Kupując nowe mieszkanie lub dom, które jest w stanie deweloperskim coraz chętniej korzystamy z pomocy specjalistów zajmujących się projektowaniem wnętrz. Jednak nie wielu z nas wie jak droga, w niektórych sytuacjach jest to usługa. Dzisiaj postaramy się przybliżyć Ci nieco proces powstawania projektu ale najważniejszą uwagę skupimy na związanych z nim kosztach.

Pomoc dla niezdecydowanych!

Chcesz aby Twoje mieszkanie zachwycało nie tylko wyglądem ale również i funkcjonalnością?
Nie wiesz na jakie podłogi się zdecydować oraz jak prawidłowo rozplanować rozkład poszczególnych pomieszczeń? Projekt wnętrza z pewnością rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości a także pomoże Ci w podjęciu ostatecznej decyzji. Jest to pewnego rodzaju rzut na plan mieszkania/domu zawierający w swojej treści wiele istotnych szczegółów, które ułatwią pracę przyszłym wykonawcom a Tobie zagwarantują komfortowe życie w nowym miejscu zamieszkania.

Oprócz wysokiej ceny, która dla znacznej większości jest największym minusem, korzystania z usług projektanta wnętrz, to cieszy się ona dużą popularnością szczególnie wśród młodych ludzi. Klienci, którzy z pomocą specjalisty spełnili swoje marzenie o nowoczesnym mieszkaniu za największą zaletą uważają sam fakt, że to nie oni a osoba trzecia musiała zmierzyć się z zaplanowaniem tego jak ma wyglądać oraz zostać zagospodarowana przestrzeń w mieszkaniu.
Projektanci są na bieżąco z obowiązującymi trendami, posiadają dużą wiedzę, która pozwala w prosty sposób ukryć mankamenty oraz defekty np. nieustawnego salonu czy innego pomieszczenia wydobywając tym samym jego atuty.

Nie myl również projektanta z architektem. W momencie kiedy wiesz dokładnie w jakim stylu ma być urządzone Twoje wnętrze, interesujesz się aranżacją a także masz duszę artysty projektant nie będzie Ci potrzebny. Wtedy wystarczy Ci tylko pomoc architekta, który pomoże uporać Ci się z nieco bardziej technicznymi zagwozdkami.

Wysokie koszty usługi

Ceny wykonania projektu przez profesjonalistę uzależnione są od kilku czynników. Oczywiście wszystko zależy od miasta, ceny w Warszawie są o połowę droższe od tych z Łodzi, dodatkowo pod uwagę bierze się powierzchnię całkowitą mieszkania/domu lub innego lokalu użytkowego oraz zakres prac projektanta. Niekiedy firmy kuszą różnymi promocjami i rabatami, dodatkowym udogodnieniem jest prowadzona przez większość projektantów, możliwość konsultacji oraz przygotowanie projektu online.

Wyróżnić możemy dwa rodzaje projektów – podstawowy oraz kompleksowy. Pierwszy opiera się jedynie na wykonaniu co najmniej dwóch propozycji układu nieruchomości oraz doborze odpowiedniego ustawienia mebli. Natomiast projekt kompleksowy niekiedy swoją grubością przypomina książkę. W tym wypadku rozkład każdego pomieszczenia jest rozpatrywany indywidualnie – łazienka, kuchnia, salon, sypialnia, przedpokój itp. z uwzględnieniem takich szczegółów jak rodzaj i kolor materiałów użytych do wykończenia.

Poniżej przedstawiamy Ci przykładowy cennik usług obowiązujący w większości warszawskich firm:
– mieszkania o powierzchni 30-50 m2 – 60 zł za m2;
– mieszkania o powierzchni 50-60 m2 – 50 zł za m2;
– mieszkania o powierzchni 60-70 m2 – 45 zł za m2;
– mieszkania o powierzchni 70-90 m2 – 42 zł za m2;
– projekt kompleksowy – 150 zł za m2.

– domu o powierzchni 90-100m2 – 41 zł za m2;
– domu o powierzchni większej niż 100m2 – 40 zł za m2;
– projekt kompleksowy – 130 zł za m2.

Zakładając ze Twoje mieszkanie ma 64m2 powierzchni projekt powinien wynieść Cię około 2880 zł. Jak widać jest to dosyć kosztowne, do tego należy doliczyć także ceny za dodatkowe konsultacje oraz wprowadzanie zmian w projekcie. Każda kolejna wizyta u projektanta wiąże się z wydaniem 100-200 zł.
Plusem natomiast jest to, że jeżeli nie chcesz i nie potrzebujesz nie musisz wykonywać projektu całego mieszkania. Skup się na tym, na czym zależy Ci najbardziej. Projekt funkcjonalnej kuchni o powierzchni do 15 m2 to wydatek jedynie 400 zł.
Czas realizacji kompleksowego projektu trwa zazwyczaj nie dłużej niż dwa tygodnie.

Pamiętaj, że zanim przystąpisz do prac związanych z wykończeniem mając w ręku kompleksowy projekt, masz możliwość jeszcze do zmiany rozkładu pomieszczeń – jeżeli doszedłeś do wniosku, że lepiej będzie jeżeli ścianka działowa stanie po lewej stronie samodzielnie nanieś zmianę na projekt lub skontaktuj się z osobą go wykonującą. Ważne jest aby ostatecznych zmian dokonać przed przekazaniem projektu ekipie remontowej, która zajmie się wykończeniem nieruchomości.

Podsumowując koszty związane z zaprojektowaniem sobie wymarzonej kuchni czy łazienki lub całego domu to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Jeżeli wiesz, że sam nie poradzisz sobie z zaplanowaniem wyglądu swojego przyszłego miejsca zamieszkania i jednocześnie chcesz aby było ono urządzone w sposób nowoczesny i funkcjonalny wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z profesjonalistą. Ta kosztowna z pozoru inwestycja z pewnością zwróci Ci się z nawiązką!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here