogrzewanym pomieszczeniu w zimie.

Agregat malarski – na co zwrócić uwagę podczas wyboru

Skoro wiemy już, na czym polegają oraz jak pracują agregaty malarskie, warto wiedzieć także czym kierować się podczas ich zakupu. Zatem jaki agregat malarski wybrać?

Przede wszystkim, warto zapamiętać, aby wybierać sprawdzone agregaty do malowania ścian, czy innych powierzchni.

Kolejno, należy zadać sobie pytanie, jakie powierzchnie zechcemy malować. Istotne jest także, jakimi farbami, oraz w jakich ilościach. Dzięki uwzględnieniu tych kwestii możemy zacząć wybierać odpowiedni agregat malarski.

Ciekawostka

Jeżeli mamy do czynienia z gęstym materiałem, warto wiedzieć, że otwór dyszy, im będzie większy, tym lepiej. To samo dotyczy większej mocy danego urządzenia, jak też jego wydajności. Wyższa wydajność urządzenia powinna być uwzględniona podczas pracy z farbami elewacyjnymi, choć nie tylko, gdyż uwzględniają się tutaj również szpachle akrylowe, farby przeciwpożarowe (pęczniejące), czy farby antykorozyjne z dodatkiem cynku. Do pracy z wyżej wymienionymi rodzajami farb, świetnie sprawdzi się np. agregat tłokowy.

Jakie zalety posiadają agregaty malarskie

Agregaty malarskie to świetne urządzenia, które ułatwią nie jedną pracę. Poniżej możesz sprawdzić zalety, jakie posiada agregat malarski.

  • Wygoda – przede wszystkim, używanie agregatu do malowania natryskowego jest rozwiązaniem bardzo wygodnym, względem używania klasycznych przyborów do malowania. Rozwiązanie to ponadto uprości pracę i zniweluje wysiłek, jaki będziemy musieli w nią włożyć.
  • Dokładność – agregaty do malowania natryskowego pozwalają pokryć każdą malowaną powierzchnię w sposób dokładny. Nawet trudne i wymagające miejsca zostaną pokryte farbą starannie i estetycznie.
  • Oszczędność – podczas natryskowego malowania agregatem, czasami nawet jedna warstwa farby wystarczy, dla jednej powierzchni. Wynikiem tego jest mniejsze zużycie farby, co przekłada się na oszczędność.
  • Szybkość i wydajność – agregat malarski przeznaczony jest do tego również, aby wykonywana praca przebiegała szybko. Oczywiście z pełną dokładnością. Takich efektów nie uzyskamy, malując ręcznie.

Podsumowanie

Malowanie natryskowe za pomocą agregatu jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem. Ponadto oszczędnym. Pamiętajmy, że urządzenie to może być używane w firmach, lecz także przeznaczone jest dla użytku domowego, nawet w niewielkich pomieszczeniach.

Agregaty wybierajmy z uwzględnieniem kwestii opisanych powyżej. To samo dotyczy wyboru odpowiednich dysz, czy odpowiedniego rodzaju farby. Warto przestrzec, że nieumiejętne, lub niewłaściwe dbanie o urządzenie, może doprowadzić w najlepszym wypadku do konieczności wymiany dyszy, lub w najgorszym do uszkodzenia agregatu. Pomimo wszystko agregat jest bardzo przydatnym urządzeniem, więc jeżeli rozważasz jego zakup, to warto!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here