hydrofor

Trudno wyobrazić sobie brak podłączenia wody do domu jednorodzinnego czy wielorodzinnego. Jednak wbrew pozorom nadal wiele gospodarstw domowych ma z tym problem. Zdarza się, że doprowadzenie bieżącej wody do punktów czerpalnych wymaga zastosowania hydroforu.

Hydrofory – co warto wiedzieć?

Zakup odpowiedniego zestawu hydroforowego wcale nie jest łatwy. Na samym początku należy zdać sobie sprawę, dlaczego jest tak ważny. Otóż jego zadaniem jest wytworzenie właściwego ciśnienia w instalacji, co pozwala na doprowadzenie wody do poszczególnych źródeł. Warto także zwrócić uwagę, że jego rola na tym się nie kończy, wszak stabilizuje on ciśnienie również w całej instalacji, a przy tym pełni rolę ochronną zarówno dla instalacji jak i pompy głębinowej. Dzięki niemu zdecydowanie dłużej można ją użytkować, gdyż zestaw hydroforowy zapobiega zbyt częstemu włączaniu i wyłączaniu pompy. Aby utrzymać wysokie i stabilne ciśnienie w domowych instalacjach wodociągowych i to niezależnie od powierzchni domu, niezbędne jest zastosowanie właśnie zestawu z hydroforem.

Zestaw hydroforowy dedykowany, gdy zaopatrujemy się w wodę ze studni

zestaw hydroforowyW przypadku gospodarstw domowych, które nie są podłączone do instalacji wodociągowej, wodę czerpie się ze studni.  Tutaj należy wiedzieć, że aby wybrać najlepsze rozwiązanie, które zapewni nam komfort użytkowania, trzeba zwrócić uwagę na warunki hydrogeologiczne danego terenu. Jeżeli posiada się studnię wierconą, to trzeba wiedzieć, że współpracuje ona z pompą głębinową zatapialną. To urządzenie jest sterowane zmieniającym się ciśnieniem strony tłocznej, a więc oznacza to, że pompa włącza się na krótki czas, a następnie przechodzi w cykl postojowy. Zasadniczo liczba godzinowych cykli nie powinna przekraczać liczby włączeń zalecanych przez producenta. Ale pompa może się włączać zdecydowanie częściej, co oznacza, że będzie się zużywać zdecydowanie szybciej. Dlatego tak ważne jest zastosowanie zestawów hydroforowych.

Dobre rozwiązania, gdy posiada się studnie kopaną

Jeżeli posiada się studnię kopaną, wtedy można wykorzystać pompę samozasysającą, jest to jednak możliwe  wyłącznie w przypadku, gdy lustro wody stabilizuje się na głębokości maksimum 7-8 metrów. Z kolei w samej studni powinien wtedy znaleźć się kosz ssawny. Wiele tego typu urządzeń posiada dodatkowo zbiornik hydroforowy, co oznacza, że nie trzeba już kupować osobno hydroforu. Jeżeli jednak go nie posiadają, to wtedy sam hydrofor można dokupić. Należy wiedzieć, że nowoczesne urządzenia hydroforowe zapewniają efektywną pracę, jednak pewną wadą takiego rozwiązania jest hałas, który emitują, dlatego najlepiej umieścić je np. w piwnicy czy w pomieszczeniu technicznym.

Czy potrzebuję pompy hydroforowej korzystając z wodociągu?

zestawy hydroforoweNajwięcej osób ma dostarczaną wodę z wodociągu, a więc posiada podłączenie do głównej sieci. Jednak i takie rozwiązanie może nie być do końca efektywne, gdyż często okazuje się, że woda płynie pod zbyt małym ciśnieniem, przez co gdy wypływa z kranu, nie płynie strumieniem, tylko tzw. ciurkiem. Stąd również w tym przypadku warto zastosować zestawy hydroforowe.

Jaki hydrofor będzie najlepszy?

Hydrofory na pewno są niezbędne w wielu domach. Jednak trzeba wiedzieć jaki model będzie dla nas najbardziej efektywny. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku domów o mniejszej powierzchni, a inaczej gdy kubatura pomieszczeń jest spora i zapotrzebowanie większe. Na zapotrzebowanie na wodę ma także wpływ ilość osób w gospodarstwie domowym. Szacuje się, że jeżeli mamy do czynienia z przeciętnym domem jednorodzinnym o powierzchni użytkowej 160 m2, który zamieszkuje od 3 do 5 osób, to wtedy najlepiej sprawdzi się hydrofor ze zbiornikiem o pojemności 150 litrów. Jeżeli jednak mamy większą rodzinę, to lepiej wziąć pod uwagę zakup większego urządzenia. Oczywiście nie bez znaczenia jest także sam rozmiar instalacji wodociągowej, co oznacza, że jeżeli mamy małą instalację, to może się okazać, że będziemy musieli wybrać hydrofor o pojemności 100 litrów. Kolejnym ważnym aspektem jest wydajność. W tym przypadku wydajność pompy hydroforowej zależna jest od poboru wody.

Zestawy hydroforowe są dobrym rozwiązaniem dla mniejszych i większych gospodarstw domowych, gdyż znacząco zwiększają komfort użytkowania i zapewniają dostęp do wody płynącej pod odpowiednim ciśnieniem. Ale wybór dla niektórych może nie być łatwy, wszak musicie wziąć pod uwagę zapotrzebowanie na wodę, wielkość instalacji, rodzaj źródła, z którego czerpiecie wodę oraz ilość osób mieszkających w gospodarstwie domowym. Tylko na tej podstawie jesteśmy w stanie znaleźć najlepszy zestaw dla nas.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here