Prawidłowe oświetlenie pomieszczeń mieszkalnych jest gwarantem nie tylko komfortu, ale też bezpieczeństwa mieszkańców. Ilość światła dziennego, czyli tego, które oferuje nam słońce, nie jest wartością stałą, wpływ mają na nią warunki pogodowe, położenie domu lub mieszkania względem stron świata, wreszcie powierzchnia i rodzaj okien. Jedno jest pewne – bez światła żyć się nie da, dlatego wybór oświetlenia stanowi istotną kwestię zasługująca tym samym na uwagę. Porozmawiajmy o świetle w domu.
Światło w domu
Podstawowym zadaniem, którego realizacji oczekujemy od źródeł światła, jest zapewnienie takiego poziomu jasności we wnętrzach, który pozwoli na wygodne funkcjonowania niezależnie od pory roku i dnia. Ten obowiązek powierzamy oświetleniu głównemu, często jest to żyrandol umieszczony w centralnym punkcie sufitu. Generowane światło powinno być przyjazne dla wzroku i odpowiednio rozproszone. Unikniemy dzięki temu zmęczenia oczu oraz niekontrolowanych cieni. Istotny jest dobór źródła światła, czyli żarówki. W czasach królowania żarówek żarowych podstawowym ich parametrem była moc określana w watach, a jedynym dylematem podczas zakupów pozostawał wybór odpowiedniego gwintu mocującego. Specyfikacje dzisiejszych żarówek operują takimi wartościami jak luxy, lumeny, kelviny. Co to właściwie znaczy i czym one się różnią?
Luxy, lumeny, kelviny. Jak zrozumieć parametry żarówek?
Lux to miara natężenia światła w przeliczeniu na określoną powierzchnię. Czyli, krótko mówiąc, dowiadujemy się, z jaką jasnością zostanie oświetlony na przykład 1 mkw. podłogi. Wartość ta jednak zmienia się w zależności od odległości i efekt będzie zupełnie inny w przypadku żyrandola zawieszonego na wysokości 2 metrów, a innych przy 3 metrach.
Dla potrzeb domowych bardziej przydatna może okazać się wartość wyrażona w lumenach. Określa ona moc światła, nie oznacza to jednak, że jest równoznaczna z dobrze znanymi watami. Obowiązuje jednak zasada mówiąca, że im więcej lumenów tym jaśniej. Możemy też przyjąć uproszczony przelicznik 100 lumenów = ok. 14W, a ta informacja pozwoli nam na dobranie mocy zgodnie z indywidualnymi potrzebami.
Skala Kelvina odpowiada za określenie temperatury barwy światła. Im wartość ta jest niższa, tym barwa jest cieplejsza, czyli zbliżona do koloru żółtego. Na rynku dostępne są żarówki o szerokiej gamie temperaturowej, możemy więc pokusić się o dobór odpowiedniego oświetlenia zarówno do pomieszczeń przeznaczonych do wypoczynku i rekreacji, gdzie zdecydowanie bardziej sprawdzi się ciepłe oświetlenie, jak i do miejsc użytkowych, gdzie z powodzeniem możemy stosować światło zimne. Ciepła barwa to zakres od 2200 K do ok. 3300 K, wartości wyższe oznaczają barwę zimną. Odpowiednio operując barwą oświetlenia, zyskujemy też duże możliwości kreowania atmosfery pomieszczeń. A to przecież również bardzo ważna rola oświetlenia.
Odwiedzając stronę salonu oświetleniowego Mariner, która jest dostępna pod adresem mariner-lampy.pl, z łatwością odkryjemy ogromny wybór asortymentu o niezwykle zróżnicowanej stylistyce. Nie tylko żyrandole, ale też kinkiety, plafony, czy dyskretne oświetlenie punktowe pozwolą na nadanie wnętrzu wyjątkowego klimatu. Mariner udowadnia, jak efektowne potrafi być połączenie cech użytkowych z dekoracyjnymi.