Pompa ciepła pracująca w jednym systemie z instalacją fotowoltaiczną to nie tylko komfortowe, bezobsługowe oraz przyjazne dla środowiska ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody w Twoim domu. To również konkretne oszczędności w płatnościach za prąd i ogrzewanie. Przeczytaj nasz tekst powstały we współpracy ze specjalistami firmy Vaillant i dowiedz się, ile możesz zaoszczędzić.
Z tekstu dowiesz się:
- dlaczego warto się zdecydować na pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną,
- jaka jest szacowana moc paneli fotowoltaicznych, które spełnią zapotrzebowanie domu jednorodzinnego na prąd,
- co jeszcze zyskujesz dzięki zastosowaniu nowoczesnych i ekologicznych systemów w budynku.
Pompa ciepła, ogrzewając budynek, wykorzystuje energię pobraną z tzw. dolnego źródła. Jest to energia cieplna odbierana z gruntu, powietrza (w przypadku pompy ciepła powietrze-woda) lub wody, nawet w bardzo niskich temperaturach. Poprzez proces termodynamiczny zachodzący w pompie ciepła ta energia jest następnie oddawana do budynku przy wyższej temperaturze. Po odwróceniu tego procesu można w okresie letnim odbierać ciepło od budynku i oddawać je do dolnego źródła. Dzięki temu takie urządzenia mogą służyć zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia.
Siłą napędową procesu transportu energii jest sprężarka pompy ciepła zasilana energią elektryczną. Kluczową kwestią jest to, że ilość energii pobranej z otoczenia jest kilkukrotnie wyższa od energii potrzebnej do napędu sprężarki.
Jeśli decydujesz się na połączenie systemu pompy ciepła z fotowoltaiką, energię elektryczną potrzebną do napędu urządzenia grzewczego możesz pozyskać z kolejnego odnawialnego źródła – słońca. Moduły fotowoltaiczne konwertują energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną, która następnie jest dostarczana do budynku. Warto się zastanowić nad tym rozwiązaniem, zwłaszcza że jest ono dofinansowywane z programu Czyste Powietrze.
Pompa ciepła i fotowoltaika – dom bez rachunków
Tradycyjne urządzenia grzewcze, takie jak kotły gazowe lub stałopalne, do działania wymagają zarówno prądu, jak i nieodnawialnego paliwa. Pompy ciepła do pracy wymagają jedynie zasilania energią elektryczną. Przy ogrzewaniu pompą ciepła nie ponosi się więc dodatkowych kosztów związanych z dostarczaniem paliwa do budynku.
Prawidłowo dobrana instalacja fotowoltaiczna pozwala wyprodukować energię potrzebną do zasilania urządzenia grzewczego oraz innych urządzeń elektrycznych w budynku. Niewykorzystane nadwyżki z tej energii są przekazywane do sieci elektroenergetycznej. Dzięki systemowi opustów nawet 80% energii oddanej w ten sposób do sieci może być w ciągu roku bezpłatnie odebrane.
Aby jak najefektywniej wykorzystać produkowaną energię, warto zastosować nowoczesną pompę ciepła, taką jak Vaillant aroTHERM, umożliwiającą również chłodzenie budynku. To właśnie w okresie letnim instalacja fotowoltaiczna produkuje najwięcej energii. Część z tej energii jest magazynowana w sieci elektroenergetycznej do wykorzystania zimą, a część może być zużywana na bieżąco właśnie do chłodzenia pompą ciepła. Dzięki wykorzystaniu systemu pompy ciepła oraz instalacji fotowoltaicznej możliwe jest ograniczenie niemal do zera rachunków za ogrzewanie, chłodzenie, przygotowanie ciepłej wody użytkowej oraz prąd elektryczny.
Jaka moc systemu fotowoltaicznego spełni zapotrzebowanie domu jednorodzinnego?
Wbrew powszechnym opiniom usytuowanie geograficzne naszego kraju pozwala na bardzo efektywną produkcję energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych. Systemy te nie sprawdzają się wyłącznie w ciepłych krajach. Co więcej, ze względu na swoje właściwości ogniwa fotowoltaiczne osiągają najwyższą sprawność w chłodne i słoneczne dni. Dlatego też przyjmuje się, że z 1 kWp instalacji fotowoltaicznej można wyprodukować nawet 1000-1100 kWh energii elektrycznej w ciągu roku.
System PV Vaillant auroPOWER o mocy 1 kWp zajmuje niecałe 6 m2 dachu. Powietrzna pompa ciepła, taka jak Vaillant aroTHERM, która zasila nowy budynek o powierzchni 150 m2 spełniający aktualne standardy izolacyjności cieplnej oraz posiadający instalację podłogową, zużyje około 2300 kWh prądu w ciągu roku. Ponadto przy czteroosobowej rodzinie około 800 kWh zostanie zużyte na potrzeby przygotowania ciepłej wody użytkowej. Łatwo policzyć, że nawet przy uwzględnieniu systemu opustów instalacja fotowoltaiczna o mocy 3 kWp pozwoli niemal do zera zredukować koszty ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Jeśli zastosujesz system fotowoltaiczny o wyższej mocy, możesz również zredukować rachunki za chłodzenie oraz wykorzystanie prądu w gospodarstwie domowym.
Ekologiczne instalacje – co jeszcze możesz zyskać?
Za użytkowaniem pompy ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną stoi przede wszystkim komfort. Ten system nie wymaga dodatkowej obsługi. Sterowanie instalacją i kontrolę nad nią można ograniczyć jedynie do aplikacji na telefonie komórkowym. Ponadto system ten dba o dobry klimat wewnątrz budynku przez cały rok, ogrzewając zimą i chłodząc latem.
Nie bez znaczenia jest również fakt, że rosnąca świadomość społeczna w zakresie energooszczędności czyni coraz bardziej popularnymi rozwiązania grzewcze bazujące na odnawialnych źródłach energii. Dom z ekologicznym, czystym i bezobsługowym systemem ogrzewania i chłodzenia ma przewagę na rynku nieruchomości – te rozwiązania w znaczącym stopniu podnoszą jego wartość. Warto zdecydować się na system pochodzący od jednego, renomowanego producenta, jakim jest Vaillant.