Miał węglowy

Miał węglowy jest paliwem o zmiennej jakości, co stało się przyczyną jego częściowego wycofania z obrotu. W pewnych przypadkach nadal jednak pozostaje paliwem preferowanym, a wybierając właściwy produkt, można zminimalizować wiele ryzyka związanego z opalaniem miałem.

Nieekologiczny miał

Główne zarzuty stawiane przez przeciwników miału węglowego dotyczyły jego potencjalnie negatywnego wpływu na środowisko.

  • Ze względu na drobną granulację, miał generuje większą niż inne paliwa stałe emisję pyłu zawieszonego.
  • Niektóre partie miału były wysoce zasiarczone i tworzyły spore ilości popiołu.
  • Utrudnione dozowanie paliwa sprawiało, że rosła ilość wytwarzanych szkodliwych produktów spalania.

Obecnie miał węglowy jest dostępny w ograniczonej sprzedaży np. na stronie: https://energobielsk.pl/mial-weglowy/, a wybierając sprawdzonego dostawcę, który selekcjonuje źródła pochodzenia paliw także ze względu na czystość miału, można w znacznym stopniu ograniczyć negatywny wpływ używania tego typu opału na środowisko. Nadal jest to paliwo mniej przyjazne środowisku od większości innych paliw kopalnych, jednak relatywnie niska cena i wysoka kaloryczność sprawiają, że jego użycie może być uzasadnione.

Jakie parametry powinien mieć dobry miał?

Miał nie jest, jak się go niekiedy opisuje, produktem odpadowym, w związku z czym można wobec niego stawiać nawet dość wysokie wymagania jakościowe. Podstawowym będzie granulacja, która powinna zawierać się w przedziale 1-20 mm. Ze względu na ekonomię spalania warto wybierać miał, który będzie dokładniej selekcjonowany, np. we frakcji 2-6 mm albo 12-15 mm. Podobnej wielkości drobiny będą spalały się w równym tempie, dzięki czemu powstanie mniej odpadu. Należy jednak wziąć pod uwagę, że poszczególne kotły mogą być zoptymalizowane pod kątem innej granulacji.

  • Zawartość siarki w najlepszych miałach nie przekracza 0,5%.
  • Zapopielenie nie powinno przekraczać 12%. W tym przypadku im niższa wartość, tym lepiej, ale należy odnieść to do ceny materiału.
  • Minimalna zalecana kaloryczność wynosi 22 MJ. Dostępne są miały o wyższej kaloryczności, jednak ich cena jest wysoka.

Jaka jest przyszłość miału węglowego?

Miał węglowy – gdyby chodziło wyłącznie o wpływ spalania paliw kopalnych na środowisko – byłby jedną z pierwszych frakcji objętych całkowitym zakazem używania. Ponieważ jednak zasila na przykład kotłownie osiedlowe starszego typu, które nie mogą zostać szybko zmodernizowane, przez czas jakiś opalanie miałem będzie miało miejsce. Należy jednak nadal liczyć się ze wzrostem cen, ograniczeniami dostępności i presją na przejście na czystsze typy paliw.

Artykuł zewnętrzny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here