Z każdym kolejnym rokiem rośnie zainteresowanie paliwami ekologicznymi. Zapewne jest to wypadkową wzrostu świadomości ludzi. Jeśli i Ty dojrzałeś do takiej decyzji, to warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego typu paliw. W dzisiejszym artykule omówimy pellet drzewny. Przedstawimy jego definicję, największe zalety oraz kryteria wyboru tego rodzaju paliwa.
Co to jest pellet drzewny?
Pellet drzewny to rodzaj paliwa, które jest produkowane z przetworzonych zrębków. W czasie produkcji zrębki są prasowane z użyciem wysokiego ciśnienia. Główną cechą pelletu jest dosyć wysoka kumulacja energii oraz bardzo niska zawartość popiołu i wilgoci. Pellet wykazuje szerokie zastosowanie. Warto podkreślić, że do produkcji pelletu nie jest konieczne wycinanie dodatkowych drzew. Pellet jest produkowany z odpadów po wycince.
Jakie zalety ma pellet drzewny?
Wspomniana przed chwilą mała ilość popiołu, to jedna z największych zalet pelletu drzewnego. Wedle przeprowadzonych wyliczeń w wyniku spalania 1 tony pelletu powstaje zaledwie 3 kg popiołu. Pellet jest przez ekspertów zaliczany do odnawialnych źródeł energii. Dużym atutem pelletu jest łatwość transportu i przechowywania. Pellet drzewny nie pozostawia brudzących odpadów tam, gdzie jest składowany. Do niepodważalnych zalet tego rodzaju paliwa możemy zaliczyć niski poziom emisji dwutlenku węgla, jaki wydziela się w trakcie spalania. Spalanie pelletu drzewnego odbywa się w samoobsługowych kotłach.
Jak obliczyć zapotrzebowanie na pellet?
Jeśli planujesz zakup tego rodzaju paliwa, to najpierw powinieneś obliczyć ilość, jakiej będziesz potrzebował. Kalkulacja zapotrzebowania musi uwzględniać wielkość ogrzewanego budynku oraz cel, do jakiego będzie stosowane paliwo. Pellet może przecież służyć nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale także do podgrzewania wody. W kalkulacji musisz uwzględnić także panujące warunki atmosferyczne oraz poziom termoizolacji budynku. Wedle szacunkowych wyliczeń dla domu o powierzchni 150 m2 powinieneś zakupić ok. 3,5-5,5 tony pelletu drzewnego. Oczywiście mówimy tu o dobrej jakości paliwie. W przypadku gorszej jakości pelletu te wartości na pewno będą wyższe. Kalkulator zużycia pelletu, który pozwoli Ci wyliczyć dokładne zapotrzebowanie, dostępny jest na stronie pangroszek.pl.
Jakie cechy ma dobry pellet drzewny?
Słów kilka warto poświęcić wyborowi dobrej jakości pelletu. Przecież od tego czynnika zależy potrzebna ilość paliwa oraz koszty ogrzewania. Warto zatem poszukać pelletu o najlepszych cechach jakościowych. Dobrym pomysłem może być zakup worka o małej pojemności w celu przetestowania pelletu.
Jak ma przebiegać taki test? Po pierwsze po spaleniu pelletu powinieneś sprawdzić ilość popiołu, jaka pozostała w kotle. Obecność żużlu i dużej ilości popiołu to sygnał, że masz do czynienia z marnej jakości surowcem. Pellet niskiej jakości jest często zanieczyszczony piaskiem, klejem oraz innymi odpadami.
Dobrej jakości surowiec ma jednolite wymiary i kolor. Standardowa średnica pelletu powinna wynosić 6-8 mm. Drobniejszy pellet warto wybrać do kotłów niskoemisyjnych. Przy większych urządzeniach najlepszym wyborem będzie pellet o średnicy 8 mm. Zapach pelletu musi przypominać zapach naturalnego drewna. Bardzo ważnym kryterium oceny pelletu jest poziom wilgotności. W dobrej jakości surowcu waha się on w granicach 7-12%. Warto sprawdzić, czy w worku z pelletem nie ma trocin lub pokruszonych kawałków. Wysokiej klasy pellet powinien mieć specjalny certyfikat jakościowy.
Duży wybór dobrej jakości pelletu możesz znaleźć na stronie: https://pangroszek.pl/sklep/. Sklep internetowy Pan Groszek oferuje swoim Klientom wyselekcjonowane produkty, które charakteryzują się najwyższą wydajnością.