Nad tą kwestią zastanawiają się zapewne potencjalni sprzedawcy jak i nabywcy. Czy warto korzystać z usług agencji nieruchomości? Jaki wysoki jest koszt pośrednictwa takiej firmy? Jak wygląda umowa zawarta pomiędzy klientem a agencją ? Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania.
Czy warto?
Obecnie w każdym większym mieście zlokalizowanych jest nawet kilkanaście agencji czy biur nieruchomości – jedne bardziej skuteczne, niektóre mniej wszystko zależy od wizytówki takiej agencji, czyli ludzi tam pracujących. Agenci powinni znać się na swoim fachu, wiedzieć gdzie szukać potencjalnych klientów bądź sprzedawców oraz wiedzieć jak zachęcić ich do zakupu lub sprzedaży nieruchomości. Z agentem możesz się spotkać bezpośrednio w biurze lub umówić się z nim na wizytę domową.
W trakcie spotkania -jeżeli jesteś sprzedawcą nieruchomości agent zada Ci kilka konkretnych pytań dotyczących stanu technicznego mieszkania, stworzy wstępny opis a dodatkowo (jeśli wyrazisz taką chęć) wykona kilka zdjęć a następnie podpisze z Tobą umowę.
Ciekawi Cię co się w niej znajduje? Przede wszystkim zgoda na działanie agencji – wystawienie ogłoszeń na portalach; umawianie terminu na oglądanie lokalu oraz wstępne koszty prowizji itp.
Agent znajdzie Ciebie!
W niektórych przypadkach to agencja znajdzie Ciebie. Zdziwiony? Nierzadko zdarza się tak, że agent widząc ogłoszenie o sprzedaży mieszkania kontaktuje się ze sprzedawcą oferując korzystne warunki umowy a przede wszystkim pomoc i szybszą sprzedaż nieruchomości. Zastanawiasz się ile w tych obietnicach prawdy? Słusznie, należy liczyć się z tym, że nawet z pomocą profesjonalistów sprzedaż lub kupno mieszkania może się wydłużyć.
Za usługę jak za każdą inną należy zapłacić. Klient biura nieruchomości musi zapłacić określony procent od wartości transakcji lub stałą kwotę – w tym wypadku polecamy zapoznać się z ofertą poszczególnych firm lub kontakt telefoniczny z agentem, który opowie Ci więcej na temat całkowitego kosztu transakcji.
Aby żadna ze stron nie czuła się pokrzywdzona, agencje pobierają prowizję zarówno od sprzedającego jak i kupującego – ale co dla jednych jest zaletą dla innych z pewnością będzie wadą.
Dla kogo?
Kto powinien skorzystać z usług agencji nieruchomości? Przede wszystkim osoby, które ze względu na dużą ilość obowiązków nie mogą zająć się sprzedażą bądź kupnem samodzielnie. Do agencji bardzo często zgłaszają się również osoby młode, które nie mają większego doświadczenia w obrocie nieruchomościami.
Jeżeli dysponujesz odrobiną wolnego czasu radzimy wziąć sprawy w swoje ręce – według ostatnich badań jakie przeprowadzono znaczna część konsumentów potwierdziła, że pośrednictwo agencji wcale nie zachęca ich do zapoznania się z ofertą i skorzystania z usług – wręcz przeciwnie, wszyscy pytani, jednogłośnie potwierdzili swoje obawy względem ukrytych kosztów dotyczących prowizji.
Dane statystyczne tylko to potwierdzają. Liczba mieszkań sprzedanych lub kupionych bez udziału pośredników jest znacznie wyższa niż transakcje odbywające się za pośrednictwem agencji.
Weź sprawy w swoje ręce!
Zatem jak skutecznie sprzedać mieszkanie na własną rękę? Zacznij od ogłoszeń, które umieścisz na stronie internetowej do tego przeznaczonej (m.in. giełdzie nieruchomości). Ciekawy opis oraz wyraźne zdjęcia z pewnością zainteresują niejednego kupca. Pamiętaj jedynie aby zbytnio nie przekoloryzować – wcześniej czy później skrupulatnie ukrywane wady czy usterki wyjdą na jaw …
Kolejna rada – jeżeli zależy Ci na szybkiej sprzedaży zawsze znajdź czas dla potencjalnego klienta, nie odmawiaj wizyt tylko dlatego, że w telewizji akurat puszczają Twój ulubiony film – posprzątaj, przewietrz i zapraszaj do oglądania. W trakcie takiej wizyty pamiętaj, że liczy się pierwsze wrażenie, postaraj się więc zaprezentować nieruchomość z jak najlepszej strony, zachowując jednocześnie umiar o czym wspominaliśmy wcześniej. Opisz okolicę, poinformuj nabywcę o najbliższych szkołach, przychodniach, aptekach itp. Im więcej informacji przekażesz tym większym profesjonalizmem się wykażesz!
A co w momencie kiedy pomimo korzystania z pośrednictwa uda Ci się sprzedać mieszkanie na własną rękę? Nic, oczywiście wszystko zależy od praktyki i zakresu działań oraz umowy zawartej z agencją ale jeżeli Twój kupiec pojawił się sam lub skontaktował się bezpośrednio z Tobą wtedy zazwyczaj nie jesteś zobowiązany do zapłaty jakiejkolwiek prowizji. Sprawa wygląda tak samo kiedy to Ty jesteś kupcem, który samodzielnie znalazł sobie mieszkanie idealne pomimo zatrudniania pośrednika.
W sytuacji kiedy wiesz, że nie poradzisz sobie ze sprzedażą ostatnią deską ratunku jest właśnie agencja czy biuro nieruchomości. Zanim zdecydujesz się na usługę konkretnej firmy nie zapomnij zapoznać się z opiniami na jej temat. Skorzystaj z internetowej porównywarki agencji nieruchomości – sprawdź jaka oferuje najkorzystniejsze usługi w Twoim mieście, dowiedź się co sądzą o niej inne osoby, korzystające z pośrednictwa agencji. Kiedy już wszystkiego się dowiesz podejmij decyzję najlepszą dla siebie.