Odziedziczyłeś mieszkanie po dziadkach a może masz smykałkę do interesów? Nieruchomości to jedna z najlepszych możliwych inwestycji, dlatego coraz więcej osób traktuje ją jako swój sposób na życie. Od czego zacząć ? Jak znaleźć potencjalnego klienta ? W dzisiejszym artykule dowiesz się jak w prosty sposób można zarobić na mieszkaniu.

Od czego zacząć?

Według ostatnio przeprowadzonych badań co dziesiąty obywatel, kupuje mieszkania – wbrew pozorom nie po to aby w nich mieszkać ale aby je wynajmować. Wynajem jest jednym na najbardziej powszechnych inwestycji mieszkaniowych. W niektórych przypadkach zysk uzyskany z wynajmu przekracza najniższą krajową – Ty odpoczywasz a pieniądze same się zarabiają – lepiej tego ująć nie można.

Jak zacząć w tym biznesie ? Tu rozwiązania są dwa. Jeżeli niespodziewanie otrzymałeś mieszkanie w spadku to teraz jedyne co musisz zrobić to pozyskać chętnego na wynajęcie. Co w sytuacji kiedy jedyną nieruchomością jaką posiadasz jest ta, w której obecnie mieszkasz? Możesz postarać się o kredyt a następnie zakupić nieruchomość najlepiej z rynku wtórnego. Dlaczego? Z doświadczenia wiemy, że nie ma co przepłacać wydając dużą sumę na mieszkanie od dewelopera. Nie zapominaj jednak o tym, aby nieruchomość była w miarę zadbana – w przeciwnym razie trudno będzie Ci znaleźć chętnego najemcę.
O czym jeszcze należy pamiętać? Punkt pierwszy to – lokalizacja, świetnie jeżeli nieruchomość będzie umiejscowiona w pobliżu centrum miasta – na takie mieszkania jest największy popyt. Zwróć uwagę czy w okolicy znajdują się sklepy, szkoły, apteka, dowiedz się jak wygląda sytuacja dojazdów i połączenia komunikacji miejskiej.

Wyposażenie…

Kiedy jesteś już w posiadaniu mieszkania teraz pora aby je wyposażyć. Co powinno znaleźć się w nieruchomości przeznaczonej na wynajem? Oprócz podstawowych przedmiotów takich jak łóżko, lodówka, kuchnia, zastawa, sztućce i pralka możesz zainwestować w inne sprzęty, które zachęcą potencjalnego klienta. Zmywarka, telewizor, małe sprzęty agd – tutaj wszystko zależy od Ciebie i wolnych środków jakimi dysponujesz. Pamiętaj, że pierwsze wrażenie ma znaczenie dlatego też, przed planowaną wizytą klienta koniecznie posprzątaj oraz wywietrz mieszkanie.

Cena za wynajęcie

Ile za wynajęcie? To pytanie pojawia się w głowie każdego kto planuje wypuścić nieruchomość na wynajem. Co należy wziąć pod uwagę? Podpowiadamy – lokalizację, powierzchnię oraz stopień wyposażenia. Koszty wynajęcia mieszkania 2-pokojowego wahają się obecnie w granicach 1600-2000 zł za miesiąc. Jest to sugerowana cena za wynajęcie lokalu, doliczyć do tego trzeba również koszty opłat za zużycie energii i media, czyli ok.200-300 zł. Średnia rynkowa cena wynajęcia dobrze uposażonego mieszkania o powierzchni 45 metrów kwadratowych wraz z uwzględnieniem dodatkowych opłat to kwota ok.2300 zł za miesiąc.
Kaucja czyli “płatność z góry” za wynajem mieszkania to nie tylko gwarancja dla ciebie ale także dla przyszłych lokatorów.

A co powinno znaleźć się w umowie? Przede wszystkim dokładna data obejmująca okres wynajmowania mieszkania przez lokatorów, cena, stan techniczny nieruchomości (wyposażenie, ewentualne usterki itp.) a także okres ewentualnego wypowiedzenia umowy bądź jej przedłużenia.

Rozwijaj się!

Z każdym rokiem przybywa prywatnych przedsiębiorców oraz firm, które zajmują się wynajmem mieszkań a nawet domów. Jeżeli dopiero rozpoczynasz przygodę w tej branży to zapewne w głowie już pojawił Ci się pomysł nabycia kolejnej nieruchomości przeznaczonej na wynajem…

Kupić taniej po to aby sprzedać drożej – to również jedna z najchętniej praktykowanych inwestycji mieszkaniowych. Wielu inwestorów decyduje się na zakup mieszkania za grosze, niewielki remont a potem szybka sprzedaż i tak w kółko. Pilnuj się aby koszt remontu nie był zbyt wysoki. Mieszkanie pełne niespodzianek w postaci ukrytych usterek oraz licznych wad to obowiązek przeprowadzenia gruntownego remontu. Mniej na uwadze swoją kieszeń oraz kieszeń potencjalnego nabywcy. 
Niemniej jednak zysk z takiej inwestycji mieści się w granicach 20 000 zł. – 40 000 zł. Tutaj sprawa wygląda podobnie jak przy wynajmie. Niezwykle istotna jest lokalizacja oraz rodzaj budownictwa. Im lepsza lokalizacja i nowszy rodzaj budownictwa tym wartość nieruchomości będzie wyższa. Większość potencjalnych klientów szuka nieruchomości właśnie na rynku wtórym – jest to dużo tańsza opcja niż zakup zupełnie nowego mieszkania. Jeżeli będzie ono odnowione i częściowo wyposażone, to zapewne w przeciągu miesiąca znajdzie nowych właścicieli.

Jak widać w nieruchomości warto inwestować. Zamiast od razu szukać kupca na mieszkanie dziadków zastanów się jak możesz na nim w prosty sposób zarobić. Jeżeli nie masz pewności co do swoich wyborów skontaktuj się ze specjalistą. Odwiedź agencję pośredniczącą w wynajmowaniu i sprzedaży mieszkań. Skorzystaj z różnych poradników dla początkujących przedsiębiorców, sprawdź na jakie mieszkania jest obecnie największe zapotrzebowanie, czego oczekuje i jakie wymagania ma potencjalny klient – mając taką wiedzę na pewno poradzisz sobie w tym biznesie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here