Zakup nieruchomości, która wymaga przeprowadzenia większych lub mniejszych prac remontowych wzbudza zazwyczaj wiele negatywnych emocji i obaw przyszłych nabywców związanych z kosztami odnowienia takiego mieszkania. Zatem czy warto inwestować w mieszkanie do remontu? Odpowiedź brzmi – jak najbardziej! Nieruchomości w takim stanie mają z reguły więcej zalet niż wad. Zainteresowany? Zapraszamy dalej…

Mieszkanie do remontu – wcale nie takie złe!

Jesteś w trakcie poszukiwań swojego nowego mieszkania? Spróbuj przypomnieć sobie ile razy postanowiłeś pominąć ogłoszenie, które w swojej treści zawierało trzy magiczne a zarazem jedne z najbardziej zniechęcających słów “mieszkanie do remontu”?
Spokojnie, nie jesteś jedyną osobą – znaczna część potencjalnych nabywców nieruchomości woli wprowadzić się mieszkania, które jest gotowe – “na już”. Bez żadnych wad, z ładnymi ścianami i kompletnie urządzoną kuchnią.

Ilu ludzi tyle opinii, każdy ma swoje indywidualne podejście do tego tematu, na całe szczęście nie brakuje odważnych osób, które poszukują tylko i wyłącznie mieszkań do remontu. Nic w tym dziwnego, wizja przytulnego mieszkania, które praktycznie można stworzyć od zera skusiła już nie jednego pasjonata aranżacji oraz wystroju wnętrz.

Rynek wtórny czy pierwotny?

Nieruchomości takie znajdziesz zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym. Jedną z zalet takich mieszkań jest ich atrakcyjna cena. Bardzo często są one tańsze nawet o kilkanaście tysięcy od lokali w stanie idealnym. Ten plus jest dla niektórych minusem. Dlaczego? Zaoszczędzone pieniądze będzie trzeba zainwestować w prace remontowe, których koszt (w niektórych przypadkach) może przekroczyć sumę nawet 20 tys. zł.

Wahasz się pomiędzy zakupem mieszkania z rynku pierwotnego a wybraniem mieszkania od osoby prywatnej? Nie wiesz co będzie dla Ciebie lesze? Wszystko zależy od tego na ile możesz sobie pozwolić. Inwestycje deweloperskie dostępne w sprzedaży w tzw. stanie surowym, na pierwszy rzut oka mogą przerażać jednak remont w takim pomieszczeniu z pewnością będzie dużo łatwiejszy. W porównaniu do nieruchomości z rynku wtórnego nie będziesz musiał zaprzątać głowy wymianą instalacji elektrycznej czy starych rur. Takie mieszkanie przyrównać można do białego płótna, które krok po kroku należy wypełnić aby uzyskać prawdziwe dzieło sztuki. W tym przypadku to Ty decydujesz o wyborze podłóg, kolorze farb, płytkach, sztukaterii itp. przez co mieszkanie będzie wyglądać właśnie tak jak sobie zamarzyłeś.

A co z mieszkaniami z rynku wtórnego? Wybór zakupu nieruchomości od prywatnego właściciela z pewnością będzie świetną decyzją zwłaszcza jeżeli masz ograniczony budżet. Nierzadko również “mieszkania do remontu” z ogłoszenia wcale nie wymagają przeprowadzenia gruntownych zmian a jedynie delikatnego odświeżenia – chociaż jak wszyscy wiemy w życiu bywa różnie. Przestrzegamy jednak aby być czujnym, niezwykle atrakcyjna cena powinna wzbudzić Twoją czujność. Być może jest ona wynikiem ukrytych wad i usterek, nabywcy takich nieruchomości bardzo często już po fakcie dowiadują się, że konieczna będzie wymiana szwankującej instalacji elektrycznej.

Trudne początki

Stałeś się właścicielem mieszkania do remontu, zastanawiasz się od czego zacząć? Po pierwsze, zasięgnij opinii specjalisty. Umów się z fachowcem ustalcie zakres prac oraz wstępny kosztorys. Zanim przystąpisz do remontu przygotuj projekt.
Jeżeli nie masz pomysłu na to jak powinno wyglądać Twoje nowe mieszkanie skontaktuj się z architektem lub dekoratorem wnętrz – ten po obejrzeniu i dokładnym wymierzeniu lokalu przygotuje wstępny projekt, uwzględniając Twoje indywidualne zapotrzebowania i upodobania. To jednak dodatkowy koszt, więc kiedy wiesz czego chcesz poszukaj jedynie inspiracji, które jedynie utwierdzą Cię w Twoim przekonaniu. Gdzie szukać inspiracji? Dosłownie wszędzie, w dzisiejszych czasach niezwykle pomocny może okazać się internet. Znajdziesz tam mnóstwo blogów oraz profesjonalnych stron poświęconych aranżacji wnętrz.  

Skoro w ręku masz już projekt oraz zaufaną ekipę remontową to teraz pójdzie już tylko z górki. Oczywiście nie obędzie się bez dużej ilości kurzy, stukania i wiercenia. Najlepiej było by również abyś do mieszkania wprowadził się dopiero po planowanym remoncie. Najczęstszym błędem nowych właścicieli jest przeprowadzka do lokalu zaraz po odebraniu kluczy lub w trakcie trwania remontu. Nie będzie to komfortowe ani dla Ciebie ani dla ekipy remontowej, dodatkowo także czas prac może się wydłużyć, czego z pewnością byś nie chciał. Wprowadzaj się kiedy ściany i podłoga będą przygotowane, skręcanie mebli czy ustawianie dekoracji może odbywać się w Twojej obecności  – o ile nie właśnie taki był Twój plan. Radość z tego, że sam przyczyniłeś się do metamorfozy swojego mieszkania będzie nie do opisania – gwarantujemy.

Tak więc jeżeli interesujesz się dekorowaniem wnętrz a pył, kurz oraz hałas nie są Ci straszne – nie rezygnuj z mieszkania marzeń ! Mieszkanie do remontu wcale nie musi być spisane na straty, być może potrzebuje nowego właściciela z charakterem. Podejmij wyzwanie i zacznij działać, my życzymy Ci powodzenia..

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here