Rekuperacja

Wraz ze zmianami prawa budowlanego, które chce wyegzekwować coraz niższe współczynniki przenikania ciepła w budynkach, co wiąże się z coraz większą szczelnością i termoizolacją budynków, rekuperacja staje się nie tyle wyborem, a koniecznością. Dlatego prawidłowe pytanie nie powinno brzmieć tak naprawdę: czy warto się zdecydować na rekuperację, ale: dlaczego na obecną chwilę rekuperacja w nowoczesnym budownictwie jest wyborem najlepszym!

Prawidłowa wentylacja budynków

Zanim przejdziemy do kwestii zasadności montażu rekuperacji, warto wyjaśnić, jaką pełni ona funkcję. Wszystko rozbija się tutaj tak naprawdę o wentylację budynków. Jest to coś niezwykle ważnego zarówno dla zdrowia mieszkańców, jak i dla kondycji samego budynku. Prawidłowa wymiana powietrza:

  • zapewnia ludziom i zwierzętom odpowiedni mikroklimat,
  • chroni konstrukcję budynku przed wilgocią i grzybem.

Tym samym oddychający dom to dom zdrowy pod każdym względem!

Co daje rekuperacja?

W starym budownictwie odpowiednią cyrkulację powietrza zapewniała wentylacja grawitacyjna. Była ona możliwa dzięki wszystkim nieszczelnościom budynku – zwłaszcza okien i drzwi – oraz specjalnym kanałom wentylacyjnym. Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii budowlanych i olbrzymim naciskiem na termoizolację, szczeliny zniknęły, a wraz z nimi sens straciła wentylacja grawitacyjna, która – trzeba zauważyć – powodowała niestety olbrzymie straty ciepła. I tutaj wkracza rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, która pozwala na ciągły dostęp świeżego powietrza, przy braku wysokich strat cieplnych w budynku.

Montaż rekuperacji w domu

Dzisiaj każdy nowo wybudowany dom musi spełnić rygorystyczne normy pod względem termoizolacji. Tym samym stosowanie wentylacji grawitacyjnej staje się czymś nieefektywnym zarówno pod względem samej wymiany powietrza, jak i strat energetycznych. Z tego też powodu rekuperacja staje się niejako koniecznością, jeśli chcemy, aby budynki były zarówno energooszczędne, jak i zapewniały swoim mieszkańcom odpowiedni mikroklimat.

Rekuperacja w mieście Olsztyn

Jeśli interesuje Cię rekuperacja w mieście Olsztyn i szukasz informacji na temat jej działania, montażu i kosztu całej inwestycji, to warto zapoznać się z artykułami dostępnymi na stronie OZE Projekt – firmy zajmującej się projektowaniem oraz instalacją tego typu systemów. Z reguły rekuperacja montowana jest w nowych budynkach, istnieje jednak możliwość jej zainstalowania w już istniejących obiektach. Dlatego każdy, kto myśli o wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, z pewnością znajdzie satysfakcjonujące rozwiązanie dla siebie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here