Jak zamontować listwy przypodłogowe

Listwy przypodłogowe to jeden z najbardziej praktycznych i przy okazji stylowych sposobów na wykończenie podłogi. Do wyboru mamy wiele produktów, które różnią się zarówno swoim designem i konstrukcją, jak i sposobem montażu. Wybierając nowoczesne listwy przypodłogowe wykonane z polistyrenu, można znacząco ułatwić sobie całą sprawę. I to właśnie na takich listwach i sposobie ich montażu się skupimy. Jak zatem zamontować lekkie i nowoczesne listwy przypodłogowe?

Przechowywanie listew przypodłogowych

Zanim przejdziemy do samego montażu listew przypodłogowych, trzeba poruszyć koniecznie sprawę ich przechowywania. Ogólnie po zakupie listew nie powinno się od razu przystępować do ich montażu. Należy dopilnować, aby listwy przypodłogowe zaaklimatyzowały się w pomieszczeniu, w którym mają być położone. W tym celu trzeba je położyć na równej powierzchni, tak, aby się nie powyginały i odczekać przynajmniej 24 godziny. Przy czym paczkę z listwami otwieramy dopiero bezpośrednio przed rozpoczęciem montażu.

Listwy przypodłogowe montaż

Nowoczesne listwy przypodłogowe wykonane z wysokiej jakości tworzyw są bardzo lekkie, a co najważniejsze, nie wymagają zastosowania wkrętów czy gwoździ. W większości przypadków tego typu produkty są po prostu przyklejane do ściany. Jest to olbrzymim ułatwieniem, które pozwala ograniczyć niezbędne do montażu akcesoria do minimum. Nie znaczy to jednak, że nie będziemy potrzebować do tego narzędzi. W co trzeba się wcześniej zaopatrzyć?

Do montażu listew przypodłogowych potrzebne będą:

  • klej (najlepiej ten dedykowany przez producenta)
  • akryl (do wypełniania łączeń)
  • miarka stolarska
  • ołówek
  • piłka kątowa
  • pędzel

Przed przystąpieniem do montażu należy dokładnie oczyścić ścianę, do której będzie przyklejana listwa przypodłogowa. Musi być ona odtłuszczona i słucha. Warto również zagruntować ścianę. Taki zabieg nie tylko ograniczy dostęp wilgoci do listwy, ale także wzmocni jej połączenie z podłożem.

Następnie należy dokonać pomiarów i przyciąć listwę na wymiar. Klej nakłada się na listwę pędzlem – w tym również na miejsce łączenia listwy z następną. Przy czym do opakowania listew powinna być dołączona instrukcja ich montażu, która pokazuje jak zakańczać listwę, żeby efekt był estetyczny i trwały. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku listew z frezami czy bogatszym zdobieniem.

Pod względem trudności montaż listew przypodłogowych z polistyrenu jest szybki i prosty. Najprostszy jest montaż listew pełnych, które po prostu przyklejamy, usuwając delikatnie nadmiar kleju z łączeń i brzegów. W przypadku listew renowacyjnych trzeba dopilnować, aby profil dobrze przylegał do powierzchni łączenia. A jeśli montujemy listwę maskującą kable, jej wnęka powinna być w pełni dopasowana do grubości przewodów.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here