Do czego służy chiller?

Obecnie ciężko obejść się bez klimatyzacji, zwłaszcza w biurowcach, gdzie pracuje duża ilość osób. Podczas gorącego lata, kiedy temperatury sięgają nawet do 35 stopni Celsjusza, wejście do klimatyzowanego i chłodnego pomieszczenia staje się wielką ulgą.

Właściwie nie zastanawiamy się nad tym jak działa klimatyzacja i czy ma ona jakiś wpływ na środowisko naturalne. Jeżeli właśnie jesteśmy na etapie budowy instalacji klimatycznej, to warto zapoznać się z jej bardziej przyjazną dla środowiska alternatywą, jaką jest instalacja z zastosowaniem wody lodowej i chillera. Czym tak właściwie jest chiller i woda lodowa, która jest wykorzystywana w takich instalacjach? Czy warto zainwestować swoje fundusze w odpowiedni projekt specjalnie dostosowany do naszego budynku?

Jak działa chiller?

Chiller to nic innego jak agregat wody lodowej (inaczej zwany też wytwornicą wody lodowej). Instalacja z wodą lodową w swojej budowie jest podobna do tradycyjnych systemów ogrzewania. Zasadniczą różnicą między instalacją ogrzewania, a chillerem jest zasilanie chłodną wodą a nie ciepłą. Cała instalacja składa się z rozbudowanego systemu pomp i zaworów. Chłodna woda dociera nimi do odbiorników ciepła, które w tym przypadku nazywają się klimakonwektorami. Na początku woda ma temperaturę, która oscyluje w granicach 10-16 stopni Celsjusza. Następnie woda wraca do chillera i tam jest chłodzona do temperatury 6 stopni Celsjusza. Więcej na https://energycool.pl/produkty/wytwornica-wody-lodowej-chiller/

 Instalacja wody lodowej

Dlaczego warto zainwestować w wodę lodową?

Obecnie coraz częściej spotykamy się z takimi instalacjami, zwłaszcza w dużych i średnich budynkach. Zaletą tego typu instalacji niewątpliwie będą niskie koszty utrzymania i rachunków. Co prawda nakłady finansowe na budowę takiej instalacji z chillerami i wodą lodową przewyższają koszty tradycyjnej freonowej klimatyzacji, jednak późniejsze niskie rachunki rekompensują wcześniejsze inwestycje. Warto także wspomnieć o wpływie na środowisko, jaki mogą mieć freonowe instalacje. Jak przy każdym urządzeniu może dojść do uszkodzeń i usterek, przez co bardzo szkodliwy freon może dostać się do atmosfery. Emisja freonu powoduje zanikanie warstwy ozonowej. Biorąc pod uwagę zanieczyszczenia i zniszczenia naszej planety, jakie powstały w wyniku naszej działalności, warto zainteresować się bardziej przyjaznymi dla środowiska rozwiązaniami, a właśnie takim rozwiązaniem jest instalacja wody lodowej (przy zastosowaniu wody lodowej, w przypadku uszkodzeń na zewnątrz wydobywa się tylko woda. Warto tu jednak dodać, że bardzo rzadko dochodzi do problemów technicznych przy tego typu instalacjach).

Instalacja wody lodowej

Systemy chłodnicze wykorzystujące wodę lodową są trudne do zaprojektowania. Dlatego potrzebni są do tego wykwalifikowani specjaliści, którzy będą w stanie przystosować projekt do warunków naszego budynku. Obecnie powstaje coraz więcej firm, które oferują klientom pełny zakres usług związany z realizacją projektu a także poradnictwem. Zastosowanie chillerów staje się bowiem coraz bardziej popularne, głównie ze względu na brak negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Dowiedz się więcej na stronie energycool.pl

Energycool, ul. Kamieńskiego 51 30-644 Kraków, tel. 510 055 666.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here