Nabywcy nieruchomości w stanie deweloperskim, często mierzą się z zamiarem wynajęcia architekta wnętrz. Jest to dosyć kosztowna decyzja ale w sytuacji kiedy sami nie mamy pojęcia o tym jak urządzić mieszkanie, aby było nie tylko ładne ale przede wszystkim ustawne i funkcjonalne to najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy specjalisty. Również rozważasz taką opcję? Chcesz wiedzieć na czym polega oraz ile kosztuje praca architekta wnętrz? Zapraszamy dalej!

Architekt czy projektant?

Zawód “praktycznego” architekta często mylony jest z zawodem “artystycznego” projektanta bowiem w obu przypadkach efektem ich pracy jest mieszkanie urządzone w nowoczesnym stylu. Jednak nie należy ich ze sobą mylić. Architekt to osoba, która jest odpowiedzialna za urządzenie mieszkania praktycznie od podstaw, podejmuje decyzję o przebudowie lub przeniesieniu poszczególnych elementów takich jak: ściany działowe, ciąg instalacji elektrycznej itp.

Cena pracy architekta ściśle powiązana jest z zakresem prac przez niego wykonywanych.
Oprócz tego dochodzi także wielkość powierzchni całkowitej nieruchomości oraz oczywiście lokalizacja. Najdrożsi są architekci ze stolicy oraz większych miast takich jak Kraków, Gdynia, Wrocław.

Wśród usług oferowanych przez architektów wyróżnić możemy:
– jednorazową konsultację;
– przygotowanie projektu podstawowego;
– przygotowanie projektu kompleksowego;
– przygotowanie projektu kompleksowego wraz z nadzorem nad pracami ekipy wykończeniowej;

Zaczynając od pierwszej oferty, która jest najtańsza (jej cena waha się w granicach 100-300 zł) to dobra opcja dla tych osób, które potrzebują jedynie porady dotyczącej niewielkiej zmiany w mieszkaniu np. wstawienia ściany działowej lub jej usunięcie itp.

Projekt podstawowy opiera się na przygotowaniu dwóch lub trzech układów funkcjonalnych nieruchomości oraz ogólny zarys wystroju wnętrza co umożliwi Ci jego wstępną wizualizację. Do tego projektu architekci dołączają również krótki opis zawierający propozycje rodzajów materiałów użytych do wykończenia mieszkania zgodnie z zamierzonym planem.

Projekt kompleksowy najczęściej składa się z kilkudziesięciu stron i opracowywany jest nie tylko pod względem układu funkcjonalnego ale także rozkładu instalacji elektrycznej, wodno kanalizacyjnej, ogrzewania centralnego, ścian nośnych itp. Zawiera wskazówki dla ekipy remontowej oraz szczegółowe plany każdego pojedynczego pomieszczenia wraz z rozstawem mebli i pełnymi nazwami użytych materiałów. Tego typu usługa jest niestety dwa razy droższa od poprzedniej.

Projekt kompleksowy z nadzorem oprócz tego, że w swojej treści zawiera dosyć wyczerpujące opisy, to jest on najlepszą opcją dla osób, które same nie chcą lub nie mają czasu na kontrolowanie ekipy remontowej. Nierzadko także architekci oferują zakup materiałów oraz ich dostarczenie na miejsce.

Koszty…

Cena będzie różna w zależności od tego jaką usługę wybierzesz. Koszt projektu podstawowego to 35 zł za m2, projektu kompleksowego – 70 zł za m2, projektu kompleksowego z nadzorem to wydatek rzędu 180 zł za m2. Oczywiście pamiętaj, że są to kwoty przypuszczalne, każdy projekt zazwyczaj rozpatrywany jest indywidualnie więc i koszty mogą nieco się od siebie różnić.
Przypuśćmy, że zakupiłeś nieruchomość w stanie deweloperskim o powierzchni 124 m2 i zdecydowałeś się na usługę kompleksową z nadzorem nad pracami, wtedy koszt całkowity usługi wyniesie Cię ok. 22 320 zł. Ta suma pieniędzy z pewnością wystarczyłaby na pokrycie części prac związanych z remontem jednak efekt samodzielnego planowania nie do końca mógłby Cię zadowalać, w efekcie czego w Twojej głowie pojawi się myśl przeprowadzenia kolejnych remontów i tak w kółko.
Korzystając z wiedzy oraz doświadczenia architekta unikniesz tego problemu. Architekt przygotowując projekt skupia się na jego stanie technicznym tak co ułatwia rozstaw pomieszczeń oraz wyposażenia tak aby mieszkanie było funkcjonalne co w dzisiejszych czasach cieszy się dużą popularnością. Najnowocześniejsze rozwiązania, style wykończeń wnętrz, odpowiedni rozstaw mebli – architekt zna się na tym jak nikt!

Pamiętaj również, że nie musisz od razu decydować się na przygotowanie projektu całego mieszkania, może potrzebujesz jedynie wskazówek dotyczących kuchni i łazienki wtedy koszty zmniejszą się kilkukrotnie. Bardzo często można się spotkać z tym, że w przypadku usług których koszty są wysokie, firmy oferują swoim klientom płatność w kilku ratach.

Wybór tego czy zdecydujesz się na pomoc architekta czy może jednak sprawy z wykończeniem mieszkania weźmiesz we własne ręce pozostawiamy tylko Tobie. Może jesteś jedną z tych osób, która dokładnie wie czego chce a projekt idealnego mieszkania ma w głowie? Kiedy jednak nie wiesz za co się zabrać zasięgnięcie fachowej opinii będzie z korzyścią dla Ciebie. Minusem jest na pewno wysoka cena, ale biorąc pod uwagę dużą ilość zalet oraz późniejszą satysfakcję odczuwaną z posiadania mieszkania, niczym na wzór katalogów wnętrzarskich to zyskasz znacznie więcej niż mogłoby Ci się wydawać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here