Na co zwrócić uwagę przed zakupem mieszkania

Własne mieszkanie stanowi obiekt marzeń wielu rodzin, jednak droga do jego realizacji zazwyczaj nie bywa usłana różami. Ceny metra kwadratowego od długiego okresu ustawicznie rosną, a ten fakt sprawia, że zakup nawet niewielkiego lokalu wiąże się z dużą inwestycją, często wspieraną kredytem hipotecznym. Warto dokładnie przemyśleć własne potrzeby, skonfrontować je z możliwościami i starannie przygotować się do realizacji transakcji. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Metraż i lokalizacja

Kwestie metrażu i lokalizacji są ze sobą nierozerwalnie związane. Mówiąc wprost – im lepsza lokalizacja, tym wyższa cena. Warto więc zastanowić się, co jest dla nas warunkiem kluczowym. Jeżeli posiadamy dużą rodzinę lub pracujemy w domu i niezbędne jest wygospodarowanie przestrzeni roboczej, to naturalnym wyborem będzie większe mieszkanie, nawet kosztem zwiększenia odległości od centrum. Z drugiej strony, osoby ściśle związane z życiem miasta, raczej nie będą szukały miejsc na jego obrzeżach. Oczywiście poza walorami funkcjonalnymi istnieją też przesłanki indywidualne. Dobrym pomysłem będzie skonsultowanie ze wszystkimi członkami rodziny tego, czy bardziej zależy im na szybkim dostępie do kin, teatrów i ogólnie rozumianej infrastruktury przemysłu rozrywkowego, czy też nadrzędną wartością jest bliskość natury i możliwość odbywania długich spacerów. 

Kolejnym ważnym zagadnieniem jest logistyka. Pod tym pojęciem rozumiemy rozwiązania komunikacyjne, które umożliwią nam dotarcie do pracy lub szkoły. W tym wypadku istotna jest nie tyle odległość, ile dostępność i wygoda zarówno dróg publicznych, jak i środków komunikacji zbiorowej. O tym, jak dużą wartość ma dobre skomunikowanie, możemy przekonać się, śledząc ceny mieszkań położonych w pobliżu warszawskich stacji metra. Wygodny dostęp do szybkiego środka transportu znacząco winduje ceny lokali położonych w jego obrębie.

Rynek wtórny czy pierwotny?

Kupno mieszkania od dewelopera oznacza komfort bycia pierwszym lokatorem. Zaleta ta ma wartość niewymierną, jednak dla wielu osób może być istotna. Minusem jest fakt kupowania białej karty – nie wiemy, kto zostanie naszym sąsiadem, często zagadką jest też to, jak z upływem lat zmieni się widok za oknem. Pamiętajmy też, że wraz z nami do budynku wprowadzą się inne rodziny, co jest równoznaczne z długim okresem przysłuchiwania się hałasom remontowym.

Nie zawsze mamy wybór między lokalami świeżo oddanymi a tymi z drugiej ręki. Ścisłe centra miast, szczególnie rejony zabytkowe nie dysponują przestrzeniami, na których deweloperzy mogliby realizować nowe inwestycje. W takim wypadku pozostaje poszukiwanie ofert z drugiej ręki. To rozwiązanie ma kilka zalet. Możemy zapoznać się z faktycznym stanem mieszkania, a także, co niemniej ważne, z jego sąsiedztwem. Nawet jeśli konieczny będzie remont lub prace przystosowawcze, to i tak przeprowadzka może nastąpić szybciej niż w przypadku kupna lokalu w dopiero powstającym budynku. Niezaprzeczalnym atutem jest też możliwość natrafienia na wyjątkowo atrakcyjne propozycje. W tym miejscu warto wspomnieć o ofertach, które możemy znaleźć pod adresem https://almarpremium.pl/. Wybór dokonany przez firmę Almar Premium Real Estate obejmuje wyselekcjonowane pozycje wyjątkowych mieszkań, domów, a także gruntów. Decyzja o kupnie mieszkania nie jest łatwa, tym bardziej warto zaufać profesjonalistom i powierzyć im trud znalezienia najlepszego rozwiązania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here