Rura wentylacyjna – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

0
665

Instalacja wentylacyjna na dzień dzisiejszy cieszy się ogromną popularnością. Jednak korzystanie z takiego rozwiązania wiąże się z koniecznością zastosowania przewodów- to właśnie one odpowiedzialne są za odprowadzenie powietrza z poszczególnych pomieszczeń. Ich wybór może stanowić jednak poważny problem. Jaka średnica będzie najbardziej optymalna? Na jaki kształt rury wentylacyjnej warto się zdecydować? Jaki materiał jest godny uwagi? Co jest lepszym rozwiązaniem – sztywne czy giętkie rury wentylacyjne? Zapraszamy do lektury poniższego wpisu, który jest odpowiedzią na wcześniej postawione pytania. 

Jaka średnica będzie najbardziej optymalna?

Rura wentylacyjna to jeden z ważniejszych elementów. Zanim zdecydujemy się na jej zakup, w pierwszej kolejności powinniśmy skupić się na średnicy. To właśnie ona odpowiedzialna jest za wydajność naszego kanału. Jeśli zastosujemy wąskie rury, wówczas prędkość mas powietrza ulegnie zwiększeniu. Jest to związane bezpośrednio z generowaniem hałasu, który w wielu przypadkach jest problematyczny. Cienka rura wentylacyjna sprawia również, że wzrastają opory, czego konsekwencją jest zminimalizowanie wydajności instalacji. Najczęściej stosowane są rury, których wymiary wynoszą 14×14 bądź 14×21.

Na jaki kształt rury wentylacyjnej warto się zdecydować?

Rura wentylacyjna może mieć zróżnicowane kształty. Najpowszechniejsze są okrągłe modele, bowiem ich montaż jest komfortowy. Niestety zajmują sporo miejsca. Prostokątne przewody wymagają nieco bardziej skomplikowanych prac, jednak są w stanie bardziej optymalnie wykorzystać wolną przestrzeń. Rura wentylacyjna owalna łączy ze sobą zalety obu wcześniej wspomnianych rozwiązań.

Jaki materiał jest godny uwagi?

Rura wentylacyjna może być wykonana z aluminium, blachy ocynkowanej, PCV, stali, miedzi. Kluczowe jest to, aby była niepalna. Na dzień dzisiejszy powszechna jest ta wykonana z PCV, ze względu na swoją lekkość, sztywność i łatwość montażu. Wykorzystuje się je w budownictwie mieszkaniowym.

Co jest lepszym rozwiązaniem – sztywne czy giętkie rury wentylacyjne?

Pozostaje jeszcze jedna ważna kwestia- rura wentylacyjna może być sztywna bądź giętka. Jej wybór z pewnością nie jest oczywisty. Częściej używane są sztywne modele, bowiem ma to pozytywny wpływ na trwałość instalacji i stosunkowo niski hałas. Elastyczne rury są stosowane na mniejszych odcinkach- jest to związane z niską trwałością. Problematyczna jest również kwestia czyszczenia konstrukcji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here