Drzwi zewnętrzne są niezbędnym elementem każdego domu i mieszkania. Jednak aby spełniały swoje zadanie, muszą przede wszystkim posiadać odpowiednią konstrukcję, zgodną z normami budowlanymi. Wybierając je, warto również samemu zwracać uwagę na ich parametry. Zobaczmy zatem, które z nich będą najważniejsze.
Bezpieczeństwo
Drzwi zewnętrzne to element domu lub mieszkania, który w niezwykle istotny sposób wpływa na poziom bezpieczeństwa. Dlatego też decydując się na ich zakup, należy koniecznie zwrócić uwagę na zastosowane w nich technologie, które sprawiają, że włamanie do domu jest niemożliwe lub stanowczo utrudnione.
Najlepszym wyborem są zamki o najwyższym współczynniku antywłamaniowym, wyposażone w cztery przesuwne bolce. Zamiast jednak kierować się opisem, najlepiej będzie skorzystać z profesjonalnych oznaczeń klas bezpieczeństwa, w zakresie od RC1 (najniższa klasa, z możliwością sforsowania bez narzędzi) do RC4 (klasa najwyższa).
Decydując się na zamki klasy RC3 i RC4, będziemy mieć pewność, że ewentualny włamywacz nie poradzi sobie zbyt szybko z naszymi drzwiami, a wręcz może zostać szybko zniechęcony do ich sforsowania. Drzwi tego typu powinny stawiać opór złodziejowi przez minimalnie 10 minut, a dodatkowo wymagają używania wielu ciężkich, nieporęcznych i hałaśliwych narzędzi do ich pokonania. Oznacza to, że praktycznie każdy przypadkowy włamywacz zrezygnuje, a nawet najlepiej przygotowany będzie musiał się nieźle natrudzić, by jednocześnie nie zaalarmować nikogo z sąsiadów.
Izolacja termiczna
Drzwi, pomimo iż konieczne w każdym domu, mogą stać się miejscem ucieczki cennego ciepła, jeśli nie zostały wyposażone w specjalne wkładki termiczne. Normy budowlane narzucają obecnie specjalne zasady dotyczące stosowania drzwi o odpowiednich współczynnikach przenikalności cieplnej.
I tak, wybierając drzwi zewnętrzne do mieszkań, do których wchodzi się z ogrzewanej klatki schodowej, możemy zdecydować się na praktycznie wszystkie ich modele. W przypadku mieszkań, do których wchodzi się z nieogrzewanej klatki schodowej, a także w przypadku domów wolnostojących współczynnik Ud powinien wynosić 1,5 W/m2K lub mniej. Najbardziej wymagające są jednak domy energooszczędne (Ud < 1 W/m2K) oraz pasywne (Ud < 0,8 W/m2K).
Izolacja akustyczna
To kolejny istotny parametr, zwłaszcza dla osób, które lubią cieszyć się idealną ciszą w domu, a mieszkają w budynku wielorodzinnym, w którym znacznie łatwiej o hałasy. Drzwi zewnętrzne powinny dobrze tłumić hałas, dlatego polecamy wybór tych, które tłumią go nawet o 42 dB. Dzięki temu są w stanie wyciszyć do poziomu komfortu nawet takie hałasy, jak odgłosy jadącej ciężarówki czy wyjątkowo głośne rozmowy na klatce schodowej.
Wygląd
Ostatnią, ale nie najmniej ważną cechą drzwi zewnętrznych jest ich wygląd. Powinny przede wszystkim podobać się właścicielom i dobrze pasować do całego wystroju domu lub mieszkania, dzięki czemu pozwolą na uzyskanie optycznie najlepszego wrażenia.