Ściągacze izolacji

Gdy chcesz wymienić wtyczkę w urządzeniu elektrycznym lub przez przypadek zerwiesz kabel i musisz go ponownie scalić, a nie chcesz ryzykować skaleczenia przy usuwaniu płaszcza zabezpieczającego metalowy rdzeń, sięgnij po proste narzędzia do zdejmowania izolacji z kabli. Charakterystyczne szczypce, które z wyglądu przypominają tradycyjne kombinerki, dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu końcówki dają możliwość bezpiecznego i szybkiego usuwania izolacji z kabli o różnych przekrojach.

Ściągacze izolacji – rodzaje

W sprzedaży znajdziesz wiele rodzajów narzędzi do usuwania izolacji z różnych rodzajów przewodów elektrycznych, kabli koncentrycznych, przewodów fotowoltaicznych i innych, np. https://ingar.pl/produkty/narzedzia-reczne/narzedzia-do-zdejmowania-izolcji,2,237. Podstawową kategorią tego typu narzędzi są szczypce nożycowe kosztujące zwykle nie więcej niż kilkanaście-kilkadziesiąt złotych. To narzędzia zupełnie wystarczające do typowych zastosowań domowych, skutecznie zastępujące tradycyjne nożyki i kombinerki. Jeśli szukasz sprzętu bardziej profesjonalnego, dobrym wyborem będą  tzw. strippery. To umiejętnie wyprofilowane narzędzia do zdejmowania izolacji z kabli, minimalizujące ryzyko uszkodzenia metalowego rdzenia, przystosowane do obróbki kabli o różnych przekrojach i średnicach. W tej kategorii sprzętu znajdziemy również narzędzia automatyczne dedykowane profesjonalnym monterom i elektrykom. Alternatywą dla specjalistycznych szczypiec o różnorodnej konstrukcji są noże obrotowe i monterskie.

Jak korzystać ze ściągaczy izolacji?

Niezależnie od rodzaju wybranego narzędzia do ściągania płaszcza izolacyjnego z kabli zasada działania takiego sprzętu jest zawsze podobna. W przypadku narzędzi podstawowych łapiemy szczypcami końcówkę kabla. W tym momencie następuje przecięcie warstwy izolującej metalowy rdzeń. Następnie przesuwamy szczypce w kierunku przeciwnym do kabla, tak by zdjąć izolację. Niestety takie narzędzia nie gwarantują, że przez przypadek nie uszkodzimy metalowego rdzenia. Większą precyzję i wygodę pracy zapewniają profesjonalne narzędzia do zdejmowania izolacji, w tym strippery, zwłaszcza ich automatyczne wersje – w tym przypadku do zdjęcia izolacji nie używamy siły. Wystarczy nacisnąć przycisk, a narzędzie przetnie i zdejmie płaszcza izolacyjny z metalowego rdzenia. Oczywiście takie narzędzia są odpowiednio droższe.

Używając nawet najprostszych narzędzi do ściągania izolacji, takich jak szczypce nożycowe, ryzyko przypadkowego skaleczenia podczas pracy będzie zdecydowanie mniejsze niż wówczas, gdy korzystasz ze zwykłego noża. Stosując tego typu narzędzia, minimalizujesz również szansę na zerwanie metalowego rdzenia, dzięki czemu prace montażowe są szybsze i mniej frustrujące.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here