zasłony

Każdy, kto kiedykolwiek urządzał wnętrze wie, że zasłony to niemały wydatek. Szczególnie wówczas, gdy mamy do czynienia z pomieszczeniem o niestandardowych wymiarach. Niewątpliwie jednak to niezwykle efektowny dodatek do sypialni, salonu, a nawet kuchni. Jak zatem wybrać odpowiedni model? Gdzie znaleźć praktyczne i tanie zasłony gotowe? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Zasłony z metra a zasłony gotowe

Największą oszczędność poczynimy wówczas, gdy postawimy na tanie zasłony gotowe. Jeżeli zatem nasza sypialnia, kuchnia albo salon, posiadają standardowe wymiary, z łatwością uda nam się dopasować do nich zasłony. Jaką wysokość uznaje się za standardową? Większość budynków oferuje 240-260 centymetrów w ramach jednej kondygnacji. Szczególnie wysokie pomieszczenia oscylują w granicach 270-280 centymetrów. Oczywiście zarówno do tych niższych, jak i wyższych pomieszczeń można bez problemu znaleźć gotowe zasłony. Problematyczne są natomiast pomieszczenia jeszcze niższe lub jeszcze wyższe od tych wskazanych powyżej.

Liczba zakładek z zasłonach

Tanie zasłony gotowe najczęściej posiadają już zakładki o określonej gęstości. To zatem bardzo wygodne rozwiązanie, bo praktycznie nic nie musisz robić. Jeżeli jednak postawisz na zasłony z metra, konieczne jest uszycie zasłon o określonej gęstości marszczenia. Ta kwestia ma też znaczenie przy zakupie odpowiedniej ilości materiału. W uproszczeniu – im gęstsze marszczenie, tym więcej zakładek i więcej materiału potrzeba. Najczęściej wykorzystuje się stosunek 1:1,5. Na jedna długość karnisza powinno zatem przypadać 1,5 długości zasłony. Jeżeli więc karnisz posiada długość 2 metrów, należy kupić tyle materiału, jakby miał 3 metry.

Tanie zasłony gotowe – rodzaje

Warto też pamiętać o tym, że tanie zasłony gotowe dzielą się na kilka rodzajów. Wyróżniamy między innymi zasłony na taśmie, na przelotkach i na szelkach. Najbardziej popularne są obecnie te pierwsze. Przybierają one formę kotar ze specjalnie zamontowaną taśmą. Ona z kolei pozwala na dowolne ułożenie zasłon na karniszu. Ten typ posiada również swoje podkategorie. Czasem bowiem zasłony montowane są na taśmie marszczącej, czasem na taśmie tunelowej, a czasem na specjalnych żabkach. Z kolei tanie zasłony gotowe na przelotkach bazują na specjalnych otworach, wszytych w materiał. Dzięki temu cała zasłona przechodzi przez karnisz. Nie potrzeba żadnych dodatkowych żabek albo taśm. No i pozostają jeszcze zasłony na szelkach. Schemat ich działania wygląda podobnie do zasłon na przelotkach, tyle tylko, że dodatkowe otwory tworzone są poza połacią materiału, a nie wewnątrz.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here