Obowiązek wymiany pieca dotyczy każdego gospodarstwa domowego. Warto wiedzieć, że na wymianę pieca można otrzymać dofinansowanie. Jak je otrzymać i jaki piec zakupić? Czy palić pelletem czy ekogroszkiem? O tym wszystkim przeczytasz w poniższym artykule.
Dlaczego ekologiczne formy ogrzewania są tak ważne?
Do atmosfery dostaje się dużo szkodliwych gazów z pieców węglowych, szczególnie w miesiącach zimowych. Palenie węgla niskiej jakości przyczynia się do wzrostu stężenia smogu, który jest szkodliwy dla otoczenia. Z tego powodu kluczowe stało się szukanie nowych, lepszych źródeł ogrzewania.
Kto może otrzymać dofinansowanie do wymiany pieca?
Wysokie koszty wymiany pieca z pewnością odstraszają właścicieli gospodarstw domowych. Dofinansowanie przyznawane jest zarówno przedsiębiorcom, spółdzielniom, fundacjom, jak i osobom fizycznym.
Gdzie ubiegać się o dopłatę?
Często urzędy gmin prowadzą programy dofinansowania. Jeśli jednak gmina nie ma takich dotacji, może skorzystać z kredytu udzielanego prze Bank Ochrony Środowiska. Przy spełnieniu odpowiednich wymagań może otrzymać umorzenie pewnej części kredytu. W zależności od województwa kwoty dopłat mogą się od siebie różnić, zwykle jednak to dopłata ok. 80 %.
Jak uzyskać dofinansowanie do wymiany pieca?
Przed wymianą pieca należy uzupełnić wniosek, podpisać i wraz z wymaganymi załącznikami złożyć w odpowiednim urzędzie. Trzeba też wyrazić zgodę na wizytę kontrolerów z Urzędu Miasta. Ich zadaniem jest stwierdzenie, że posiadasz kocioł grzewczy starego typu. Po wizycie kontrolerów następuje podpisanie umowy. Po zakupie i zamontowaniu należy złożyć do instytucji faktury potwierdzające zakończenie zadania. W przeciwnym wypadku dofinansowanie nie zostanie wypłacone. Kolejność jest tu niezwykle ważna.
Ulga termomodernizacyjna, obniż swój podatek
Oprócz jednorazowej dotacji, wydatki poniesione na wymianę pieca można odliczyć w pełnej kwocie wydatku. Próg to 53 tysiące złotych. Należy kupować towary, produkty i usługi oraz poczynione wydatki odliczać w deklaracji rocznej PIT.
Dobry ekogroszek
Piec na ekogroszek to dobre rozwiązanie dla gospodarstw domowych. Tona ekogroszku kosztuje około tysiąc złotych, ale ekogroszek cechuje się wysoką kalorycznością. Oznacza to, że nie trzeba zużyć go dużo, by w domu zrobiło się ciepło. Tani ekogroszek w sklepie na pewno kusi ceną, ale czy warto go kupować? Lepiej kupować ekogroszek wysokiej jakości, nawet nieco droższy, gdyż przy gorszej jakości ekogroszek nie przyniesie nam oczekiwanych efektów. Dobry produkt posiada odpowiedni certyfkat.
Zalety pieca na pellet
Dobrym rozwiązaniem jest piec na pellet. Jest to paliwo pochodzenia roślinnego, głównie z odpadów drzewnych. Pellet daje dużo ciepła, ponadto przy opalaniu powstaje niewiele popiołu oraz zanieczyszczeń. Sporo czynności w piecach jest w pełni zautomatyzowanych, przez co wystarczy raz na tydzień dorzucać opał. Piece te wymagają regularnego czyszczenia, jak zresztą każdy inny kocioł na paliwo stałe. Minusem z pewnością jest spory koszt instalacji, jednak na piece te także można uzyskać dotację.
Jaki kocioł na pellet wybrać?
W większości kotły są urządzeniami jednofunkcyjnymi, a to oznacza, że jeśli chcemy mieć ciepłą wodę, konieczne będzie dokupienie dodatkowych elementów. Istnieją kotły wielofunkcyjne, które są przeznaczone do spalania pelletu oraz ekogroszku. Moc powinna być dobrana do indywidualnych potrzeb danego domu. Warto poradzić się kominiarza, by sprawdził przyłącze kominowe i na tej podstawie wybrać model pasujący do danej średnicy.
Osoby zainteresowane dotacją, powinny się pośpieszyć. Nie wiadomo, jak długo rządowe programy będą działać, a chętnych jest sporo.