Czemu warto postawić na płytę fundamentową przy budowie domu

Płyty fundamentowe zyskują co raz większą popularność jeśli chodzi o wybór fundamentów pod budowę domu. Poza tym, że rozwiązanie sprawdza się tam, gdzie teren pod budowę jest wymagający, to dodatkowo płyty fundamentowe są tańsze i szybkie w realizacji.

Płyta fundamentowa – wady i zalety

Największą zaletą, potwierdzoną przez wielu inwestorów, jest szybkość budowy płyty fundamentowej. Może wynosić nawet 4 dni robocze, chociaż zwykle jest to około 5-7 dni. Przez brak konieczności dodatkowych wylewek (można na płycie bezpośrednio układać panele, deski, itp) oraz inne przygotowanie gruntu płyty fundamentowe to rozwiązanie tańsze od tradycyjnych metod. Do tego równomiernie rozłożone są obciążenia, uzyskujemy większą stabilność budynku. Płyty łatwiej zaizolować, bo nie ma konieczności wykonywania dodatkowych izolacji poziomych lub pionowych

Jeśli chodzi o wady to konieczne jest wcześniejsze zaplanowanie wszystkich przyłączy. W trakcie budowy płyty fundamentowej wykonywane są wszystkie przyłącza wodno-kanalizacyjne i przepusty wody oraz prądu.

Etapy powstawania płyty fundamentowej

Rozpoczynamy od wymiany gruntu. W miejscu zaplanowanym na budynek oraz 1,5-2 m wokół zostaje usunięty grunt rodzimy i na to miejsce ląduje pospółka, którą zostaje zagęszczona. Następnie budynek zostaje wytyczony po zewnętrznym obrysie i umieszczone zostają elementy brzegowe (izolacja pionowa). Po pracach ziemnych i wytyczeniu instalowana zostaje płyta fundamentowa oraz wszystkie przyłącza. Dalej izolacja termiczna pozioma, zbrojenie dolne, krawędziowe i górne, wszystko zgodnie z projektem. Na sam koniec, jeśli projekt zakłada, rozmieszczony jest system grzewczy (płyta fundamentowa z ogrzewaniem wodnym), a następnie całość zostaje zalana betonem. Po kilku godzinach zacieramy mechaniczne powierzchnie, co stanowi koniec prac. W tym momencie płyta fundamentowa jest gotowa, aby kłaść na nią dowolną podłogę, płytki, panele, deskę, itp.

Koszt płyty fundamentowej

Koszt płyty fundamentowej

Jak to zwykle bywa – to zależy. Przede wszystkim od projektu budynku, wielkości płyty, rozłożenia przyłączy, instalacji grzewczych. Na koszt wpływ ma też uwarunkowanie terenu i lokalizacja. Dokładne koszty niestety każdorazowo trzeba oszacować dla konkretnego przypadku, dlatego zapraszamy do firmy Termico, gdzie przygotujemy bezpłatnie kalkulację dla Twojej płyty fundamentowej. Z reguły jednak płyta fundamentowa jest rozwiązaniem tańszym od tradycyjnego fundamentu, dlatego też warto nawet porównać cenę obu metod stawiania fundamentów, przed ostatecznym podjęciem decyzji co do budowy domu.

[Głosów:2    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here