Zdarzyło Wam się dokonać kiedyś zakupu, a potem żałowaliście decyzji? Ulegliście promocji, reklamie, spodobał Wam się produkt, a po powrocie do domu okazało się, że wcale nie jest tak atrakcyjny? Każdemu chyba przytrafiła się taka sytuacja. A co zrobić, żeby zakup dywanu nie okazał się nietrafioną decyzją?
Nabycie dywanu powinno być przemyślaną decyzją, a nie, że jest ona podjęta pod wpływem impulsu. Możemy bowiem zakupić dywan, który w sklepie bardzo nam się podobał, ale jak go ułożymy w domu, to wrażenie nie będzie już tak przyjemne.
Podstawowy błąd – wymiar dywanu
Są rzeczy, które bez problemu można kupić na tak zwane „oko”. Jednak przed zakupem dywanu i odwiedzeniu na przykład sklepu kochamydywany, warto poświęcić czas na wymierzenie kilku odcinków. Przede wszystkim chodzi o wymiary całego pomieszczenia. Dzięki temu sprzedawca będzie nam w stanie zaprezentować odpowiednie wymiary dywanu. W branży dywanowej przyjęło się na przykład, że jeśli chce się wyłożyć dywan na cały pokój, to aby symetrycznie i gustownie się prezentował, powinien z każdej strony ściany mieć odległość minimum 90 centymetrów. Dzięki temu zachowana jest symetria, a dodatkowo drzwi znajdujące się na którejkolwiek ze ścian bez żadnych utrudnień będzie można otwierać i zamykać. Nie będą one haczyć o krawędzie dywanu. Inna zasada odległości obowiązuje w mniejszych przedpokojach. Tutaj najlepiej byłoby gdyby dywanik lub chodnik zachował dystans: po10 centymetrów od ścian( lub zabudowanych szaf) jeśli chodzi o szerokość oraz 50 centymetrów od długości korytarza. Dzięki dokonaniu odpowiednich pomiarów pomieszczenia, nie zaznamy rozczarowania wielkością dywanu, gdy rozłożymy go w planowanym miejscu. Zakup za małego dywanu też popsuje wizualny odbiór mieszkania i odwróci uwagę od całej świetnie urządzonej reszty. Poza tym porażką byłoby zakupić za mały dywan pod stół z krzesłami albo pod łóżko sypialniane.
Nieodpowiednio dopasowany do całości wystroju wzór dywanu
Innym podstawowym błędem jest niekoniecznie dobrze trafiony wybór wzoru dywanu. Okazuje się, że nie do każdego stylu, w którym urządzone jest mieszkanie, każdy model będzie ładnie się prezentował. Przykładowo styl skandynawski jest minimalistycznym stylem, w którym nie sprawdzą się pstrokate, wielobarwne produkty. W stylu hampton dominuje biel i niebieski, więc również nie pasują do niego wzorzyste, pełne bogatej palety barw dodatki. Z kolei do stylu boho, którego cechą charakterystyczną są ściany w kolorach ziemi i piasku, idealnie nadawać się będą dywany w liście, pnącza roślin. W inne style doskonale wpiszą się dywany w geometryczne wzory, w kwiaty, w marokańską koniczynę.
Rodzaj materiału dywanowego
W sklepach z dywanami można zetknąć się z różnymi materiałami dywanów, na przykład poliestrowe, bawełniane, wełniane, wiskozowe, skórzane, akrylowe, polipropylenowe, jedwabne. Jedne są płasko tkane, inne mają niskie lub wysokie runo, jeszcze inne charakteryzują się długim włosiem. W zależności do jakiego pomieszczenia planujemy zakupić dywan, konieczne jest dobranie odpowiedniego gatunku dywanu. Nie do każdego pomieszczenia będzie się nadawał przytulny dywan z długim włosiem. Nie byłby on dobrym rozwiązaniem do wilgotnej łazienki, przedpokoju, do którego wchodzi się w brudnych butach, jadalni, w której pod stół wpada dużo okruchów. Dywan typu shaggy jest świetną opcją do salonu przy kanapie i pod stolik kawowy oraz do sypialni, w której cenimy urokliwy klimat. Jeśli jednak mamy zwierzaka z sierścią, to być może lepszą opcją będzie dywan z krótszym runem. W wypadku sierści praktyczne jest również przemyślenie koloru dywanu. Na jasnym dywanie ciemna sierść będzie bardzo widoczna i na odwrót, na ciemnym dywanie trudno nie zauważyć jasnej sierści. Są również pomieszczenia, w których nierozsądne byłoby kupowanie dywanu bez maty poślizgowej. Chodzi przecież o to, żeby we własnym mieszkaniu czuć się bezpiecznie i komfortowo, a nie, że musimy uważać przy każdym stawianym przez nas kroku. Jeśli myślimy o zakupie dywanu zewnętrznego, na przykład na taras, to trzeba poszukać w odpowiednich gatunkach dywanu. Przede wszystkim muszą być one odporne na wilgoć, warunki atmosferyczne, łatwe do utrzymania ich w czystości oraz najlepiej, żeby miały tak niskie runo, żeby brud nie wchodził głęboko i był trudny do usunięcia. Są także pomieszczenia i miejsca wyjątkowo często eksploatowane, tak jak biurka z krzesłami na kółkach. W takich miejscach nie ma sensu inwestować w dywan, który nie będzie odporny na ścieranie i odkształcenia. Lepiej rozejrzeć się za takim gatunkiem dywanu, który nie będzie wymagał specjalnych sprzętów do czyszczenia i pielęgnacji.
Chociaż więc wybór dywanu wydaje się sprawą banalnie prostą, to okazuje się, że nie zawsze tak to wygląda. Oprócz koloru i wzoru ozdoby dywanowej, warto wziąć pod uwagę w jakim pomieszczeniu będzie użytkowany, czy domownicy nie mają jakiejś alergii, ile czasu chcemy przeznaczyć na jego regularną pielęgnację. Poza tym istotny jest odpowiedni wymiar dywanu, co sprawi, że dywan z jednej strony będzie akuratną ozdobą, a z drugiej spełni swoje funkcje związane z ociepleniem pomieszczenia oraz ochroną podłogi przed zniszczeniami. Dzięki dokładnej analizie tych czynników z pewnością podejmiemy rozsądną i najlepszą dla nas decyzję.